Slikovnica Grozon Džulije Donaldson objavljena je 1999. godine i od tada je prevedena na desetine jezika širom sveta (u Srbiji je objavljena u izdanju Kreativnog centra). Štampana je u preko 10 miliona primeraka i po njoj su napravljene pozorišne predstave koje se igraju na Vestendu i Brodveju.
Ova priča u stihovima govori o dovitljivom mišu koji, šetajući kroz gust i taman gaj, izmišlja strašno šumsko čudovište Grozona i tako plaši svaku životinju koja bi da ga pojede. Preokret u priči nastaje kada se iznenada pokazuje da Grozon i nije baš sasvim izmišljeno biće.
Bibliotekari iz Velike Britanije izabrali su ovu knjigu za jednu od deset najboljih slikovnica svih vremena, a po motivima ove priče 2009. godine BiBiSi je napravio i animirani film.
Razlozi za popularnost Grozona brojni su – zabavna priča s porukom, jasan ritam pripovedanja uz melodičnu rimu, privlačne ilustracije i zanimljivi junaci. Ono što ovu slikovnicu izdvaja od ostalih jesu i brojne mogućnosti koje ona pruža za aktivnosti s decom – Grozon je idealna knjiga za učenje kroz druženje i zabavu.
Upravo zbog toga su naučnici sa Univerziteta u Koventriju (Velika Britanija) slikovnicu Grozon koristili u svojoj studiji u kojoj su došli do zaključka da čitanje priča koje je praćeno pokretom podstiče razvoj i motornih veština i jezičkih sposobnosti kod dece. Istraživanje je zasnovano na pomenutoj knjizi, trajalo je šest nedelja i obuhvatilo je 74 mališana uzrasta od tri do četiri godine.
Formirane su tri grupe dece – jedna grupa s kojom je rađeno na njihovim jezičkim veštinama, druga grupa u kojoj je akcenat bio na razvoju motorike i treća grupa u kojoj su kombinovane obe vrste aktivnosti. Deca iz treće grupe istovremeno su imitirala pokrete životinja iz knjige (miš, lisica, sova i zmija) i s vaspitačima razgovarala o likovima i događajima iz slikovnice. Istraživanje je pokazalo da je treća grupa imala najbolje rezultate. Bio je primetan veliki napredak u njihovim motornim veštinama – sposobnosti da trče, skaču, bacaju i hvataju, a došlo je i do značajnog proširenja njihovog rečnika.
Izabrali smo slikovnicu Grozon za ovo istraživanje zato što ona vaspitačima pruža odlične mogućnosti za aktivnosti koje uključuju i pokret i razvoj jezičkih veština. Ova priča je prosto mamila decu da učestvuju u svim aktivnostima, naveo je profesor Majk Dankan, jedan od istraživača sa Univerziteta u Koventriju.
Rezultati istraživanja predstavljeni su juče, 6. jula na 22. evropskom kongresu sportskih nauka, koji se održava u Nemačkoj. Više detalja o tome možete naći na https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170628095846.html.
Na sajtu posvećenom Grozonu http://www.gruffalo.com/activities možete naći ideje pogodne za organizovanje aktivnosti s decom – zadaci za crtanje i bojenje, kartice za igru memorije s junacima iz ove knjige, modeli za pravljenje maski i čestitki.
Evo našeg predloga za jednu od aktivnosti – Kako da napravite papirne lutke za prste.
Potreban materijal: makaze, lepak, karton i selotejp.
Uputstvo:
- Odštampajte stranicu sa ilustracijama likova.
- Zalepite celu stranicu na tanji karton (kako bi lutke za prste bile izdržljivije i duže trajale).
- Pomozite detetu da makazama pažljivo iseče likove po isprekidanim linijama.
- Lutke za prste su skoro gotove. Traku koja se nalazi ispod svakog lika obavijte oko dečjeg prsta tako da se kružić i kvadratić spoje.
- Potom zalepite selotejpom.Sada ste spremni za igru!
Koristeći papirne lutke za prste koje su sama napravila, deca mogu odglumiti priču o mudrom mišu i strašnom Grozonu.
Ako vam se dopao Grozon, potražite i knjige Grozonovo dete i Grozon istražuje prirodu.
Napišite odgovor