Ritam spavanja beba od rođenja do prve godine: Koliko beba prosečno spava?

Spavanje bebe je važno za zdravlje, rast i razvoj. Dokazano je da je lučenje hormona rasta najveće tokom noćnog spavanja. Takođe su zanimljiva i najnovija saznanja da pravilno uspostavljen ritam spavanja od najranijeg uzrasta smanjuje rizik od gojaznosti kod dece.

Novorođenče prosečno spava 18 sati

Dužina i ritam spavanja menjaju se sa uzrastom deteta, prateći njegov razvoj i sazrevanje. Naravno, postoje velike individualne razlike u dužini i ritmu spavanja u svakom životnom dobu. Veliki uticaj ima i okruženje u kome dete živi, navike, stavovi i ponašanje roditelja.

Svako dete je ličnost za sebe, tako da nema saveta i metode koja odgovara svakoj bebi. Roditelji će najbolje proceniti šta njihovoj bebi prija, a šta joj ne odgovara.

Prvo tromesečje

U prvim danima, pa čak i nedeljama, beba nema uspostavljen ritam; neprestano se smenjuju epizode budnosti i spavanja.

Novorođenče prosečno spava 18 sati, tako da su, osim za vreme presvlačenja i hranjenja, periodi budnosti kratki i retki. Za dečji uzrast, posebno prve mesece života, karekteristične su česte faze tzv. REM spavanja; to su periodi sanjanja, za vreme kojih roditelji primećuju da se beba trza, pravi različite grimase i pokrete očiju, iako su oči zatvorene. Iz meseca u mesec ukupna dnevna dužina spavanja sve manja, mada postoje velike individualne razlike među decom.

Drugo tromesečje

U ovom uzrastu verovatno ćete primetiti da je odojče uspostavilo svoj ritam spavanja i budnosti. Razlikuje dan i noć, više spava noću, a ima još 2-3 kratka spavanja u toku dana. Dnevne odmore ima otprilike u isto vreme svaki dan. Uveče ima svoje vreme za spavanje, i ujutru sat za buđenje. Roditelji treba da se potrude da se uspostavi i očuva dnevna rutina koju odojče voli jer tako predviđa šta sledi.

Većina odojčadi (pre svega dojenih) se noću budi jednom do dva puta, zbog podoja. Neki već spavaju 6 sati u kontinuitetu; sa 6 meseci 70% odojčadi spava noću 6-8 sati. Bebe imaju kraće cikluse spavanja, zato imaju lakši san i noću se ćešće bude. Ako je dete izrazito aktivno u vreme kada bi trebalo već da spava, razmislite da li je možda preumorno, da je imalo previše aktivnosti i stimulacije. Veoma umorne bebe često teže zaspu i nemirnije spavaju.

Treće tromesečje

Od sedmog do devetog meseca periodi spavanja i budnosti su duži i stabilniji, i danju i noću. U ovim promenama ritma određenu ulogu igra i promena načina ishrane, kao i veća fizička aktivnost. Poštujte raspored spavanja i prilagodite tome dnevne aktivnosti. Razumljivo je da ponekad želite da produžite druženje u parku, idete u goste ili na dečji rođendan, ali imajte u vidu da će dete kome poremetite ritam postati nervozno i kenjkavo.

Krajem ovog perioda većina dece prelazi sa tri na dve dnevne „dremke“. U prelaznom periodu na novi ritam beba može da bude nervozna i da pokazuje znake umora. Obratite pažnju na bebine signale – trljanje očiju, kenjkanje, naslanjanje na vaše rame, nezainteresovanost za igru su znaci koji pokazuju da je bebi potreban odmor. Kada vidite da je beba umorna usporite – zamračite sobu, utišajte ili isključite muziku, pričajte bebi neku priču.

Četvrto tromesečje

Krajem prve godine bebino spavanje postepeno prelazi iz polifaznog u bifazno (jednom kraće u toku dana, obično oko podne ili rano popodne i kontinuirano i dugo u toku noći). Spavanje je i dalje važno vašoj bebi, u ovom uzrastu deca prosečno spavaju 15 sati dnevno. Događa se da se dete, iako mirno zaspi, probudi usred noći i plače, što je posledica pojave snova koji ga plaše, i normalno je za ovaj uzrast. Plač može biti vezan i za nicanje zuba.

Važno

Dnevna rutina je važna bebi, ona omogućava da se dete oseća sigurno i roditeljima olakšava svakodnevnu brigu o detetu.
Podsećamo da, prema preporukama za bezbedno spavanje, novorođenče i odojče treba da spava u sobi sa roditeljima, u sopstvenom krevetiću.

Prim. dr Olga Stanojlović

Izvor: Trudnoća i zdravlje