Četiri reprezentativna sindikata u prosveti ne podržavaju beli štrajk Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
S obzirom na to da Vlada i Narodna skupština nisu ispunili zahteve belog štrajka do 14. oktobra, članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) započeli su njegovu drugu fazu upisivanjem ocene „odličan 5“ svakom učeniku.
Ta petica, rekli su iz sindikata, ukoliko zahtevi belog štrajka ne budu usvojeni ni do kraja polugodišta, biće osnov za zaključivanje ocena „odličan 5“ na kraju prvog polugodišta, bez obzira na sve druge ocene koje će se davati prema objektivnim kriterijumima, na uobičajene načine.
Važećim zvaničnim pravilnicima propisano je i da zaključna ocena ne može biti veća od najveće pojedinačne ocene upisane u dnevnik, dobijene bilo kojom tehnikom provere znanja. Prema tome i poklonjene petice mogu biti osnov za zaključivanje odličnih ocena.
U prosvetnoj javnosti sa stanovišta reprezentativnih sindikata u obrazovanju bilo je komentara da je „poklanjanje petica sramota za struku”.
„Ne bih to nazvala sramotom za profesiju, pre bih rekla da je to nepromišljenost, jer nije pravi trenutak na početku školske godine davati tu jednu peticu. Moramo da iskoristimo sve druge oblike protesta da bismo došli do toga da na kraju godine možemo da zaključimo pet. Zašto bismo sada davali tu peticu, kad možemo da je damo na kraju? Kao nastavnik smatram da su time oštećene one kategorije koje su najbolje u našem sistemu, to su učenici koji postižu najbolje rezultate i ako njih izjednačimo sa ostalima, zapravo smo anulirali njihov rad. To nam je krajnja mera o kojoj možemo da razmišljamo u junu”, razjasnila je u razgovoru za naš list Snežana Romandić Petrović, član predsedništva Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, koja okuplja skoro 30.000 članova u oko 650 škola.
Njena je bojazan, kaže, da se više potencira nejedinstvo sindikata u prosveti kada se govori o nereprezentativnom sindikatu NSPRS, a zapravo su se prvi put posle nekoliko decenija reprezentativni sindikati koji imaju najbrojnije članstvo ujedinili oko zajedničkih problema i imaju koordinirane nastupe.
„Ako je to već tako, onda jedan mali sindikat prilično apsurdnim zahtevima na početku školske godine vrlo glasno trese javnost pričom o svim peticama, igrajući na emocije roditelja, a mi treba da se zapitamo šta je suština, da li se taj sindikat bori za dobrobit zaposlenih ili su sve njegove akcije zapravo sprovedene protiv reprezentativnih sindikata u prosveti”, smatra Romandić Petrović.
Za kritike da se poklanjanjem petica nepravda najviše nanosi učenicima koji zaista zaslužuju odlične ocene, Kokot smatra da su „baš glupost”.
„Dobrom učeniku je veća šteta skraćenje časa, a da ne pričamo o obustavi rada. Svaki roditelj ima pravo da se žali na ocenu, ali još nisam čuo da se neko žalio zbog petice, a zbog trojke jeste, zbog jedinica da ne pričamo. Zbog petice još niko nije dobio batine. Ovo je samoodbrana nastavnika. Vatra već gori. Problem belog štrajka poklanjanjem ocena postoji već godinama, prosečan uspeh učenika sve je veći a znanje sve manje”, uverava Kokot.
Izvor: Politika/Zelena učionica
“Kao nastavnik smatram da su time oštećene one kategorije koje su najbolje u našem sistemu, to su učenici koji postižu najbolje rezultate i ako njih izjednačimo sa ostalima, zapravo smo anulirali njihov rad. “
A kad poklanjamo petice deci uticajnih roditelja, da li onda anuliramo rad najboljih u našem sistemu? Ili su sve petice u poslednjih 20 godina pošteno zaslužene?