Razlozi zbog kojih dete TREBA da gleda televiziju (i koja pravila uspostaviti)

Srećom po roditelje, bez obzira na nesumnjivu štetnost preteranog izlaganja dece ekranima, postoji i niz pozitivnih uticaja televizije na dete, uz uslov da dete gleda dečji program, edukativne emisije, primerene animirane filmove, dokumentarce… I da televiziju gleda ZAISTA umereno. A to znači ne više od pola sata za decu vrtićkog uzrasta i ne više od sat za školarce.

Televizija pruža informacije o životu i svetu u kojem živimo, što ne podrazumeva uvek loše stvari. Podstiče razvoj intelektualnih sposobnosti kao što su slušanje, razumevanje i pamćenje. Deci približava slova i čitanje kao i strane jezike. Primetite li da dete pokazuje zanimanje za određeni strani jezik, podstičite to i na razne druge načine. Pomoću kvalitetnog televizijskog programa dete širi svoje horizonte, upoznaje ljudske vrednosti te raznolikosti.


Pravila kako i kada deca ne bi trebalo da gledaju TV:

1. Ne gledati crtane filmove rano ujutro. Ako je prva stvar koju deca ujutro vide crtani film, velika je verovatnoća da neće moći dovoljno koncentrisano da prate nastavu ili neke druge zahtevnije aktivnosti.

2. Ne gledajte crtane filmove pred odlazak na spavanje. Ova vrsta adrenalinskog “laku noć” nije dobra jer to znači da ne postoje granice kada dete treba da ide na spavanje pa su deca preuzbuđena da bi uopšte legla u krevet.

3. Ne gledajte crtane filmove tokom obroka. Obroci su retki trenuci kada je cela porodica na okupu i može da razgovara.

4. Izbacite televizor iz dečje sobe. Bilo kakvi elektronski uređaji decu bude umesto da ih pripreme za noć.

5. Ne kažnjavajte dete zabranom gledanja crtanih filmova. Zabranom se postiže suprotan učinak: pojačava se želja za gledanjem. Potrebno je odrediti i poštovati pravila o vremenu kada se gleda određeni film.