Шта је тачно СНУС, шта садржи и како делује на ТИНЕЈЏЕРЕ

Foto: Canva

Снус је врста фино уситњеног, влажног дувана који се обично пакује у мале кесице које личе на чај, ставља се у уста између десни и образа, сиса се, чиме се омогућава абсорбовање сокова који садрже никотин и друге хемикалије преко слузокоже уста, који продиру у крвоток и шире се кроз цело тело.

Форме дувана који се жваће су се појавиле пре више стотина година, али се њихова употреба смањила са појавом цигарета током 20. века. Седамдесетих година прошлог века су га поново популарисали амерички играчи бејзбола мислећи да је здравији од цигарета. Разлози зашто је снус све популарнији међу одраслима је јер може да се користи и у просторима у којима је забрањено пушење цигарета, не излаже друге људе диму јер га нема, мања је вероватноћа добијања карцином плућа, а и јефтинији је од цигарета.

Међутим, са коришћењем снуса повезани су разни ризици по здравље. Већи је ризик за добијање карцинома усне дупље (језика, десни и образа), једњака и панкреаса, као и од срчаног и можданог удара јер изазива убрзан рад срца, поремећај срчаног ритма и повишен крвни притисак. На зубима се појављују жућкасто-браонкасте наслаге, осећа се задах, а долази и до промена боје и болести десни, а услед повлачења десни и до испадања зуба. Зависност од никотина није ништа мања него зависност од цигарета, негативно делује на мозак тинејџера, а може да доведе и до тровања никотином код деце. Код трудница које га користе може да доведе до превременог порођаја, чак и мртворођења детета, а током трудноће утиче на развој мозга бебе.

Осим никотина, снус садржи и друге хемијске материје које настају током прераде дувана, као што су нитрозамини, полициклични ароматични угљоводоници, радиоактивни полонијум-210 и штетни метали (арсен, олово, никл, жива, берилијум, кадмијум, хром, кобалт).

Неке врсте снуса садрже више никотина него цигарете, изазивају већу зависност, па их је теже оставити. Уколико ваш тинејџер користи снус, разговарајте о штетним ефектима и дајте му подршку да престане. Нека уведе више физичке активности (одлазак у теретану, играње кошарке, вожња бицикла и слично), проба „замене“ за жвакање (жваке без шећера, семенке сунцокрета, листиће кокоса, суво грожђе и друго суво воће) и разговара са лекаром.

Аутор: др Татјана Милошевић, педијатар из Горњег Милановца