Dok šeta vračarskim ulicama, profesor dr Stojan Radenović rešava matematičke probleme. Pre dve godine otišao je u penziju sa mesta profesora matematike na beogradskom Mašinskom fakultetu, ali i dalje svakog dana, i po osam ili deset sati, radi matematiku. Zahvaljujući svojim rezultatima, radovima objavljenim u prestižnim časopisima i tome što ga citiraju kolege iz celog sveta, ime profesora Radenovića našlo se na listi „Najuticajnijih naučnih umova na svetu u 2015. godini“.
Ovu publikaciju svake godine, na osnovu broja radova u uglednim časopisima i broja citata, objavljuje kompanija „Tomson-Rojters“, koja je zadužena i za formiranje takozvane SCI liste naučnih časopisa, tj. koja rangira najbolje naučne časopise iz celog sveta. U grupi najuticajnijih umova našlo se 3.000 istraživača iz ukupno 30 oblasti – u svakoj po stotinu. Profesor Radenović je oko 70. mesta među 100 matematičara i jedini među 3.000 ljudi iz svih oblasti pored čijeg imena stoji Srbija.
Skroman, dočekuje nas u suterenu zgrade, u prostoriji u kojoj od jutra do mraka rešava matematičke probleme. Pokušava da nas ubedi da to nije nikakav veliki uspeh i komentariše kako ima mnogo sjajnih mladih matematičara. Odmah napominje da na spisku 3.000 najuglednijih istraživača postoji još jedan Srbin i isto matematičar – profesor Stevo Stević, ali je on rangiran kao predstavnik Univerziteta kralja Abdulazisa u Saudijskoj Arabiji. Za svog kolegu Stevića tvrdi da je u poslednjih osam godina jedan od najčuvenijih i najcitiranijih matematičara na planeti.
– U penziji sam, ali i dalje se bavim matematikom svakog dana. Ona me činim boljim čovekom – započinje Radenović svoju priču. – Trudim se da se popravim. A od matematike tražim odgovor zašto je čovečanstvo ovakvo kakvo je. Matematička pravilnost pokazuje, nažalost, da nema opstanka čovečanstva bez stalnih konflikata. Konflikt je jedan od osnovnih postulata opstanka. Nažalost, većina tih konflikata kroz istoriju je bila krvava, ali tako mora da bude. Ne može čovečanstvo da se popravi, jer bi onda propalo. Samo manjina pojedinaca može da bude bolja.
Ali konflikt je i kada čovek pokušava da prevaziđe samog sebe, napominje naš sagovornik. Kaže, kada rešava matematički zadatak, u konfliktu je sa samim sobom. Muči se. A kada Novak Đoković igra sa Federerom, on ima tri konflikta – da pobedi sebe, njega i publiku koja mu nije naklonjena.
TAKMIČENJA TROŠE DECU
– Đaci Matematičke gimnazije su sjajna deca, dobra i pametna, ali ih toliko vežbanje i takmičenja promene. Zadaci koje rade su preteški, mnoge ne bi rešili ozbiljni, zreli matematičari – smatra profesor Radenović. – Ali oni rade isključivo po šablonu. Previše se troše na njih i to im oduzima svežinu. Mladi matematičari sa medaljama imaju slabije rezultate u nauci, jer ih kljukaju šablonima. To što rade je lepo i teško, ali im se mozak umori. Nemaju entuzijazma za istraživanja. |
Naš sagovornik kaže da je i u istraživanjima stalno prisutna velika borba, i to na nekoliko polja. Prvo, napominje, nema više naučnika, već samo istraživača. Naučnici su, kaže, postavili temelje i to su svetski čuvena imena iz minulih vekova, a svi koji se danas, u timovima, bave nekim malim, pojedinačnim problemima, samo su istraživači. Ni matematika, veli, nije nauka, ona je apsolutna. Nauke su fizika i hemija, gde nešto dokažete, pa kasnije možete da pobijete, gde u jednom trenutku prevaziđete dokazane istine. U matematici toga nema.
– U istraživanjima je posebno teško mladima da se probiju, jer je i tu sve komercijalizovano i postalo je biznis – objašnjava Radenović. – Da bi doktorirali, moraju da imaju rad na SCI listi. Da bi ga tu objavili, mora neko da zapazi njihov rad među hiljadama radova koje dobijaju iz celog sveta, i još moraju da plate i do hiljadu dolara. Mnogi naučni časopisi otvaraju se iz čistog biznisa. Ima ih na hiljade, a samo iz matematike čak oko 200 koji su ugledni.
Kao da to nije ništa, naš sagovornik kaže da je objavljivao radove u oko 40 svetskih časopisa. Štampano mu je približno 250 radova, a kolege su njegova dela citirale oko 3.300 puta. Oblast kojom se bavi je nelinearna analiza.
– To su samo brojke. Da bi vas smatrali uspešnim, morate u svemu tome da u učestvujete, da objavljujete. Poznajem i neke matematičke gromade, koje nemaju nikakve radove. Predaju u školi – komentariše ovaj neobični profesor, koji je i sam prvo predavao u školi.
Do 1980. godine je bio nastavnik u 14. gimnaziji, da bi potom doktorirao i naredne dve decenije bio predavač na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu. Od 2000. godine radio je na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je dočekao i penziju.
– Volim rad sa studentima. Veća mi je radost da popravim jedno dete, nego sva priznanja i novac – iskren je naš sagovornik. – Kao što ja nikada nisam poštovao autoritete, već sam ih proveravao, tako sam učio i svoje studente. Nisam od onih što se pred studentima predstavljaju kao veliki autoriteti. Naprotiv, mislim da oni treba da ruše koncept predavanja i da ga svojim pitanjima ožive.
Posao na fakultetu je učiteljski, kaže, i njegova suština je da profesor popravlja studente sa kojima radi. U tom procesu, dodaje, često poprave i oni njega.
– Nema veće radosti od toga kad oni meni pronađu grešku, kada se stvori interakcija na času. To i njih i mene čini boljim ljudima – zaključuje Radenović.
Izvor: novosti.rs
Svaka Vam čast profesore na tolikoj energiji za matematiku. Ja sam građevinac, živim u Beogradu, imam 50 godina i bavim se skoro svaki dan sa matematikom. Imam i Vašu zbirku iz linearne algebre. Dobra je. Ponekad je koristim. Nisam do sada objavio ni jedan rad. U Matematičkom vesniku kažu da ih ne interesuje tema kojom se bavim. Kada odem u inostranstvo onda država gleda kako da me vrati nazad. Eto kakvi su ljudi.
Ukoliko odete na sajt gde se nalaze spiskovi „Highly Cited Researchers“ na kome je Radenovic vidi se da pored imena pomenutog Steve Stevica takodje stoji i „Serbian Acad Sci, Serbia“, tako da Radenovic nije jedini pored cijeg imena stoji „Serbija“, sto je velika greska clanka. List Politika je vec nekoliko puta pisao o Stevi Stevicu i naucna zajednica u Srbiji zna da je on najuticajniji naucnik u Srbiji i najuticajniji matematicar na svetu. Malo je cudno da se pise o Radenovicu koji je na zacelju ove liste kad imamo nekog ko je prvi na njoj.
Svaka čast mnogim našim naučnicima i istraživačima, pre svega matematičarima, koji su objavili mnogo članaka (teorijskih) u najviđenijim naučnim časopisima i bili mnogo puta citirani, a u našim medijima naveliko hvaljeni i uzdizani. Cenim taj njihov veliki intelektualni trud. Međutim, ne vidim da od svega toga Srbija ima neku konkretnu korist (uz časne izuzetke), pre svega na unapređivanju našeg obrazovanja i privrede. Na drugoj strani imamo dosta intelektualaca od kojih je Srbija imala i sada ima velike konkretne koristi, jer su dali veliki doprinos unapređivanju obrazovanja mladih (u prvom redu, matematičkog) ili u nekim drugim aktivnostima (na primer, u domenu unapređivanja domaće privrede), ali ih niko ne promoviše i retko su, čak nikako, prisutni u našim medijima. E, sad, drugi je problem što mnogi naši umovi, u koje je država podosta uložila, napuštaju svoju zemlju i odlaze u druge zemlje da daju svoj doprinos napretku tih zemalja. Izgleda da naša zemlja o tome odavno nema pravu politiku, čak tu pojavu i podstiče. No, vaaljda će biti bolje, bar nam tako obećavaju oni od kojih to može da zavisi. Budimo optimisti!
Bogi
Postovani Saki,
Hvala na iskrenom komentaru. Mozda su u pravu u . Vesniku. Verovatno ste im nudili nesto ali nije bilo zvanicno. Ako ste zaista nainteresovani da publikujete, javite mi se (jer ste relativno mladi) da Vas uputim u proceduru publikovanja. Mozda se desi da i zajedno objavimo seriju radova iz neke matematicke discipline.
Srdacan pozdrav
Stojan Radenovic
Svako prica sta mu odgovara a ne sta je apsolutna istina, tako da to sto je Stojan Radenovic ispustio nesto da kaze novinaru da bi sebe vise uzdigao iznad drugih, nije nista novo. Kolega sa matematickog fakulteta sa kojim sam studirao mi je svojevremeno rekao da postoji ozbiljniji problem sa ovim clankom. Naime, Radenovic nije rekao novinaru da radi na visokoskolskoj ustanovi u Vijetnamu, a ekspresno posle ovog clanka je odlikovan u Srbiji, tako da niko nije stigao na vreme da ukaze na ovo. Takodje je za cudjenje da se dobije orden za 70. mesto. Inace nasi najbolji matematicari smatraju studiranje fiksnih tacaka, sto Radenovic radi, za jednu od najjednostavnijih oblasti.
Od 01.10.2013 sam u penziji. Tesko da bi me i primili da radim u Vijetnamu. Tacno je da sam potpisao na nekoliko svojih radova jedan njihov univerzitet.Ali i univerzitet u Novom Pazaru. Moja je privatna stvar koju cu afiliaciju stavljati na svojim radovima bar kao penzioner.
Niti sam ocekivao niti trazio bilo koje priznanje. Kompetentni za to su odlucili. Koja bih te bila povika da sam odlikovanje odbio. Cinjenica je da sam jedini iz Srbije sa afiliacijom beogradskog univerziteta medju 100 visoko citiranih. Pomenuti drugi naucnik nema afiliaciju BU a izjasnio sam se novinaru sta o njemu mislim. Zao mi je sto uvazeni Dragan nije upoznat sa ostalim mojim naucnim aktivnostima. Publoikovao sam radove iz funkcionalne analize, nestandardne analize, koncentracije polinoma u nizem stepenu, subaditivnih funkcija. Oblast za koju kaze da je laka predstavlja najatraktivniji i najvazniji deo matematike. Njome su se bavili najpoznatiji matematicari sveta. Itd,…treba imati i hrabrosti i navesti puno ime i prezime kada nejkoga kritikujete. Inace svestan sam da moja visoka citiranost ne znaci mnogo niti ja umisljam da sam bolji od mnogih nasih matematicara. Naprotiv. Jedino od vecine nasih mogu mnogo vise da radim zbog ljubavi prema matematici, sto potvrdjuje broj mojih objavljenih radova u preko 100 stranih publikacija. Pa cak ako je oblast i laka!
Bože mi oprosti, većina takmičenja je namešteno, ili nastavnici i deca imaju testove unapred. U tehničkom, pre takmičenja rade dogovori, po principu, ja tebi, ti meni. Neke kolege otvore koverete sa testovima dan dva pre.