Шарчевић открива да ће један од предмета бити усклађен са временом у ком живим

Подједнак избор – настава у учионицама или онлајн, одговарање искључиво у школи, скраћени али конструктивнији часови због смена разреда међутим, и новине јер ће уз физичко ићи и здравствено васпитање. Ово су основе наступајуће школске године у коју улазимо у време пандемије.


Тим министарства просвете израдио је детаљна стручна упуства како ће се одвијати настава у школама, а који ће сутра бити на Кризном штабу. План и програм наставе израђени су и не само на основу искуства просветног система од проглашења епидемије, већ су спроведена истраживања и рађене анализе просторног капацитета наших школа, броја ђака али и искуства европских држава.

Према сазнањима „Блица“, план и програм садрже неколико делова са детаљним појашњењима и упуствима директорима и просветним радницима. Упуства су почев од оних генералних попут модела наставе – у клупама или онлајн, када и у које време као и који разреди иду у школу односно термини онлајн наставе, преко начина вођења часова, оцењивања и хигијенских мера које морају да се спроводе.

Како сазнајемо, у плану и програму Министарства урађен је и модел целодневне наставе и дневног боравка. У опсежном програму, случају није препуштен ни образовно-васпитни рад за ученике на дужем кућном и болничком лечењу, као ни организација исхране ученика. Министарство је израдило и упуство за директоре, наставнике и одељењског старешину.

Како сазнајемо, на сутрашњем Кризном штабу Институт „Батут“ ће представити здравствене односно антиепидемилошке мере, којих ће свака школа морати да се придржава – колико пута дневно и када ће се вршити дезинфекција просторија школе, обавезно прање руку…

Оно што је извесно у складу са антиепидемиолошким мерама, у једној просторији моћи ће да буде до 15 ђака и тако ће се делити већа одељења. Ученици од првог до четвртог разреда имаће до четири часа дневно, а они старији од петог до осмог и по пет часова. Један час трајаће до 35 минута, а паузе између смена и различитих група ће бити око 20 минута како би се школа дезинфиковала.

Млађи разреди ће ићи у преподневну смену, а потом и боравак уколико је потребан.

Министар Младен Шарчевић није желео да открива детаље наставе и сатнице док се све не усагласи са Кризним штабом. Међутим, за „Блиц“ најављује неке од новина.

– Настава ће бити и у учионицама и онлајн и то право избора ће бити дато родитељима и деци. Договориће са директором, односно наставницима. Међутим, одговараће се искључиво у школи и предвиђени су посебни термини, учионице, односно простори за то – каже министар.

Он додаје да ће тежиште програма бити на млађим разредима и то из неколико разлога.

– Они улазе у нови период живота, за који морамо омогућити да им буде леп. Међутим, и да од старта упознају школу, наставу и отуда је посебна пажња на деци од првог до четвртог разреда. Други разлог је што између осталог не могу ни сами да остају кући – истиче министар.

Шарчевић открива да ће и један од предмета бити усклађен са временом у ком живимо.

– Како многи делови наставе и не само због близине контакта, али и саме природе предмета на физичком васпитању неће бити могући, тај наставни час ће бити употпуњен здравственим делом који ће младима користити у време епидемије, али и генерално – поручује министар.

Уколико дође до промена када је реч о епидемији мењаће се и модел наставе. Како каже министар Шарчевић позитивна епидемиолошка слика ка којој се Србија креће, и победа над вирусом, вратиће и школе у токове на које смо навикли.

– Сви то очекујемо, али смо спремили све за било коју ситуацију. Модел који ћемо примењивати осим циља да ђаци уче и науче, примарно има очување здравља деце, родитеља и укућана. Тим министарства је направио модел, а на свима нама у просвети је да и сада покажемо предност у односу на суседе, као што смо то учинили крајем прошле године током онлајн наставе – поручује министар Шарчевић.

Извор: Блиц