ТАКМИЧЕЊА ТРОШЕ ДЕЦУ

– Ђаци Математичке гимназије су сјајна деца, добра и паметна, али их толико вежбање и такмичења промене. Задаци које раде су претешки, многе не би решили озбиљни, зрели математичари – сматра професор Раденовић.

– Али они раде искључиво по шаблону. Превише се троше на њих и то им одузима свежину. Млади математичари са медаљама имају слабије резултате у науци, јер их кљукају шаблонима. То што раде је лепо и тешко, али им се мозак умори. Немају ентузијазма за истраживања.

Наш саговорник каже да је и у истраживањима стално присутна велика борба, и то на неколико поља. Прво, напомиње, нема више научника, већ само истраживача. Научници су, каже, поставили темеље и то су светски чувена имена из минулих векова, а сви који се данас, у тимовима, баве неким малим, појединачним проблемима, само су истраживачи. Ни математика, вели, није наука, она је апсолутна. Науке су физика и хемија, где нешто докажете, па касније можете да побијете, где у једном тренутку превазиђете доказане истине. У математици тога нема.

– У истраживањима је посебно тешко младима да се пробију, јер је и ту све комерцијализовано и постало је бизнис – објашњава Раденовић. – Да би докторирали, морају да имају рад на СЦИ листи. Да би га ту објавили, мора неко да запази њихов рад међу хиљадама радова које добијају из целог света, и још морају да плате и до хиљаду долара. Многи научни часописи отварају се из чистог бизниса. Има их на хиљаде, а само из математике чак око 200 који су угледни.

Као да то није ништа, наш саговорник каже да је објављивао радове у око 40 светских часописа. Штампано му је приближно 250 радова, а колеге су његова дела цитирале око 3.300 пута. Област којом се бави је нелинеарна анализа.

– То су само бројке. Да би вас сматрали успешним, морате у свему томе да у учествујете, да објављујете. Познајем и неке математичке громаде, које немају никакве радове. Предају у школи – коментарише овај необични професор, који је и сам прво предавао у школи.

До 1980. године је био наставник у 14. гимназији, да би потом докторирао и наредне две деценије био предавач на Природно-математичком факултету Универзитета у Крагујевцу. Од 2000. године радио је на Машинском факултету Универзитета у Београду, где је дочекао и пензију.

– Волим рад са студентима. Већа ми је радост да поправим једно дете, него сва признања и новац – искрен је наш саговорник. – Као што ја никада нисам поштовао ауторитете, већ сам их проверавао, тако сам учио и своје студенте. Нисам од оних што се пред студентима представљају као велики ауторитети. Напротив, мислим да они треба да руше концепт предавања и да га својим питањима оживе.

Посао на факултету је учитељски, каже, и његова суштина је да професор поправља студенте са којима ради. У том процесу, додаје, често поправе и они њега.

– Нема веће радости од тога кад они мени пронађу грешку, када се створи интеракција на часу. То и њих и мене чини бољим људима – закључује Раденовић.

Извор: novosti.rs