Od rođenja do šeste i sedme godine života (do polaska u školu) mozak dece je najefikasniji i najspremniji za učenje. Naučnici koji se bave ranim razvojem mozga dece upozoravaju na to da ovaj razvoj neposredno utiče na detetov uspeh u školi, ali i na celokupnu njegovu delatnost u kasnijem periodu.
Sve to pokazuje da uticaji na rani razvoj mišljenja kod dece imaju izuzetno veliki značaj. Pored niza aktivnosti, kao što su, na primer, fizičke, veoma su važne i one koje kod dece razvijaju specijalne, matematičke sposobnosti kao što su logičko rasuđivanje, matematička intuicija, kreativno rešavanje problema, pronalaženje različitih i originalnih rešenja problema, postavljanje novih problema (elastičnost i kreativnost mišljenja), osećaj za uzrok i posledicu, i mnoge druge.
Kako podstaći rani razvoj u predškolskom dobu
U izdanju Kreativnog centra pronaći ćete mnogo knjiga sa zanimljivim, raznovrsnim, ponekad i neobičnim zadacima koji su namenjeni deci u uzrastu od pet do sedam godina, a svrha im je da kroz igru razviju pomenute matematičke sposobnosti.
Zadaci u najnovijoj knjizi Igraonica za male matematičare formulisani su tako da kod mališana izazovu radoznalost, želju za rešavanjem i radost zbog savladanog zadatka. Najčešći zahtevi u zadacima jesu da deca nešto nacrtaju, docrtaju, spoje, oboje, zapišu, uoče, uporede i tome slično. Od pribora su im potrebni bojice, grafitna olovka i štapići ili šibice. Na kraju knjige nalazi se tabela u koju se unosi broj označenih krugova u svakoj boji, kao i tri pohvalnice – zelena, žuta i crvena – za izuzetan uspeh u rešavanju matematičkih zadataka, to jest veoma dobar i dobar uspeh.
Igraonicu za male matematičare osmislili su Mirko Dejić i Branka Dejić, plodni autori koji su napisali mnogo matematičkih zbirki, od kojih su knjige Matematika kao igra 1 i 2 proglašene 2012. godine za najbolje u Evropi, u kategoriji za predškolce.
Njihova je i nova radna sveska Matematička vrteška. Aktivnosti u prvom delu knjige odnose se na razvijanje matematičkih pojmova i pripremu dece za praćenje nastave u prvom razredu osnovne škole. Zadaci u drugom delu usmereni su na razvijanje mišljenja i inteligencije kod dece, kao i na utvrđivanje znanja stečenih rešavanjem zadataka iz prvog dela knjige. Svi zadaci su formulisani tako da kod dece izazovu radoznalost, želju da ih rešavaju i radost nakon rešenog zadatka. Njihovom izradom utiče se na razvoj apstraktnog i formalnog mišljenja kod dece, čiji će zamah nastupiti tek posle desete godine.
Još jedan autor Kreativnog centra pristupa matematici na zabavan način. U pitanju je Milan Bataveljić, učitelj u penziji. Na stranicama knjige Šumski lavirint i drugi zadaci iz matematike dete u uzrastu od 5 do 7 godina očekuju zabavni zadaci koji će mu pomoći u usvajanju početnih matematičkih pojmova. Zec Laki će mu postavljati dodatna pitanja, na osnovu kojih će lakše rešiti neke zadatke i proširiti razumevanje pojmova. Roditelj treba da pročita svaki zadatak detetu i da ga podstakne na pažljivije razgledanje ilustracija. Uz to će i podsticati detetovu samostalnost, postavljaće razna pitanja u vezi sa slikama, razgovaraće s detetom o zadatku, a na kraju će mu pomoći i da zalepi odgovarajuću nalepnicu. Upoznajte se i sa njegovim knjigama Misli, pa smisli! i Imam ideju!
Profesor Simeon Marinković i Slavica Marković autori su izuzetno velikog broja knjiga namenjenih predškolcima. Njihovo izdanje Igram se i razmišljam osvojilo je Zlatnu nagradu Najbolji evropski udžbenik za predškolce na prošlogodišnjem Frankfurtskom sajmu knjiga. U pitanju je višenamenski radno-igrovni materijal koji se bavi osnovnim matematičkim pojmovima, ali istovremeno izlazi u susret i dečjoj potrebi za igrom i pokretom. U obrazloženju žirija, između ostalog, stoji: „Vrlo lepo i atraktivno dizajnirana radna sveska, koja uvodi matematičke pojmove putem različitih primera, vežbi i igara na način prilagođen predškolskoj deci. Neobično veliki format knjige izaziva radoznalost kod dece, a ilustracije su dobro povezane sa svakim od matematičkih koncepata.
Priručnik je obogaćen međupredmetnim vezama, a uočljiv je dobar balans aktivnosti usredsređenih, s jedne strane, na razvoj intelekta, a s druge na igru i fizičke aktivnosti (pevanje, kretanje, skakanje, ples mogu biti odlična pauza tokom rada koji podrazumeva sedenje). Kombinacijom ovih aktivnosti kod dece se stimuliše sveukupani razvoj (kognitivni i fizički).“ Ovaj autorki tim već je osvajao nagradu Najbolji evropski udžbenik za predškolce: 2018. godine za knjige iz edicije Školice i 2014. godine za izdanje Veseli vrtić.
Uloga vaspitača, roditelja i drugih odraslih koji rade s decom jako je važna. Ovim rečima nagrađeni autori Mirko Dejić i Branka Dejić obraćaju se čitaocima na početku svojih knjiga:
“Dragi odrasli, pročitajte detetu zadatak, proverite da li razume tekst, da li shvata šta se traži u zadatku i uočava li podatke na kojima će temeljiti rešenje. Nipošto ne rešavajte zadatke umesto deteta, već mu samo ponekad pružite malu pomoć, ukažite mu na to gde greši, ohrabrite ga ako je na dobrom putu ili mu razjasnite termine i zahteve. Pri rešavanju zadataka budite strpljivi s decom. Razmislite o tome zašto ona negde ne uspevaju – možda su potrebne dodatne informacije. Ukažite im na greške i trudite se da ih ona sama isprave. Ako neki zadatak ne uspeju da reše, ostavite ga za kasnije, a odaberite lakši. Ne radite ništa protiv detetove volje kako ne biste postigli efekat suprotan od željenog, odnosno to da dete izgubi interesovanje za rad. Neka dete radi od petnaest do dvadeset minuta nekoliko puta nedeljno i to je dosta. Deca vole da rešavaju zanimljive i neobične zadatke. Videćete – uspeh će ih ohrabriti!“.
Napišite odgovor