„U prosveti imate jedan centralizovan sistem u kom se za mesto direktora škole pita isključivo ministar. Imamo mi neke procedure, ali te procedure se samo prođu i nisu tako bitne. Važno je dobiti potpis u ministarstvu da ste vi sada novi direktor“ – objasnila je, gostujući u emisiji Utisak nedelje, Snežana Romandić Petrović iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Ona je kazala da je uvek bilo da su ta mesta pod uticajem nekih ljudi koji se bave politikom, ali da je to u poslednje vreme dobilo drugu dimenziju.
„U poslednjih nekoliko godina ja koja se krećem po školama primećujem da je nemoguće, čak i ako niste politički aktivni, da postanete direktor škole. Morate da se učlanite u neku partiju, bilo da je to partija koja je na vlasti ili je u koaliciji sa njom i to je nešto što se gotovo podrazumeva.“ – kaže Snežana Romandić.
Objašnjava i da ne zna kako danas izgledaju obuke za ljude koji se postavljaju na pozicije direktora škola, ali da te obuke svakako postoje i da ih uče da se postave prilično čvrsto.
„Direktor kada uđe u školu od ministarstva dobije rečenicu ‘pritisni ti to’ ili ‘stegni’. I onda oni stežu. Ovo pismo koje je od ministarke stiglo direktorima nakon protesta 16. septembra, a gde je traženo da se naprave spiskovi nastavnika koji su štrajkovali, najverovatnije je za cilj imalo da ih opomene.“ – istakla je Romandić.
Dodaje da dugo već među direktorima postoji taj trend da oni nisu prvi među jednakima.
„Oni imaju neki narativ koji se očekuje da spuste ka nama, nastavnicima, gde se od nas očekuju isključivo papiri. Stege, pritisci, neki od njih vrlo su neprijatni u komunikaciji. Ima i divnih ljudi, ali je vrlo šarenolik kadar.“ – kazala je predstavnica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije i dodala da veruje da je Ministarstvo u problemu da pronađe ljude koji bi bili spremni da ih slušaju i da obavljaju posao direktora škola.
„Danas je taj posao, čini mi se, teži nego što je bio u prošlosti. Roditelji imaju sve više zahteva i često preskaču nastavnike u komunikaciji, odlazeći odmah kod direktora sa različitim zahtevima. Tako direktor koji bi trebalo da se bavi radom škole i organizacijom nastave, nekim danima ne može da izađe iz svoje kancelarije jer se bori s prigovorima roditelja. A najčešće su to oni roditelji koji dolaze u školu sa onom čuvenom rečenicom – znate li vi ko sam ja? I tako dolazimo do situacije gde današnje škole imaju čudan rukovodeći kadar koji je, ne znam odakle postavljen, a za cilj ima da steže zaposlene u školama i drži ih u ozbiljnom strahu. Da im nedostaje papir, da nešto nisu uradili, da će ih prijaviti roditelj… Stalno su u strahu. A šta vi možete dobiti od takvog nastavnika? Nije pitanje ni samo te plate koja je uvek bila nikakva. Pitanje je i dostojanstva. Toga što ne drže svoju reč, što nam šalju kadrove koji treba da nas „stežu“ po školama. Po tome se vidi da oni nas ne poštuju. Da ih ne zanimamo, da smo statisti. Obrazovanje je onaj prvi temelj koji drži jedno društvo. A mi ga drobimo.“ – kazala je Romandić.
Kako objašnjava, danas biti direktor znači imati 25% veću platu, što i nije neki dodatak kada se u obzir uzmu odgovornosti i obaveze. Zato u školama, kaže ona, osim što imamo nesrećne nastavnike i decu, imamo nesrećne i direktore.
„Mi imamo nastavnike koji rade po tri posla, škole koje po tri meseca ne mogu da nađu nastavnika fizike, ministarstvo koje klima glavom i okreće nam leđa, Vladu koja kaže – mi nemamo. Situaciju gde su nastavnici ogorčeni, deca nezadovoljna, a roditelji uplašeni da će njihova deca nešto da izgube. Treba roditelji da razumeju da njihova deca, već godinama, u ovakvoj školi GUBE. Vaše mesto nije u hodniku gde ćete se buniti protiv nastavnika, već kada taj nastavnik kaže ‘dosta je bilo’, vi treba zajedno s njim da izađete na ulicu i kažete to isto.“ – objasnila je Snežana Romandić Petrović.
Draga G-đo Nastavnice,
Pošto sam i ja jedan od nastavnika, a pretpostavljam da vrlo malo „nastavnika“ ima potrebne kvalifikacije da rede u školi po Zakonu Republike Srbije kao ja, savetujem sve nekvalifikovane „nastavnike“ da nađu drugi posao i da prestanu da se žale na taj koji su dobili od nekoga. Ne dolaze đaci u školu zbog nastavnika, već nastavnici bi trebalo da budu dovoljno svesni i zreli ljudi, visoko-obrazovani, da shvate da je prosveta misionarski rad, i ili voliš taj zanat, ili ne. Zašto da žalim „nastavnike“ što oni jadni, moraju da rade u po 3 škole za bednu platu?! Neka nađu drugi posao! Ja sam mnogo volela moj posao u školi što se od mojih učenika može i videti jer su svi završili univerzitete po svetu. Uspešan sam nastavnik, ali istina je da se od te plate u Srbiji ne može živeti. Treba otići iz prosvete, kao i ja.
Svaka Vam čast,apsolutno se slažem.Deca prepoznaju prave nastavnike,one koji ih zaista i uče,i takve vole i poštuju koliko god bili i strogi.Nažalost sve je više onih koji na prvom času pričaju da ne žele da rade taj posao.Možete odmah da zaključite kakvih će sve tu problema biti.
Nastavnica Romandić je dala potpuno tačnu analizu stanja naše prosvete, gube svi, đaci, nastavnici, potencijal i budućnost naše nacije i države Gđo Irena ,vaše reči su bez smisla , prazne.
Au, koleginice! Pa Vi se baš dobrano nahvaliste svojim kvalitetima i ljubavlju koja pršti na sve strane. Verujem da malo njih radi tako iskreno i požrtvovano kao Vi! U pravu ste,zato propada prosveta – nema kvalifikovanih i „odabranih“ poput Vas.
Uh,šta dalje reći….
Čekajte, a šta ako neko voli svoj posao a prinuđen je da radi u tri škole? Evo, ja sam profesor istorije, sa radošću idem na posao, osmišljam i kreiram svoje časove, ali sam u kednom trenutku radila u tri škole jer sam jednostavno morala, fond je bio takav, rascepkan.
Pošto ste magistar metodike zašto ste otišli iz škole? i ne mogu svi otići iz škole ako iole razumete šta hoću da kažem. možda ste bili u školi pre 20 godina i nije to naša škola ista kao što je danas. ako ste se zaposlili negde drugde nemojte komentarisati onda ono što vas ne zanima.
Gđo Irena, u pravu ste. Kao što je i gđa Romandić u pravu. Vi gledate problematiku iz užeg ugla, dok ju je ona sagledala iz šire perspektive i adresirala problem koji je višeslojan. Sa vaše tačke gledišta je logično da kao visoko-obrazovana osoba rešite da se ne bavite svojom profesijom i odete u drugu branšu gde vam je bolje. Sa šire tačke gledišta to ne treba da je rešenje jer ko će onda raditi u prosveti? Već sada se mnoge škole susreću sa problemom nepostojanja učitelja/nastavnika. Kao roditelj i građanin, ja bih volela da ste Vi u sistemu i radite posao za koji ste se školovali i koji volite. Kao što je napomenuto u tekstu – svi gube u ovakvom sistemu.
Niste čitali pažljivo i sa razumevanjem. Nije rečeno da nastavnici rade u 3 škole nego rade 3 posla. To ni iz daleka nije isto.
Radim u 3 škole jer su “došli“ za po 10% ili 20% mlađi koji su zalutali sa novim navikama i ETO NAM UGLED PROSVETE.Lako je nekom reći da nađe drugi posao ali teško je kad se “nekom nađe posao u prosveti“, zbrine se partijski poslušnik. Teško je kad daje savete neko ko ne radi u prosveti. Sindikati sad šefuju zajedno sa direktorima.
Au, koleginice! Pa Vi se baš dobrano nahvaliste svojim kvalitetima i ljubavlju koja pršti na sve strane. Verujem da malo njih radi tako iskreno i požrtvovano kao Vi! U pravu ste,zato propada prosveta – nema kvalifikovanih i „odabranih“ poput Vas.
Uh,šta dalje reći….
Ah pa tu vise nema ni partija toliko…
Evo u Srednjoj skoli u S.Mitrovici direktor vedri i oblaci ko mu stavi u dzep vise
Pa tako imami profesora matematike sa saobracajnom skolom,profesora praktocne nastave zavarivacima ,ustvari nasledio brata ,a lik tj sada profesor je pevac,pa imamo od direktora licno ,ne dam decu na praksu toj i toj firmi jer ih nije trazila prethodne dve-tri godine,pa ajde ti direktoru tu i tu po pljeskavicu,pa kao roditeljski dinar nije obavezan,al vase dete nece dobiti svedocanstva i diplomu ako ne uplatite,pa onda evo druga godina je ne znam kojim je prosekom proslo nit videla svedocanstvo,al razredni trenira kerove za lov i pravi kobaje i kulen pa donese deci na degustaciju…. Javasluk i direktora i profesora….
Prosvetni sam radnik već trideset godina. Nisu više od ugleda ni rukovodioci, ni članovi školskog odbora, ni dobar deo nastavnika.
Šta se može očekivati, kada mediokriteti dođu da kroje kapu onom ostatku inteligencije?
Ne bih se složila da sindikati šefuju zajedno sa direktorima, baš suprotno. Umesto da i jedni i drugi zajedničkim snagama učine nešto za ovu jadnu prosvetu, sindikati udaraju kontru direktorima po svim pitanjima, šta god da je u pitanju sindikati napadaju direktore, mašu nekim zahtevima svakodnevno i sindikalnim pravima…
Samo tako nastavite i uskoro će te imati samo sebe da stežete jer niko neće hteti u prosveti da radi a šta ćemo onda.
Gospođo nastavnice,
za početak biste mogli da stižete na časove đaka na vreme a ne sa po 15-20 minuta zakašnjenja, i to ne jednom, vrlo često se dešava.
Kad već predajete biologiju onda je potrebno deci da pomognete da nauče da raznišljaju logički a ne samo da isto od njih očekujete. Divnih nastavnika ima u prosveti, ali niste svi od te sorte.
svaka na mestu….riba od glave smrdi i kad tako postave nekog bez ideje i zelje i obrazovanja onda nista drugo ne ocekujemo nego da se sistem samo rusi.Vladavina strahom odavno vise ne postoji u normalnim i zdravim okruzenjima ali nazalost svi ti tu postavljeni tako bez ikakvih kvalifikacija nisu na tom nivou svesti da mogu to da razumeju nego su zapeli u proslom stolecu
Svidelo se to nekome ili ne prosvetu i ceo sistem obrazovanja najviše su urušili sami prosvetni radnici.Svakako tu je i država i društvo u celini. Ali budimo realni,prvi “ koraci“ mita korupcije i nepotizma kreću od osnove škole. To su parfemi, “ mali znak pažnje“ od roditelja , lap top , od izdavačkih kuća.. Od srednje to je već konkretno, žuto , letovanja i sl. Na fakultetu konkretno keš. Budimo pošteni. Naravno ima i časnih izuzetaka. Ali se i njihovo ćutanje i prećutno odobravanje uklapa u sveopštu slike prosvete.