У ситуацији све извесније „борбе са ветрењачама“, група од 15-20 стручњака у образовању – универзитетских професора, наставника из основних и средњих школа и запослених у локалним самоуправама, схватила је да нешто мора да се промени, нарочито након великих мајских трагедија које су Србију задесиле прошле године, пише НИН.
Стручњаци су провели више од годину дана анализирајући стање у домаћем образовном систему са циљем проналажења решења и препорука које би из тога следиле. Тако је дошло до документовања широког спектра проблема, у распону од предшколског па све до високог образовања, након чега је група предложила обиман скуп мера за њихово регулисање у тексту „Како до квалитетног образовања и васпитања за нашу децу“. Кроз 30 изнетих тачака, обухваћено је питање квалитета наставе, рада наставника, наставног програма, управљања, као и финансирања.
Неколико месеци касније, група је са својим предлозима изашла пред јавност.
Доцент на Факултету педагошких наука Универзитета у Крагујевцу Ненад Стевановић истиче да на резултате ученика и њихов напредак највећи утицај има управо наставник.
– Ако желите да промените образовни систем, да буде бољи, да ли га мерили кроз постигнућа ученика, кроз неке квантитативне параметре или мерили колико су ти ученици задовољни оним што су научили, како су се развили, какав им је квалитет живота и шта постижу касније у томе – ако пробате то да мерите, доћи ћете до података да највећи утицај на те резултате и бољитак има наставник, у смислу његовог рада, његове личности, његовог односа у образовању и ученика у целом образовном процесу – рекао је Стевановић.
И мада то није новост и свакако јесте нешто на чему се све чешће инсистира, он наглашава да су просветари сагласни да је неопходно да почну да врше већи притисак на јавност.
– Ми сада вршимо притисак на све који могу да учине нешто. Наставници морају да напредују током целе каријере, морају имати веће учешће у процесу одлучивања и у образовним политикама и на локалном, и ширем нивоу, морају бити пример будућим наставницама – сматра Стевановић.
Према речима редовне професорке на Филозофском факултету Универзитета у Београду Вере Спасеновић, унапређење односа ученика и наставника може допринети променама на многим образовним пољима.
Она истиче да је у радној средини неопходно да се наставници осете компетентно, да самостално доносе одлуке, као и да буду цењени и уважени за оно што раде, што ће директно утицати и на њихову мотивацију.
– Потребно је да се у школама негује иницијативност, самосталност, креативност наставника и да се то уважи. Потребно је да се наставницима у већој мери омогући да самостално доносе одлуке о ономе шта и како ће радити у својој наставној пракси. Њима је аутономија формално дата и они је имају, али је проблем што су наши програми наставе и учења и даље преопширни, преобимни. Обухватају читав низ наставних области, тема и садржаја, градиво се брзо прелази. Зато не остаје пуно времена за организовање часова који би били иновативни, који би подстицали креативност, где би се дискутовало, истраживало и критички промишљало – каже Спасеновић.
Из тога проистиче један од предлога, који подразумева да се програми наставе и учења, али и исходи и стандарди постигнућа „ревидирају и по дубини и по ширини“.
– Такође предлажемо да се укине општи успех изражен у категоријама одличан – врло добар – добар, него да остане просечна оцена. Она је нешто са чиме се ученик уписује и у средње и на високо образовање. Предлажемо да се и закључна оцена не заокружује на више или ниже него да остане исто као да је то просек – наводи она и наглашава да је важно неговати културу сарадње пре него културу такмичења.
Поред тога, Спасеновић као неке од даљих предлога групе просветара истиче и да се број ученика лимитира на 25 по одељењу, јер би се на тај начин лакше одговорило на потребе свих ђака, али и да се изврши јача контрола над локалним самоуправама које су законски обавезне да учествују у финансирању рада школа, кад је материјално-техничко одржавање у питању, инвестиционо и текуће, и када је реч о стручном усавршавању наставника.
Списак 30 кључних образовних политика за унапређивање образовања
1. Циљеви образовања и васпитања
1. Приликом формулисања циљева образовања и васпитања ослањати се на Европски оквир кључних компетенција за целоживотно учење, односно код ученика развијати: компетенцију писмености; математичку, научну, технолошку и инжењерску компетенцију; дигиталну компетенцију; компетенцију учења како се учи; компетенцију за бригу о себи; интерперсоналну компетенцију; грађанску компетенцију; компетенцију за предузетништво; и компетенцију културолошке освешћености и изражавања.
2. Квалитетно учење и настава
2. Суштински променити начин на који се изводи настава: све ученике превасходно мисаоно ангажовати; бирати и користити градиво на смислене начине тако да га ученици разумеју и примењују; повезивати оно што се учи са реалним животом; стављати ученике у наставне ситуације у којима исказују мишљење, дају допринос и доносе одлуке; стварати сарадничку и подржавајућу атмосферу; и предузимати активности које код ученика развијају емпатију и подижу осећање укључености, уважености и добрих односа.
3А. Наставници
3. Развити разноврсне подскупове стандарда компетенција за наставнике (нпр., „наставник-почетник”, „наставник-ментор”), као основ за вредновање и пружање подршке за унапређивање њиховог рада, за професионално напредовање и за раст зарада.
4. Акредитацијом осигурати да кроз иницијално образовање наставници достижу најмање почетнички подскуп стандарда компетенција, односно развијају психолошке, педагошке, дидактичке и методичке компетенције.
5. Учинити процедуре за запошљавање наставника транспарентним и праведним (без дискриминације нових наставника и наставника са уговором на одређено време у односу на технолошке вишкове), а одлуке о кандидатима и њиховој предности образложити спрам постављених стручних критеријума.
6. Значајно подићи зараду наставника везивањем почетне плате коефицијентом за просечну или минималну зараду у републици; увећати максималну могућу зараду у односу на почетну зараду са садашњих 16% на 50% (при чему раст зарада треба више да зависи од радног учинка, професионалног звања и обавеза у школи него од радног стажа); омогућити достизање максималне могуће зараде након 25–30 година рада, уместо садашњих 40.
7. Смањити обим педагошке и друге документације и оптерећење наставника, стручних сарадника и директора административним пословима.
3Б. Програми наставе и учења
8. Ревидирати Стандарде постигнућа, програме наставе и учења и уџбенике тако да се значајно смањи обим и детаљност исхода и наставних садржаја.
4. Школска средина
9. Подстаћи школе да обогате понуду ваннаставних, ваншколских и слободних наставних активности, како би се додатно развијала интересовања ученика (нпр., фото-клуб, музички бенд, читалачки клуб, филмска секција, инжењерска секција, тркачки клуб, еколошки клуб итд.).
10. Развијати демократичност школа позивањем ученика да износе мишљење и предлоге о школским активностима, укључивањем родитеља у планирање и реализацију васпитних циљева школе и давањем аутономије и поверења наставницима да доносе многобројне педагошке и управљачке одлуке у школи.
11. Повећати број стручних сарадника и просветних саветника и оптимизовати и иновирати њихове професионалне дужности.
12. Сагледати потребе свих школа у земљи, према договореним критеријумима, и циљано усмеравати средства како би све школе достигле задовољавајући ниво опремљености и инфраструктуре.
13 Редуковати максималан број ученика по одељењу на 25.
5А. Управљање
14. У свакој јединици локалне самоуправе (ЈЛС) донети и имплементирати акт о мрежи предшколских установа и акт о мрежи основних школа.
15. Законом прописати систем контроле и казнене мере за ЈЛС за недовољно финансирање законом дефинисаних надлежности (текуће и инвестиционо одржавање, материјални трошкови, трошкови наставе, стручно усавршавање наставника, безбедност и др.).
16. Законски јасно дефинисати да руководећи кадрови у свим установама које се баве образовањем и васпитањем морају да имају адекватне компетенције, адекватно формално образовање и дугогодишње успешно радно искуство у образовању, без могућности за произвољна тумачења и злоупотребу ових критеријума.
17. Оснажити запослене у образовању да се изборе са притисцима, заштитити их и упутити у процедуре пријаве мобинга, злоупотребе позиције моћи, корупције у установи и подржати их у решавању сродних проблема.
18. Унапредити праведност у образовању: адекватним распоређивањем различитих ученика у одељења и школе, повећањем флексибилности улазака у различите типове средњег и високог образовања, минимизовањем финансијских препрека за учење и студирање, успостављањем програма ране интервенције за децу и ученике из посебно осетљивих група и спречавањем раног напуштања образовања.
5Б. Осигурање квалитета образовања и васпитања
19. Ревидирати начин вредновања и оцењивања постигнућа ученика и укинути општи успех као мерило постигнућа.
20. Увести формално регуларно вредновање рада наставника на праведним критеријумима, како би се превасходно пружила активна подршка за унапређење компетенција, али и наградио позитиван учинак или предузеле мере у случају да изостаје очекивани учинак наставника.
21. Увести опсежан систем подршке школама које остварују ниске резултате, а школе које раде квалитетно охрабрити на дељење иновативних пракси и сарадњу са другима, учешће у пројектима и сл.
5Ц. Финансирање
22. Хитно и драстично повећати буџетска издвајања за образовање, како би се обезбедио квалитетан рад школа и повратио углед и поверење у образовни систем – са садашња 3,3% БДП-а на 4–6% БДП-а,према препорукама Уједињених нација.
6. Друштвени контекст
23. Искоренити корупцију у друштву, ојачати институције, успоставити независно и праведно правосуђе и елиминисати све врсте насиља, како би се умањио утицај негативног друштвеног окружења на образовни систем.
Предшколско васпитање и образовање
24. Учинити да предшколско васпитање и образовање буде бесплатно, са гарантованим местом за свако дете и уз пружање раних мера подршке деци којој је то потребно.
25. Унапредити квалитет предшколског васпитања и образовања: усклађивањем школске спреме, начина финансирања и висине зараде васпитача и стручних сарадника у предшколским установама са наставницима и стручним сарадницима у основним и средњим школама, као и пружањем подршке за имплементацију новог програма, изградњом нових вртића, пренаменом постојећих простора и бољом контролом опремљености и инфраструктуре предшколских установа.
Средње образовање и васпитање
26. Повећати број гимназија науштрб броја средњих стручних школа и подићи квалитет наставе већ описаним мерама: реформом стандарда постигнућа и програма наставе и учења, унапређивањем иницијалног образовања наставника, повећањем атрактивности наставничког позива и увођењем система вредновања и подстицаја за рад наставника и школа.
27. Уместо уско специјализованих смерова у средњем стручном образовању увести мањи број смерова шире оријентације, боље повезати средње стручно образовање са привредом и тржиштем рада, али избећи недостатке дуалног образовања.
Високо образовање
28. Учинити студирање приступачнијим, посебно за самофинансирајуће студенте (бесплатно студирање за све или значајно смањење школарина, повећање капацитета студентских домова како би могли да примају и самофинансирајуће студенте, повлашћене цене у мензама за све студенте и омогућавање свима да конкуришу за стипендије и кредите).
29. Реформисати и осавременити студијске програме: редуковањем броја и детаљности предмета, усмеравањем наставе ка развоју компетенција студената, усаглашавању програма са реалним потребама друштва, заједнице и тржишта, као и унапређивањем наставничких компетенција предавача у високошколској настави.
30. Генерисати финансијске полуге у високом образовању које ће унапредити квалитет и ефикасност студија, усмерити високошколске установе ка тржишту рада и развоју демократског друштва, и успоставити праведну и адекватну расподелу новца установама и запосленима.
Извор: НИН/Образовне политике
za pocetak radite sa decom u školi a ne samo da saljete domaće da roditelji rade sa njima!
Za početak, rečenica se započinje velikim slovom. Dalje, shvatite da roditelji i nastavnici moraju da sarađuju, jer bi trebalo da imaju isti cilj – obrazovanje dece i stvaranje nezavisne i sposobne odrasle osobe. Vaspitajte svoju decu, pošto mnoga deca ne umeju da se ponašaju u javnosti, kada izađu iz vidokruga roditelja. Uvažavajte nastavika i njegovu stručnost i posvećenost umesto da ga napadnete kada vaše dete zakmeči kako je teško, kako nešto ne razume, a na času ne sluša ništa, nema svesku, olovku, knjigu, ali uvek ima koka kolu na stolu, žvake, cigarete i psihoaktivne supstance u svom posedu.
ne treba ih ni ocenjivati samo neka poslusaju godinu i dodju po uverenje da su prosli a u stvari neka i ne moraju da dolaze u skolu sta ce im taj stres neka ostanu kuci i nek mame i tate rade sa njima
Nastavnice, roditelji ninsu kadrovi, nema i ne mote biti podele odgovornosti, pokazali ste u startu da ne postujete roditelje, ispravljate im prav greske, nego knjigu u sake i usavrsavajte se… Prof mg. Stanković, obr. profil. Roditelji ne primaju platu,20 roditečja ne moze da pokapira sta ste i kako dali za domaci, muzičko???nedeljama deca uce da sviraju frulu…. Note na fruli?
Za početak realno ocenjivati. A ne da nastavnici leče svoje frustracije nad učenicima i umanjuju znanje koje poseduju. Meni je učiteljica dala 4 iz fizičkog uz obrazloženje da nemam stomačić da hvatam loptu. A problem je bio što sam se plašila da uhvatim istu kad baci neko sa jakom rukom tokom igre „Između 4 vatre, kako mi ne bi razvalio vilicu ili slično. Jer su neke devojčice bile daleko krupnije i snaznije. Pa je majci koja je bila punačka rekla da bih pored nje mogla da se ugojim. Ja sam barem umela da preskocim kozlic za razliku od nje, smo saznali od kucnog prijatelja a njenog skolskog druga. I da ne nabrajam tek stvari iz srednje skole.
Bravo za nastavnika!!!
Bravo za nastavnika!!!
Bravo za nastavnika!!!
Odlicno je sve predlozeno. Govorim i kao ucitelj sa 25 godina staza, kao majka dva deteta sa razlicitim interesovanjima i kao obrazovana osoba koja gleda u buducnost nase dece.
pa je l ti čitaš tekst…
Понекад урадити нешто са својим дететом није у смислу „морања“, већ да проведете мало квалитетног времена са својим дететом! Ретко учитељи професионалци не опомену децу да раде са родитељима, а не да им раде родитељи! Народу се не да удовољити!
Zar je trebalo godinu dana rada za ovakve zakljucke ? Uh strasno, samo su trebali da pitaju nase nastavnike koji dobijaju nagrade po celom svetu kao najbolji kako to uspevaju i pored programa i plata i da im daju veliki veliki bonus za to. Nisu oni trebali da budu angazovani da smisle rupu na saksiji, zamislite vec postoji cak i kod nas kod pojedinih svetlih primera nastavnika ali i u svetu gde obrazovni sistem funkcionise i daje rezultate…
Kao i svaka utopija.. Nerealno. Lepo sroceno, ali u ovakvoj Srbiji tesko ostvarivo. Vec 20 godina slusam fantaziranje kvazistrucnjaka, a stanje u ucionici, kancelariji sve gore.
Предлози су добри, почев од следећег:
„… да се укине општи успех изражен у категоријама одличан – врло добар – добар, него да остане просечна оцена. … да се и закључна оцена не заокружује на више или ниже него да остане исто као да је то просек …“
Imam utisak čitajući ovo da ovi naši prosvetari postaju sve veće bitange i neradnici.Valjda se ugledaju na ovu aktuelnu vladajuću „elitu“…
Чим сам у тексту наишла на ослањање на „европске вредности“, било ми је јасно о чему се ради…. Е, продана, купљена, неспособна „интелектуална елито“, ви ћете нешто да мењате, а подилазите захтевима окупатора?…. Низ бесмислених и углавном сувишних квази-иницијатива које имају за циљ да од деце у Србији направе мале капиталисте или послушне пролетере.
Стручни сарадници су велики баласт у школама. Концепција њихове улоге је одавно промашена. Полицију под хитно избацити из школа, а ученицима са неодговорним понашањем не дозволити прелазак у нови разред. Улогу родитеља свести на најмању меру.
Браво!
„stručnjaci“uruse sistem..zatim,ti isti se sastanu,za debele pare „prouce“sta su uradili i eto,opet predloga .smesno.A ko je nagomilao nebitne predmete,glomazne lekcije,glupe teme..bez prakse i vaznosti,gradjanskom,verska,istorija..samo treba da vrate“Tito,revolucija,mir“iz mog vremena kada si MORAO da tog dana,kada se taj test rešavao,da budes u skoli.Drugi dani manje vise,ali tada .o boze,sve staje.Tu istu istoriju opet neko predaje i davi decu..na primer.Strucnjaci nam ne trebaju,svako zna gde se gresi i ko je kriv.Zi isti,nazovi,stručnjaci.Dok se sistem rusio borilo se za plate,direktori stranackih,zaposleni isto..i,sada treba zakon zarad njih da se menja?!Ne budimo smesni
Za pocetak, treba da znate da uredjaji poput telefona i racunara samostalno prepravljaju tekst pri pisanju. Bojim se da mi nemamo dovoljno strucnog nastavnickog kadra.. Kada bi se realno izvrsilo testiranje nastavnika, preko 70% ne bi zadovoljilo razne kriterijume. Najbitnije je da u prosvetu idu najbolji studenti jer ce oni uciti i vaspitavati generacije i generacije. Ali za to moraju biti dobro placeni. Profesor mora biti bolje placen od inzenjera u privredi, to uzrokuje da mora imati vrhunske rezultate. U suprotnom mora dobiti odkaz a ne da mu radno mesto bude zagarantovano.
Да ли то мислите да спроведете тамо:
1. где СНС партија поставља директоре и запошљава наставнике ?
2. где чим неко зуцне о променама усптотиви се деструктивности одмах добија премештај или отказ ? .
3. где има 25 деце у одељењу а свском детеу хоћемо да развијемо креативност и индивидуалност поготово у прва четири разреда ?
4. где нам градиво за уџбенике бира и издаје фржава хрватска ?
О чему ви причазе ?
Зашто нам одузимате драгоцено време безвезе ?
Како вас није срамота више од те исте деце ? или мислите да су они глупи па не виде шта радите ?
Vrlo jednostavan,a mislim i jedini nacin da se relaksira pritisak na predavace od strane roditelja, saradnika i direktora je da se ukine praksa da nastavnik ocenjuje znanje. Dakle, jedinstveni testovi u istom danu za svako tromesecje za svaki predmet po metodi zavrsnog ispita. Nastavnik da bude SAMO predavac, vodi projekte i „konstruktivne“ razgovore sa ucenicima, BEZ ispitivanja.To neka procenjuje ministarstvo po kljucu, testovima sa istim pitanjima za sve ucenike u celoj drzavi. Takve ocene ce, naravno biti i procena nastavnikovog rada jer ce odeljenja u kojima predaje neko nekompetentan imati nizi nivo znanja. Oni koji bi uticali na predavaca objektivno vise to nece moci, a ucenici nemaju priliku da upiru prstom u nastavnika i pozivaju se na dvostruke arsine,kriterijume… Predavac lepo dodje u razred, ispredaje lekciju, prodiskutuje, objasni nejasnoce, da desetak pitanja od kojih ce se neka naci na Tromesecnom drzavnom testu i TOLIKO.
Dobro, a koji su onda instrumenti da se učenik natjera da uči. I koji su mu stimulansi ako nema ocjene. Ne može i ne ide to bez ocjena. Roditelji treba da vaspitvaju svoju djecu kako treba i da imaju dobru saradnju sa nastavnikom i saradnju punu povjerenja i poštovanja. To je najbolja garancija za uspeh.
Treba uvesti ocenu 0 za nedolazak na proveru znanja,sa mogućnošću da za 15 dana učenik radi propušteni test.Posle toga nula ne važi,već ocena na testu.
Stručnjaci, šta je s nastavnicom engleskog iz Trstenika?
Bravo bravo bravo i ja to uvek pitam
Slažem se . Posebno se odnosi na uciteljice koje imaju šestoro dece u razredu. 4 strane domaćeg zadatka iz matematike.
+ zabraniti upotrebu mobilnih telefona uciteljima na casu.
Šta god ne znate kako, prepišite od Holanđana. Nije sramota.
Kakva glupost sve se svodi na povećanje plate nastavnicima,istim onim koji ne rade sa decom ništa.Odeljenje sa 25 učenik 1 i 2 razreda ,pa šta da oni nauče ,odeljenje treba u osnovnim školama da bude manje a u višim razredima može 25 učenika.Besplatno školstvo sa izdavačkom i državnom mafijom gde knjige koštaju basnoslovno a nastavnici izmišljaju dodatni pribor i to samo onaj koji oni zacrtaju.Gradivo preobimno i za doktorsku disertaciju a kamoli decu,broj časova ogroman deca po ceo dan provedu u školi.Propusta koliko hoćeš ,rešenje napustiti državu.
Ne 25, već 24.učenika u odeljenju. Niko ne treba da sedi sam. Dvadeset četiri je deljiv sa više brojeva pa se lako mogu praviti timovi.
Vratite skolovanje dece kao nekada kada je gradivo bilo lakse za ucenje a ne kao sada da deca uce u petom kao da su u sedmom razredu tj. nekada smo ucili razumno prva slova koja smo pisali sami svojom rukom a pri tome niko nije znao ni sta je slovo. A danas u drugim zemljama deca do 4-og razreda nemaju ocene pa vise znaju od nase dece dosta je ovakvog skolstva kada roditelj zamenjuje ucitelje i nastavnike pa jos gore je u tome kada detetu pokazuje kod kuce a pri tome dete dodje u skolu pokaze staje radilo pa onda kazu nije ovako i ovako se neradi pa se onda pitam sta smo mi kao roditelji ucili ako nasa deca uce naopako Stop takvom obrazovanju.Knjige koje se stampaju takodje treba da bude jedan proizvodjac za sve skole dosta je vise 6-8 predmeta koje uce a vise proizvodjaca pa ni jedno dete nemoze da iskoristi knjige od drugog deteta a umesto da sva deca dobiju iste knjige roditelji bacaju pare sto drzava svim skolama treba da isporuci besplatne knjige od jednog proizvodjaca podhitno za 2025 staviti jednog proizvodjaca za celu Srbiju i sistem ceo promeniti pozdrav.
Mnogo njih je zalutalo u prosvetu plus smena kadrova pa nam najstrucniji odlaze. Direktorka skole koju pohadja moje dete nastavnike trazi preko fejsa, pa nam tako svrseni masinac predaje deci matematiku ali preko deteta se oseti da covek prosto nije obucen sa rad sa decom. Izmisljeno je mnogo izabranih obaveznih predmeta da se nabije fond. Moje dete je radno, lepo vaspitano i ima sve visoke ocene, pa ipak mi roditelji treba da menadzerisemo jer dete ne moze da se snadje sa svakodnevnim zahtevima. Udzbenici su puni strucne terminologije a ranac tezak ravno 8,9kg. Sedam casova za dete od 12god je mnogo ako vecinu toga radi kod kuce.
Zelim da nastavnici i ucitelji budu na pijedastalu ovog drustva ali i da se eliminisu svi oni zbog kojih se osecam da mentalno kaznjavam dete saljuci ga u skolu. Imati svaki dan neku procenu, ocenu, proveru nije normalno i nedopustivo je.
Cini mi se da su nastavnici usmerili svoje nezadovoljstvo na pogresnu stranu, ka decu, ne shvatajuci da oni nemaju emotivnu i biolosku svest da shvate probleme ovog sistema. Zelim da se nastavniku vrati autoritet ali i da taj isti prodje psiho-fizicku procenu da li je podoban. Uvek se sve usmeri na decu koja su problematicna, i truli sistem, i sve oni koji su uzrok problema. A zasto niko ne pominje kako je u tim skolama lepo vaspitanoj deci, djacima koji uce i koji su motivisani, koji nisu problematicni, da li su oni kolaterarna steta i skrajnuti od strane kadrova u skoli. Da li je normalno da moje dete ima 8 provera za dve nedelje, da li je normalno da u jednom danu dobije 4 ocene, da li je normalno da mi kaze „mama ,sa nama niko ne razgovara, sedim sa losim ucenikom koji pravi probleme a niko mene nije pitao kako je meni sa njim!?“
Jednostavno sve treba obrisati i poceti ispocetka, a do tada nadam se da ce mi dete ostati mentalno zdravo u ovakvom skolskom sistemu.