Балкански синдром жртвовања: Да би мом детету било добро, мени мора бити лоше

Савршен родитељ не постоји, а деци савршенство није ни потребно. Довољно је да поред себе имају мајку и оца који се не боје да прихвате одговорност за своје грешке и који су вољни да уче и раде на себи. Тако и деца усвајају модел понашања који допушта да грешимо и да то није страшно, докле год из тих грешака учимо и растемо као личности. Родитељи који имају позитивну слику о себи и имају самопоуздања, такав утисак остављају и на своју децу, па уз такве родитеље и сама деца уче да развију позитивну слику о себи.

У наредним редовима ћу покушати одговорити на прво питање. Иако не постоји универзални рецепт који ће стопостотно резултирати дететовим здравим и правилним одгојем, постоје одређени моменти у родитељском понашању које повећавају успешност родитељства и побољшавају однос између деце и родитеља. Пре свега, услов је физичко и психичко здравље. То не значи да су родитељи који имају неке здравствене тегобе осуђени на неуспех, већ да ће морати да уложе пуно више труда да успешније обаве родитељске задатке од оних који немају никакве здравствене проблеме.

Успешни родитељи су они родитељи који проналазе делотворне стратегије за суочавање са стресом родитељства проналазећи време и енергију за квалитетно бављење децом. Пред њих постављају очекивања у складу са дечјим узрастом и капацитетима, подржавају и разумеју своју децу. Претерани перфекционизам често води у неуротичност, тако и настојање да све у вашем односу са дететом буде савршено може довести до тога да пропустите многе тренутке опуштеног уживања са сопственим дететом.

Емоционално зрели родитељи знају да ће морати често да ставе дететово добро испред свога и у правилу, немају проблем с тим. Оно што је битно разграничити јесте следеће: Ако је мом детету добро, мора бити добро и мени. Или, ако ће мом детету бити добро, мени мора бити лоше, синдром жртвовања за властиту децу типичан за Балкан. Но, ништа од тога не гарантује успешност родитељства. Истина је да је успешан родитељ зрела особа која је одговорна и стално проналази начине да адекватно одговори на дететове потребе, физичке и емоционалне.

Успешан родитељ неће имати великих проблема да прилагоди дневну рутину дететовим потребама

Нити ће осећати да је потпуно омануо уколико нешто не успе да уради, а није од круцијалне важности. Уколико је детету потребан, посветиће му се радије него слепом обављању свега што је замишљено да се мора обавити баш тог дана. Наравно, овде не говоримо о тоталном запостављању дневних обавеза, него о осећају за постављање приоритета, од дана до дана. У свом терапијском раду се константно сусрећем са исцрпљеним родитељима који сматрају да је само уморан, хронично исцрпљен родитељ добар родитељ.

Успешан родитељ је успешан баш због тога што се неће либити да оствари неке своје потребе

И не осећати кривицу због тога. Деца су захтевна, радознала и траже нашу неподељену пажњу. С обзиром на посао, болести и обавезе који су свакодневица, често нисмо у стању да деци посветимо онолико пажње колико им је потребно. Успешан родитељ даје од себе онолико колико у том тренутку може, стрпљиво и мирно, објашњавајући детету зашто му се у моменту не може више посветити.

Успешан родитељ је свестан да деца најбоље уче имитацијом

Односно, угледањем на своје родитеље. Не можемо детету бранити слаткише и причати како је то лоше, па се онда свакодневно сладити чоколадама. Деца више верују ономе што ви радите, него ономе што причате. Разговор није мање битан, наравно, али је кључно да је у складу са вашим поступцима, јер у супротном се детету шаљу двозначне, збуњујуће поруке о томе шта је погрешно, а шта исправно.

Успешан родитељ је срећан што је родитељ

Успешан родитељ не мора бити одушевљен проблемима и свим препрекама којима на том путу наилази, али је родитељство његова свесна одлука и мотивисан је да пружи своме детету што више свог времена и труда. Свесно бира да стави своје дете као приоритет.

Циљ овог текста није да се они родитељи који не испуњавају све ставке осећају као да су на погрешном путу. Циљ је подстакнути сваког родитеља на рад на себи, својим страховима и пројекцијама, како бисмо одгајали психички и физички здраво потомство.

Аутор: www.mojonlinepsiholog.com