Сарађујући са школом сваки родитељ се информише о начинима и циљевима рада ове установе, али и о томе како се њихово дете осећа у школи, какве су му радне навике, да ли постиже континуиран успех и да ли је у стању да прати образовне захтеве, са ким се дружи и ко су му пријатељи. Такође, проширују се и продубљују знања родитеља по питању образовних и васпитних циљева школе.
Однос породице и школе ће зависити од заинтересованости родитеља за сарадњу и од очекивања која родитељи стављају пред своју децу. Наравно, сваки родитељ жели најбоље за своје дете и труди се да му то и пружи, али очекивања нису увек иста.
Неизбежна одговорност сваког родитеља је да се интересују шта учитељи раде са њиховом децом у школи.
Да ли њихова деца воле и уживају у школској средини? Да ли ће наставници научити децу добром владању и ономе шта треба да знају?
Исто тако, наставницима је корисно сазнање колико се родитељи баве својом децом када дођу из школе и каква је емоционална клима у породици. Ово служи њиховој бољој организацији и приступу у индивидуалном раду са дететом.
Уколико сте родитељ или учитељ и узајамно сте заинтересовани за добробит детета које васпитавате и образујете, ваша дужност је да успоставите близак и значајан међусобни однос. Ако је однос између детета и учитеља лош, и родитељи ће испаштати у том односу исто колико ће се на учитеља одразити лош однос детета са породицом.
И родитељ и учитељ имају користи у односу који дете остварује са оним другим.
Шта би требало да радите ако сте родитељ који жели да побољша однос са школом и учитељем:
- Немојте комуницирати са учитељем путем друштвених мрежа!
- Уредно се одазивајте на родитељске састанке и учествујте на њима.
- Заказујте индивидуалне разговоре са учитељем (барем једном полугодишње, а чешће уколико зејднички решавате проблем везан за дете).
- Увек будите искрени са учитељем. У вашем је интересу, а и интересу вашег детета, да изградите обострано поверење са учитељем.
- Немојте оправдати дететове грешке: изостанци из школе или кашњења, заборављени материјали и домаћи задаци…
- Учитељи нису ваши пријатељи, они су професионалци који заједнички са вама раде на одрастању и свеобухватном развоју детета.
- Са ведрим духом се једноставније решавају проблеми.
- Укључите се у организовање школских приредби, излета и дофатних школских активности.
- Одазивајте се на хуманитарне акције које школа организује и то радите заједно са вашим дететом.
- Пошаљите бомбоне и частите одељење за рођендане, за крај школске године или неки други важан датум у години.
Током школовања родитељи треба да имају сталан контакт са учитељима, наставницима, професорима, педагошко психолошком службом школе и да заједно са њима доносе одлуке о образовној будућности детета. Улога школе никада не треба да се завршава са понудом школе и образовањем које нуди, већ треба да иде ван граница установе и утиче на друштвени, културни и емотивни живот детета. Да би школа испунила све позитивне ефекте васпитног и образовног рада останите у контакту и искористите сваки моменат да сазнате више о образовним процесима или ‘школском животу’ вашег детета.
Аутор: Porodicnicentar.com
Напишите одговор