Сексуално образовање да постане обавезни део наставног програма

Подстакнут догађајима којима сведочимо претходних дана, портал Крени-Промени покренуо је петицију за увођење сексуалног образовања у наставни програм. Петицију је до сада потписало нешто више од 8000 људи, а ако желите, свој потпис можете дати овде.

Текст петиције преносимо у целости:

Претходних дана сведочимо вести о делима којима су грубо нарушавање слободе, права, телесног и личног интегритета, по свему судећи, многобројних наших суграђанки. Према већ познатом обрасцу, и на основу онога што сазнајемо из медија, оне су биле изложене вишегодишњој манипулацији, која је спровођена вешто, осмишљено, систематски и бескрупулозно од стране особе на позицији ауторитета. Биле су сексуално искоришћаване, те усмераване да развију осећај кривице и стида које су можда годинама носиле у себи, док неке од њих нису одлучиле да иступе пред јавност и проговоре. Ми им се на храбрости дивимо и подржавамо их, док од надлежних органа Републике Србије очекујемо да прецизно установе чињенице и доведу до таквог епилога ових догађаја из кога ће генерације моћи да се усмеравају и уче.

У сваком друштву, неминовно, налази се одређен број оних који не пристају на природно и правно препознато, елементарно етичко одношење према другима. Сексуално насиље је тема која се често избегава или заташкава, посебно када је реч о деци. Ми морамо да останемо свесни те чињенице. Сада, док се пред нашим очима одвија драма неколико тешко повређених младих жена, драма у којима оне носе улоге које никада не би изабрале и које људско друштво одлучно искључује, у нашим школама и вртићима расту нове генерације девојчица и младих жена од којих се још неке сада суочавају или ће се суочити са сексуалним насиљем.

Кроз устаљене обрасце, не само наше културе, видљиве у скоро свепристуној асиметрији моћи у односима мушкараца и жена, мешању односа ауторитета и експертске моћи са правом над нечијим телом и личним простором уопште, друштво пропушта да системски ради на смањењу могућност да се некој девојчици или жени догоди оно о чему слушамо претходних дана.

Ми смо сигурни да је правовременим образовањем и обуком могуће спречити сексуално насиље које ће, ако остане садашње стање, доживети многе девојчице, али и дечаци. Због свих горе наведених разлога, залажемо се да се образовање о теми сексуалног насиља према деци уведе у обавезни део наставног програма у Републици Србији од нивоа предшколског образовања или основне школе.

Свесни/е смо да стручни капацитети за развој одговарајућих обука и образовног програма у нашој земљи постоје. Иницирајући укључивање таквих обука у обавезне наставне програме од предшколског или основног образовања и даље, позивамо наше колегинице и колеге одговарајућих експертиза да нам се придруже. Први корак би свакако био враћање дозволе Министарства просвете, науке и технолошког развоја за коришћење Образовних пакета за учење о теми сексуалног насиља над децом, које су израдиле експерткиње из Инцест траума центра. Такође, овим путем позивамо и друге колегинице и колеге из сродних дисциплина да предложе и друге садржаје и методе рада, и да кроз стручну дебату и у сарадњи са надлежним институцијама у што краћем року почну да спроводе програме који ће образовати и оснажити девојчице и дечаке да препознају и реагују када примете знаке упозорења. Образовни програм који би се на јасан, и узрасту прилагођен начин бавио темама родне равноправности, ступања у сексуалне односе, појмом пристанка и многим сродним темама, је једини начин да следећој генерацији омогућимо да расте у окружењу са мање насиља.