Развијајте код малишана навику да за собом чисте и поспремају од малих ногу

Малишани знају направити неред, то врло добро знају сви родитељи, но кад је у питању поспремање истог, клинци одједном нестану из вида и следи битка у којој је чишћење за децу најгори могући исход. Деца не воле кад им се наређује и наређења их често збуњују, а и свакако нису забаван дио одрастања. Како једноставно научити малено дете да поспреми за собом или убаци прљави веш у кошару? Постоје методе које ће ваше дете натерати да на комплетно другачији начин сагледа поспремање и да му та добра навика остане трајна врлина.
dete
Пре свега, постоји једна “квака” којој се ви као родитељ морате прилагодити и усавршити је… а то је да и ви поспремате с весељем!
Питате се зашто је ваше дете сваки пут кад му споменете поспремање мрзовољно и одбија и саму помисао на било какав облик чишћења? Одговор је врло једноставан. Деца упијају оно што виде у својој околини. Ако и ви сваки пута прије усисавања, брисања прашине, бацања смећа или прања суђа гунђате и ваше ће дете врло лако преузети ваше расположање и навике и схватити поспремање као нешто што “мора направити” и притом неће осетити никакву радост.
Да би мотивирали своје дете на поспремање прво се ви као родитељи морате прилагодити и прихватити свакодневне послове и посремање као нешто забавно, а не као “нешто што се мора”, а на тај начин ћете мотивирати и ваше дете да своје обавезе поспремања прихвати као нешто што се може направити кроз игру и са смешком на лицу.
Позовите, али не форсирајте!
Нико не воли бити присиљаван на ништа. Што прије прихватимо да су деца у свом понашању и закључивању врло слична одраслима, прије ћемо и схватити да се и према деци треба односити на исти начин као и према одраслима.
Замислите да сте били код пријатеља не вечери и након вечере без питања вам се одједом у рукама нађе крпа коју прати коментар: “Користила си суђе, па ми га сада мораш и након прања помоћи обрисати”. Не мотивише, зар не?
Али да је питање другачије формурилано попут “Би ли ми молим те, помогла избрисати посуђе?” Осећај је одмах другачији. Сви увек волимо чути да нас се пре радње укључи и пита што мислимо о одређеном проблему него да нас се присилно увлачи у неку радњу. Деца реагују на исти начин. Ако их желите мотивисати да, на пример, науче стављати прљаву одећу у корпу уа прљав веш, лепо их замолите. Могли би се изненадити колико деца могу сарађивати ако их се лепо замоли да направе неку радњу.
Све има своје место
Да, понекад звучи као клишеј. Али овакав приступ функционише кад су деца у питању. Кад је дете упућено и зна где нешто треба поспремити више је веројатно да ће то и урадити. Деца воле кад имају олакшан приступ својим играчкама и стварима, а њихово поспремање на друго место може изазвати драстичне реакције на хармонију поспремања у вашем дому. Најбоље је да дете има своју полицу на коју може одложити своје играчке, књиге, бојанке и остале ситнице, узети их кад пожели и вратити на исто место, јер зна да их тамо може одложити и пронаћи кад му идући пут затребају.
Створите рутину с јасно дефинираним циљевима
Да би успели створити рутину будите упорни и држите се јасно зацртаних циљева. На пример, научите дете да се истовремено може играти с највише три играчке. Договорите с дететом да не може извлачити нове играчке из кутије или ормара тако дуго док не поспреми оне с којима се до тада играло.
Све претворите у игру
Многи одрасли када чисте уобичавају слушати омиљену глазбу како би се притом и забавили. Музика увек упали и код деце, па тако можете организирати и властити “чишћење партy”. Но, понекад је и најједноставнија игра попут бројења ствари која се спремају у корпу довољно забавна да би подстакла  децу на учествовање. Ако бројење за вашег малишана постане преједноставно и незанимљиво, смислите неку своју игру, овисно о томе што би вашем детету могло бити занимљиво.
Такође, понекад се можете и правити да сте заборавили где се поспрема одређена ствар. Деца обожавају подсећати одрасле где нешто спада. На тај ће начин имати осећај да они држе контролу и имају врло важну улогу у активности спремања.
Будите вођа
Ако не можете наћи праву стратегију како вашег малишана мотивирати, покушајте задржати став вође и што више уживати у поспремању и покушајте их “увући” у исто на што креативнији начин. Након поспремања покушајте се дивити властитом раду, али свакако укључите и дјецу која ће осетити срећу што су суделовали.
Осигурајте им алат који пристаје њиховој величини
Дјеца у свему воле бити једнаки одраслима па и кад је чишћење у питању. Прилагодите им “алат” за чишћење који одговара њиховим малим телима. Мала метла, крпа, лопатица савршен су почетак за мале “чистаче” и стиццање редовних навика поспремања.
 
Извор: brzaiukusnajela.blogspot.rs