Данима, ма годинама већ читам и слушам о томе како су поклони за 8. март, завршетак вртића, четвртог разреда или неку другу „прилику“ васпитачицама и учитељицама – помодарство и жеља појединих мама да се докажу и покажу пред осталим родитељима. Да је то глупост и да су васпитачи и учитељи тај посао бирали и да су плаћени за њега. Не треба ми да им купујемо поклоне.
Прошле године је чак и један вицкасти тата дао предлог који је обишао друштвене мреже – да сви родитељи заједно подигну кредит и купе учитељици стан јер ће, вели он, тако она имати успомену која ће јој трајати цео живот а они остати доживотно везани. А све зато што је неко предложио да се сакупи по неколико стотина динара за поклон.
Питање које имам за тог тату је – да ли се исто тако, у друштву својих пријатеља са којима у кафани попије пиво, изругује оном ко конобару остави бакшиш од неколико стотина динара? Не, то се, онда, зове галантност.
Чудан смо ми народ. Оставити конобару 500 динара после доброг ручка, а након што је на вас потрошио 15 минута свог времена радећи посао за који је плаћен – ТО ЈЕ МАНИР. Донети медицинској сестри која у болници брине о неком вашем бомбоњеру и кафу, ТО ЈЕ РЕД . Дати новац за поклон захвалности неком ко је сваког дана, четири године, по осам сати бринуо о вашем детету, да буде безбедно, нахрањено, учио га многим стварима које ви нисте стизали – ТО ЈЕ ПОМОДАРСТВО?
Моја деца имају седам и пет година, а у вртић су обоје кренули са скоро три године. До сада сам имала искуства са најмање седам или осам васпитачица и могу да кажем да је СВАКА од њих радила много више него што је била плаћена и много више него што јој је било у опису посла.
Да ли је плаћена да плете кике, прави фризуре, теши децу по коју маме и тате долазе последњи, подсећа родитеље на неплаћене рате, слуша критике родитеља јер је децу извела напоље да се играју, па су им сад прљаве нове патике? Да ли је плаћена да децу одвикава од дуде, од пелена, да им буде друга мама?
Знате ли да је једна од њих у 9 увече звала моје дете да с њом разговара јер је она тражила своју васпитачицу тог дана?
Знате ли да је друга, онколошки пацијент у пензији, свакој девојчици сашила поклон и донела на завршну приредбу?
Знате ли да су им помагале да направе поклоне за маме за осми март сваке године, како бисмо сви ми имали шта да окачимо на Фејзбук и будемо поносни?
Ово је делић онога што су им пружиле, и ја данас васпитаче моје деце гледам као неког ко ми је помогао у најважнијем послу у животу. На неки начин их сматрам пријатељима. (А своје пријатеље волим да обрадујем). Ценим све што су урадиле за моју децу и оне то знају. Верујем да је већина васпитачица попут њих.
Баш зато што ценим њихов посао, баш зато што верујем (знам) да дају себе за туђу децу, баш зато што нисам неко ко вртић сматра чувалиштем, а васпитачице дадиљама, баш зато што знам да оне то не раде за поклоне јер више на нашу децу потроше купујући материјал за рад, него што је вредност тих поклона – баш зато ми је тај новац за поклон васпитачици – најслађе потрошен новац.
Ово, наравно, не значи да они који не желе да учествују у поклону немају право на то. Једино на шта немају право је да понижавају и релативизују добру вољу и жељу оних који то желе. Немају право да то назову улизивањем, уместо онога што заиста јесте – жеља да учините нешто лепо неком ко сваког дана чини нешто важно за вас.
И док им деца припремају своје поклоне захвалности за све што су им пружиле, ми, родитељи, захвални смо за све што су, учећи нашу децу, учинили за нас.
Штета само што не постоји толико велики новац, нити га ико од нас има, колика је заправо вредност онога што васпитачице и учитељице чине за нашу децу.
А. Цвјетић
Nisam ni ja razumeo ljude koji prevrću očima kada je vaspitačica u zabavištu na prvom sastanku predložila da svako od roditelja da 200din za neke osnovne potrebe. Mislio sam, na mesečni kusur u prodavnicu od po dinar-dva ode više, zašto bi se postavljalo pitanje ovako male sume ako će ona poboljšati detetu život. Međutim, posle sam shvatio u čemu je problem: roditelji su u zabavištu bili finansijski zaduženi bukvalno za sve, nijedan papirić nije mogao postojati bez roditelja. 200din je trebalo davati svake nedelje, a dodatni novac za neke investicije. Svaki roditeljski sastanak se pretvorio u to da se kupi tepih, klima uređaj, razne igračke itd. i tek poneku reč o deci. Kada je došlo do momenta da na roditeljskom sastanku nema nijedne reči o deci, prestao sam da idem na sastanke. Za svo to vreme kada zabavište „nema ništa novca“ upravnik zabavišta je vozio besan auto.
Međutim, to je sve samo uvod u odnosu na ono što je iskustvo osnovne škole. Ne samo da je bilo roditeljima kojima nije smetalo što direktor škole ne radi svoj posao nego bespomoćno govori kako škola nema novca ni da plati struju i grejanje (!) nego su se neke mame utrkivale koja će da vodi poslove krečenja (koje nije ni bilo neophodno), ugradnje klima uređaja itd. Kada je donesena odluka da se kupe ormarići, roditelji nižih razreda su platili, iako su ormarići samo za starije razrede. Kada su naša deca došla do starijih razreda, ponovo nam je tražen novac jer u školi navodno ne postoji trag da smo ga platili. Naravno da je malo ko od roditelja sačuvao uplatnicu više godina. Rešenje roditelja je bilo da jedan bogati roditelj plati traženu svotu u ime celog razreda. Skupljanje za poklon učiteljici ume takođe da izgleda malo bizarno, ali skoro da nije vredno pomena u odnosu na navedeno.
Deci se daje pogrešan primer, da je potpuno u redu da neko radi tuđ posao. Daje se primer da svuda treba da postoje neki paralelni sistemi plaćanja i „poklona“.
I ja bih volela da meni za moj posao neko udeli dodatan bakšiš, poklon i sl. Ali, to se radi SAMO tamo gde ljudi misle da imaju korist! Ne za dobro obavljen posao, nego da vaspitačica bude finija, da ne pravi promaju da se razboljevaju deca, da im učini nešto. To je poenta.
Bakšiš u restoranu je izbor i niko ne sili i vuče za rukav.
A svi znamo zašto se lekarima i sestrama daje mito.
Na ovaj tekst imam samo jedno da kažem: FUJ!
Na dosadasnje komentara I ja kazem FUJ….roditelji radjaju decu vaspitacicama I da mogu ostavili bi ih I vikendom,dolaze bolesni sa tonom lekova dok mame sede po kaficima….ne treba nikom veci poklon od onog BAVITE SE SAMI SVOJOM DECOM jer ste ih sebi pravili a ne prosvetnim radnicima
Bravo za tekst Aleksandra.I onako smo u koroni poslednji mi prosvetari se nigde ne pominjemo ,skola kai da je najopasnije mesto.Vszan je Zlatibor,Kopaonik…To sto se doktorima daje po 1000e je nista ali moja saksija cveca je mnogo.Nsjvrednije sto deca mogu kupite je sat,nakit…A na kraju ako ne zele rod.ne moraju
Mislim da smo svi u trenutku kad su deca bila mala shvatili znacaj i vrednost vaspitaca i ucitelja. Razumem potrebu da se pokloni nesto od srca, ali i ne razumem potrebu za osudom od strane vecine i potrebe da se sve posmatra materijalisticki. Ima raznih ljudi, ali skidam kapu profesionalcima koji se posvete svom poslu. Zar i mi, kao roditelji ne mozemo od srca da kupimo poklon (jednom godisnje) zajedno kako bi ulepsali dan vaspitacici ili vaspitacu. U danasnje vreme kad 500 ili 1000 din ne vredi vise kao nekad, mozemo li sagledati svet malo drugacije i pokloniti simbolican ili lep poklon, nije vazno, a da pomislimo da darujemo nekog ko nam cuva decu i uci svakodnevno, bez da ukljucimo razloge protiv. Da jednom, ucinimo nesto za drugog zato sto zelimo da ga usrecimo jer zasluzuje.
Šteta samo da borba za ravnopravnost žena koja se NE SLAVI, VEĆ OBELEŽAVA 8. marta bude poligon za iživljavanje pojedinih roditelja. Pažnja je okej, nek deca naprave nešto, neka ulože vreme i trud i maštu, tu mogu i roditelji da pomognu. Zahvalnost se ne kupuje poklonom. I to treba da naučimo svoju decu!
Ovaj komentar je pisala osoba koja je ili imala sreće da joj deca budu u nekoj vrlo natprosečnoj grupi, ili je i sama mama pomodarka. Da, pokloni učiteljicama i vaspitačicama nisu nužno pomodarstvo i želja pojedinih mama da se dokažu, problem je „samo“ u tome što se u ogromnom broju slučajeva pretvore u to.