Nedavno sam razmišljala o tome kako, otkad imam svoju porodicu i obaveze prema njima, zapravo polovinu svog života provodim u kuhinji. Ili makar u poslu koji se tiče pripreme hrane. Isplaniraj obroke, kupi namirnice, pripremi ih i rasporedi, skuvaj, raskloni suđe. Samo što završim, već je neko ponovo gladan.
Iako su poslovi u kući dosta ravnopravno podeljeni između muža i mene (čitaj: ja usisivač ne znam da uključim, on ne zna gde je šporet) ipak je meni nekako zapala ta kuhinja. I nije mi to čak ni problem, priprema hrane može biti kreativan i zanimljiv posao. Ali, bez obzira na sve, rad od kuće ne dozvoljava mi da provodim toliko vremena u kuhinji. Morala sam da pronađem načine da uštedim vreme, ali da i dalje jedemo zdrave, nutritivno bogate obroke.
Doručak obično nije problem – fokusirali smo se na bogate smutije sa ovasom, koštunjavim i crvenim voćem i jogurtom ili zdrave namaze od povrća i tunjevine koje mutimo u Lupo Marshall blenderu. Naravno, ujutru su i jaja uvek nepogrešiv izbor.
Iako svi ručaju van kuće, nisam baš sigurna u kvalitet tih obroka, pa imam naviku da umesto kasne večere u vidu sendviča ili pice pripremim pravi obrok. Trudim se da bude spreman do 18 časova, kad se svi okupimo gladni i da uvek večeramo zajedno. Za ovaj posao mogu da izdvojim najviše 20 minuta dnevno – posao mi ne dozvoljava više, a i kad deca dođu iz vrtića ne želim da budem satima u kuhinji.
Kako mi to polazi za rukom?
Da bih maksimalno skratila vreme koje provodim u kuhinji, morala sam da promenim neke navike:
1. Ne kupujem namirnice svakog dana.
Trudim se da na dvonedeljnom nivou isplaniram obroke i da kupovinu namirnica obavljam u skladu sa isplaniranim.
2. Pripremam namirnice za obroke unapred
Kad obavim nabavku, namirnice operem, one koje koristim često (poput crnog luka i šargarepe za dinstanje) odmah iseckam u Lupo Marshall secku, podelim u male posude koje hermetički zatvorim i ostavim u frižideru. Tako mogu stajati nekoliko dana, a kad počnem pripremu ručka, već imam sve spremno.
3. Uključim ukućane u planiranje
Ako imate male probirljivce u kući, uključite ih u planiranje obroka. Biće im lakše da prihvate i one koji im možda nisu po volji, ako su imali pravo da i sami nešto odluče i odaberu. A vama će uštedeti vreme za razmišljanje.
4. Ekspres-lonac je moj tajni sastojak
Do pre mesec dana niko nije mogao da me uveri u to da mi treba ekspres-lonac. Sad sam ja ta koja sve svoje prijateljice uverava da je bez njega nemoguće živeti. Pasulj se potpuno skuva za pola sata, sa sve rebarcima. Gulašu treba 15 minuta. Grašak je gotov za 20. I dobijete savršen ručak, idealno pripremljen, a ukus je takav kao da se krčao satima.
Ekspres-lonac koji koristim je digitalni i uključuje se u struju, potpuno nezavisan od šporeta. To znači da ga možete koristiti i u dvorištu ili na terasi, a slobodno i u kuhinji jer princip kuvanja pod pritiskom znači da nema ispuštanja neprijatnih tokom pripreme.
Potpuno je bezbedan i jednostavan za korišćenje. Uključite u struju, ubacite namirnice (sa ili bez dinstanja, kako više volite), stavite poklopac, zavrnete ventil pritiska, izaberete program i dok skuvate kafu, i ručak je spreman.
Ima obeleženih 8 programa za pripremu raznih vrsta jela – pirinča, čorbe, supe, pasulja, ribe, piletine, mesa, kolača. Ali, u njemu možete pripremati bukvalno sve vrste kuvanih jela, izborom programa koji vam se čini najbližim tome što kuvate. Iako ima programirano vreme za svaku vrstu jela, vi ga možete, ako želite, povećati ili smanjiti, a odlična funkcija je i odloženi start – ubacite namirnice, podesite vreme, a ručak je gotov i topao onda kad vi želite. Ova funkcija posebno je korisna zaposlenim mamama koje žele da ručak bude spreman baš kad stignu s posla. Ja obično ubacim komad zamrznutog mesa, pa se on, do vremena za početak kuvanja, taman otopi.
Ako ne uživate u ribanju šporeta posle kuvanja, to je još jedan razlog da nabavite ovaj lonac. Jedino što posle kuvanja čistite je posuda i poklopac koji se izuzetno lako peru.
Kapacitet posude je šest litara i tu dolazimo do mog petog saveta za mame koje ne vole da provode čitav dan u kuhinji…
5. Kuvajte (skoro) uvek za dva dana.
Namirnice poput graška, boranije, pasulja, supe, pa i bolonjez sosa ili punjene paprike koja se isto može pripremiti u ovom loncu, šteta je ne spremiti za dva dana. Ako su ukućani suviše fini da bi dva dana jeli istu hranu, nije problem – zamrznite, pa im ponudite sledeće nedelje.
U svakom slučaju, nijedna žena ne treba da propusti priliku da sebi olakša i skrati vreme provedeno u pripremi obroka. Koji su vaši trikovi?
A. Cvjetić
Napišite odgovor