Свака беба се различито развија, тако да је распон у оквиру онога што је нормално велики

• Бебе расту различитом брзином и достижу развојне прекретнице у различито време.
• Развојне прекретнице везане су за способност бебе да се креће, види, чује, комуницира и успоставља односе са другима.
• Ако сте забринути за развој своје бебе, потражите савет од педијатра или патронажне сестре.

Шта подразумева развој бебе

У првих 12 месеци развој бебе је фасцинанатан зато што се много тога дешава истовремено. Већина здравих беба развија нове способности потпуно природно и константно.

Свака беба расте и развијаја у свом ритму. Оно што ваша беба ради неће се увек поклапати са описима у приручницима за родитеље.

Развој ваше бебе је вероватно правилан ако добро једе, лепо спава и обично је весела кад је будна. Бебу најбоље познајете ви. Ако мислите да је све у реду, вероватно сте у праву. Али ако сте забринути за бебин напредак, верујте својим инстинктима и обратите се педијатру.

Развојне прекретнице

Развојна достигнућа бебе називају се прекретнице. Прекретнице које се односе на раст и развој корисни су путокази за праћење бебиног напретка.

Развојне прекретнице (које наводимо у продужетку) груписане су према делу тела на који се односе:

Крупни покрети тела (крупне моторичке способности) подразумевају координацију и контролу великих мишићних група и способности као што су ходање, седење, трчање.

Фини покрети тела (фине моторичке способности) подразумевају координацију и контролу мањих мишићних група, као и способности као што су држање звечке и сакупљање мрвица.

Вид је способност да се предмети који су близу и далеко виде и да се разуме оно што се види.

Слух је способност да се звук чује, слуша и разуме.

Говор и језик спадају су способност да се произведу и разумеју звуци који формирају речи.

Социјално понашање и разумевање спадају под способност да се учи и успоставља однос са другима. Ова способност обухвата спретност у игрању, повезивању и комуникацији.

Заостајање у развоју

Развој неких беба повремено може да се успори. Међутим, тешко је предвидети да ли је кашњење краткотрајно или трајно. Трајно заостајање је веома ретко.

Узроци кашњења у развоју могу бити превремено рођење, болест или повреде које утичу на мозак.

До неадекватног развоја бебе може доћи и због услова у којима она расте. На пример, ако особе које се о беби брину нису према њој нежане, ако је игноришу и непоуздане су, то може лоше да утиче на развој. Исто важи и ако не постоје неопходне рутине које беби помажу да се осећа безбедно, ако родитељи злоупотребљавају алкохол и дроге или постоји насиље у породици.

На шта треба да обратите пажњу?

Свака беба се различито развија, тако да је распон у оквиру онога што је нормално велики.

Немојте своју бебу поредити са другим бебама. Тиме ћете се најчешће наћи у ситуацији да бринете без разлога. Имајте на уму да поређење може нарушити ваш однос са бебом.

Међутим, ако приметите да развој бебе касни у неколико различитих области, и то током неколико месеци, препоручујемо вам да потражите савет лекара специјалисте. Ево неких знакова на које би требало да обратите пажњу.

Физички знаци

Ваша беба:

• Не види или не чује како треба;
• Не помера се или не користи подједнако обе руке/ноге;
• Не може сама да подигне главу између 3. и 4. месеца;
• Не седи правилно до 10. месеца;
• Не жели да стоји, чак и када је придржавате до 12. месеца.

Понашање

Ваша беба:

• Плаче више од три сата дневно, поготово након 3. и 4. месеца. Нормално је да бебе плачу око два сата дневно, а највише плачу кад имају 6 до 8 недеља;
• Необично плаче – нешто налик вриштању.

Знаци везани за емоционални однос, друштвеност и комуникацију

Ваша беба:

• Не гледа вас;
• Није заинтересована за оно шта се око ње дешава;
• Не реагује доследно на звуке;
• Не мрмља до 9. месеца;
• Не користи најмање 5 речи до 18. месеца.
Нормално је да бебе почну да машу, пљескају или да производе одређење звуке и да онда одједном престану то да раде. Ове активности се после извесног времена обично врате. Беба је вероватно само изненађена учењем нечег новог. Међутим, ако беба након неколико месеци почне да губи способности које је била стекла,обратите се за савет педијатру или патронажној сестри.

Извор: odrastanje.rs