Разговор о сексу, менструацији, о полно преносивим болестима и о томе одакле долазе бебе један је од најтежих задатака за већину данашњих родитеља. И то из једног (или два) једноставна разлога – зато што смо од малена учени да је то све „срамота“, да су то теме о којима се не говори, а најпре због тога што с нама нико о томе није разговарао онако како би требало.
Једна од најцењенијих психолошкиња данас, др Беки Кенеди, саветује родитеље како да сами пронађу снагу и слободу да о овим темама говоре са својом децом и како да их деци прикажу.
Код наших људи постоји још један не баш рационалан страх. А то је да ће, разговором о томе, гурнути децу у експериментисање и подстаћи их на то да постану сексуално активни пре времена. А ипак, истраживања говоре да, управо зато што им је тема секса доступна као на тацни кроз друштвене мреже и медије, док с друге стране о томе нема много говора у породици – деца у прве односе ступају изузетно рано и то најчешће са 14 година (више од 40% испитаних).
Др Беки Кенеди отуд саветује да са децом пре свега морамо имати отворену комуникацију. Ово су три кључне ствари које родитељи треба да знају.
1. Информације неће препасти децу
Оно што их плаши и угрожава је заправо НЕДОСТАТАК информација.
„Када не умемо или не можемо да с децом о нечему разговарамо, они почињу да верују да је то нешто погрешно, лоше. Самим тим и сами не могу да се у тим темама снађу и осете довољно снажно.“ – каже др Кенеди.
2. Почните разговор тако што ћете искрено рећи да вам није пријатно
Ако се заиста осећате неугодно зато што вам је дете поставило неко питање или жели на неку тему да разговара, можете рећи: „Наравно, можемо да разговарамо о сексу. Да рећи ћу ти шта је то менструација. И само да знаш, ако ти се учини да сам збуњена или да нисам сасвим опуштена, то није зато што си нешто погрешно питала нити је ова тема лоша. То је зато што са мном о овоме нико није разговарао.
3. Имајте на уму да не морате на сва питања да одговорите одмах
О свим тим темама можете разговарати више пута. То је чак и боље него да покушате све да им објасните одједном. Поделите неколико информација које су важне, направите паузу и кажите им да можете да наставите и касније или другог дана, ако желе. Да ћете причати о томе колико год пута хоће јер је то важна тема.
Да, с нама о томе нису говорили. И да, многи од нас некако су се снашли. Али начин на који је сексуалност данас деци представљена, то што је тема секса присутна свуда и што је банализована и сведена само на физички однос две особе, значи да ми имамо много већу одговорност него што су имали наши родитељи – да разговарамо с децом, да их едукујемо, да их не постидимо, да одговоримо на све што их занима.
Јер, ако то не урадимо ми, урадиће интернет, друштво, опскурни ликови који се данас младима постављају као узори. А то сигурно не желите.
Напишите одговор