Dr Ranko Rajović, šef katedre za neuronauke na Pedagoškom fakultetu u Ljubljani, govori na svojim predavanjima često o tome kako je odgajao svojih četvoro dece i na taj način učio važne lekcije, stičući iskustva koja mu i danas koriste u radu.
Ističe, takođe, da su roditelji skloni tome da zloupotreba dečja kolica, koristeći ih dugo, ponekad na štetu deteta.
„Roditelji koriste kolica do druge, treće godine. Kad ih pitam zašto, neki mi kažu pa kako samo godinu dve da ih koristimo, kad smo ih platili 500 – 600 evra? Na to ih pitam, da li im je zapravo žao para? Ali nije samo to, kažu, kolica su im i pomoć. To onda znači da mi time hoćemo sebi da olakšamo, kupili smo najbolja kolica i onda šta, da ih koristimo do pete godine? Jeste kupili najbolja kolica? Pa dajte ih nekoj ženi koja nema kad vaše dete napuni dve godine. Gotovo, nema više kolica.“ – iskren je Rajović.
Dodaje da mu roditelji često govore kako deca kolica koriste samo malo dok su u šetnji, da uskoče da se odmore, ako se umore. Kao odgovor na to, ispričao je jednu priču.
„Imam četvoro dece i s njima sam godišnje pet ili šest puta odlazio na planinu Taru, gde smo boravili u kući bez struje i vode, a izvor je bio na 50 metara. Jedne godine, bio je letnji raspust i bilo je jako vruće, pa su me pitali da li mogu po sladoled. A do kuće je bio neki šumski put kojim se išlo do prodavnice, oko 5 kilometara. Rekao sam im da neću sad da palim auto po tom putu, jedino da idemo peške. Tada su sa mnom bili Iva, koja je imala četiri i Vuk koji je imao tri godine. Kažu, hoće da idu peške. I krenemo.“ – priča Ranko Rajović za emisiju PSIHOLOGiJA, na HRT-u.
Ali, postavio je jedan uslov. Ako deca kažu da su umorna, odmah se vraćaju kući. Jer to je, kaže on, uzrast kada deca lako kažu „mama, tata, umoran sam, nosi me“. I roditelji se obično sažale i uzmu da ih nose.
„Išli smo tako šumskim putem, a deca su na planini zbog zmija uvek nosila čizme, čak i leti. I to su bile stare, potrošene čizme, sa onim rupicama na đonovima. Stanemo mi na pola puta, kaže Vuk „pauza“ i počne da skida čizme. Na moje pitanje šta je bilo, odgovara da ne zna. Ja uzimam čizme, vidim da su se đonovi napunili sitnim kamenčićima, pa su teške pola kilograma. Nađemo granu, povadimo kamenčiće i nastavimo put.“ – priča dalje Ranko Rajović.
Tog dana su, kaže on, prešli 10 kilometara zbog sladoleda.
„Kad sam ja to video, sutradan, idemo tražimo vrganje na jedno brdo, sutra idemo na drugo dalje da tražimo lisičarke. Jer da kažem idemo u šetnju, to ne može. Oni moraju da imaju neki zadatak koji će ih motivisati.“ – objašnjava Rajović.
Kako kaže, istorija se sada ponavlja, pa njegov sin Vuk koji ima Taru i Vidaka, isto četiri i tri godine, takođe s njima odlazi na Taru.
„Na isti način idu po sladoled, s tim što on na pola puta stane i traži da se vrati jer je umoran, pa ga deca bodre da nije, da može, da izdrži…“ – kroz smeh priča Ranko Rajović.
Poenta ove priče zapravo je ta da roditelji, kada dete ima više od dve godine, iz upotrebe treba da izbace kolica.
„Ako vi vidite da oni zbog sladoleda sa 3-4 godine mogu da pređu 10 kilometara, pa nema opravdanja. Kaže neko, pa vi mučite decu. Nije to mučenje dece, tako ih spremate za život. Da savladaju jedan problem, drugi, treći peti… Oni su puni hormona sreće kad se to dogodi. A mi ako radimo sve za njih, mi im to oduzimamo…“ – objasnio je Rajović.
Da li je realno da se ovaj covek pored svoja tri zvanja bavi pedagogijom?
Radi ono sto znas i ne pametuje vise molim te.
Svaka čast, tako treba. Mi smo nekad pešačili s roditeljima isto tako, kroz šumu skupljali šišarke u brali cvet bagrema i hvatali skakavce i išli po vodu. To je dibro i za njihova stopala i razvoj kreativnosti, veština snalaženja z nepoznatom prostoru i naravno sinapsi jer trče, skaču, druže i smeju i naravno na čistom su vazduhu. Posle će i bolje jesti i spavati.
Svako po svojoj pameti!
Boli istina lenje roditelje koji stave naocare za sunce ( to je za decu tamna rupa na licu) i uzmu mobilni i glume momka i curu dok im je dete samo i tuzno u kolicima.
On je previše realan i naučno „potkovan “ znanjem i iskustvom da bi ga ti razumeo- razumela!
pa on upravo radi što zna. ti pametuješ a on radi svoj posao i to dobro
Kakav glup komentar
Deca stara 2,5 – 3 godine treba, u toku dana, da pređu 10-13 kilometara. Mnoga deca koja žive u gradu pređu 2-3km. Uticaj na psiho fizički razvoj je nemerljiv.
doktore,doktore,doktore,zna i puk nesto…
Doktore nisi me ubedio. Prvo i osnovno sva deca su razlicita, drugo i osnovno svi roditelji su razliciti. Pocevsi od tih osnova, kolica su pomocno sredstvo roditeljima da obavljaju svoje duznosti u odgajanju deteta i obavljanju obaveza. Ako smo dugo van kuce, kolica sluze da se dete malo odmori i odspava ako treba, a i da se prevezu torbe i ostalo koje roditelji sa malom decom vuku sa sobom. Tako da je koriscenje kolica individualno ne zavisno od cene istih.
Uveče na moru hoćete da prošetate, ili hoćete na savskom ili dunavskom keju da pređete par kilometara, kako to mislite da izvedete sa detetom od 3 godine. Kišobran kolica su zakon za takve stvari, detetu će ta šetnja prijati, pa makar pola puta prespavalo u kolicima, a prijaće i roditeljima.
mi smo nasa blizanacka poklonili, deca jos nisu napunila 2 godine! svaka cast!
Naravno da Vas nije ubedio,šta on zna, odgajio samo cetvoro dece, visegodišnje naucno iskustvo i istrazivanja,stvarno pojma nema.
Da nije tužno,Vaš komentar bi možda bio i duhovit.
Jedan normalan komentar i iz strucnog i prakticnog ugla ali nazalost primenjiv u malobrojnim slucajevima zbog roditelja koji nemaju ni vremena, a drugi finansija da odu na Taru, Goliju, Zlatibor, selo…
Komentari protiv ovog teksta su tek beznadrzni slucajevi.
Pozdrav za pisca teksta bez obzira na titule jer je „iskustven,“
I tetesantno, a ako ste krenuli sa dvogodišnjakom da pozavršavate neke poslove, sve lepo ide dok se ne baci na ulicu kao krpena lutka. Onda ga nosite!
Bas lepo on to pise. Ali recite mi, majka, jedno dete staro tri godine, drugo 4 meseca. Ide sa njima na pijac, autobusom. Beba je u kenguru a drugo dete pesaci. Vracanje sa pijace, pune ruke torbi, autobus…. Da li su i tada kolica suvisna za starije dete???
Lepo je kad tata vodi malu decu da hodaju po prirodi i korisno, svakako.
Deca treba da hodaju, trce, skacu i vrte se u krug, to je ono sto je dobro. I to sto cesce.
Ali… Ima momenata kada su kolica potrebna i do 4 godine.
U Svedskoj roditelji decu voze u kolicima do 4 i po godine i ne placaju dotle prevoz. Pa nisu bas invalidi.
Mama
Bas, kad bih isla sa dvoje djece bez kolica da nesto obavim ne bih nikad zavrsila. Naravno da provodimo vrijeme u prirodi i setamo i trcimo, ali nekad nemamo vremena za to. Ako idem do banke da platim nesto, umjesto 10 minuta isla bih sat i po. Ko ima vremena za to kad je radni dan. Vikend i godisnji, ok.
šta je pogrešno rekao. znate li koliko je normalna stvar za slovence i slovake jer sam ih lično vidjao na planinarenju sa decom. Vrh Rysy otac sa dva dečaka, u sloveniji dal voze bajs ili planinare to je njima kao da mi odvedemo dete na Kosmaj, ali kolima. Kada je moj sestrić bio 5 razred vodio sam ga na planinarenje na Taru, do Banske stene i nazad ima 10km. Nije bilo sladoleda, al on je bio u starkama, slučajno. Bilo je u grupi još par dečaka njegovog uzrasta pa mu je bilo zanimljivo. Bilo smo i na Zaovinskom sa busom, i sve to u jednom danu i nazad kući 3 sata busom. Kazem ne mora svako baš ozbiljno da planinari sa decom. ali ka Banskoj steni je put za kola. Znači čist treking. Takvih jednodnevnih tura ima kolko hoćete. Ali lakše je nedelju provesti na telefonu. Da li vam je sada jasno zasto Novakov sin sa 9god nema tel. Jer mu realno ne treba. I mi dokle god vodimo i vraćamo decu iz škole nema potrebe.
Moje devojcice su prohodale sa nepunih godinu dana, i jedna i druga od tada vise nisu ni htele,niti sam ih ja forsirala da sede u kolicima, jedva sam docekala da prohodaju i kolica su ostala nova posle dvoje dece,al tako je bolje,verujte mi,mnogo brze se osamostale, jeste roditeljima malo teze,al brzo rastu, eto.
mnogo je lakse zdravije i jeftinije ici u svoju bastu sa decom nego autobusom na pijacu zato predlazem naturalizovanim gradjanima da se vrate u svoje selo i rade kod kuce a ne od kuce i odgajaju zdravu i sposobnu decu.
Uglavnom mame ovde polemišu, lakse se skroluje fejs i temu kad je dete u kolicima,ovako moras stalno nesto da mu odgovaras,pazis,gledas. Postalo mi mekani ,pasivni,gde nestade ona mocna nacija?
Mislim da saveti ovog gdina nisu primereni za Srbiju. Više saosećanja sa onima kojima treba puno snage da preguraju dan ne bi bilo na odmet jer tekst ovako pretežno izaziva iritaciju. Nemaju svi kola, niti muža da ponese kese, niti žive u nečemu što nije periferija grada (bez trotoara i sa puno đubreta gde je baš „lepo“ da se dete od 2 god svakodnevno mrcvari koračajući po „pejzažu“ do najbližeg busa), niti imaju mogućnosti za odmor na planini.
Moja sestra, brat i ja nijesmo imali kolica kad smo bili mali kao ni mnogi nasi vrsnjaci tako da se moze bez kolca potpuno. Moje dijete sad ima 16 mjeseci i sve manje koristimo kolica, tako da mislim da sa 2 god nece ni biti potrebna.