Teško je organizovati nastavu zbog sve više obolelih nastavnika

Inficirano je 3,5 odsto zaposlenih u osnovnim školama i 3,37 odsto u srednjem obrazovanju, a nijedna škola nije tražila da pređe na onlajn nastavu zbog obolelih đaka i nastavnika

Zvanična statistika svedoči da je u Srbiji prošle nedelje registrovano 5.480 virusom korona zaraženih đaka, što je 0,71 odsto od ukupnog broja osnovaca i srednjoškolaca i najviše od početka školske godine. Koliko je zaraženih nastavnika? Taj podatak od septembra do sada nije bio deo redovnog epidemijskog preseka koji petkom obelodanjuje resorno Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Za „Politiku” su iz prosvetnog vrha precizirali da je u osnovnim školama 3,5 odsto, u srednjim 3,37 odsto nastavnog i nenastavnog osoblja obolelo od kovida 19, prema podacima koji su nadležnima stigli iz škola do prošle srede (26. januara), kada je i održan poslednji sastanak Tima za škole. Novo zasedanje ovog tima zakazano je za danas. Nadležni će ponovo sagledati indikatore epidemijske situacije, a odluku o tome kako će škole funkcionisati sledeće sedmice, očekuje se, saopštiće u petak.

Na izvorištu relevantnih informacija o radu škola za naš list tvrde da prošle nedelje nadležnoj školskoj upravi i zavodu za javno zdravlje nijedna škola nije uputila zahtev za potpuni prelazak na onlajn nastavu. Saznajemo i da gotovo polovina ukupnog broja radnika preduniverzitetskog školstva nije vakcinisana. Za nešto više od godinu dana, otkako je počela imunizacija protiv kovida 19, u Srbiji je do sada vakcinisano 52 odsto zaposlenih u prosveti. Prosvetnim sindikatima naročito smeta što se bar u procentima ne objavljuje redovno koliko je školskog kadra inficirano virusom korona.

– Tražimo transparentnost i zahtevamo da se navede bar procenat zaraženih nastavnika po gradovima. Više nije moguće organizovati redovnu nastavu jer se svakodnevno u svakoj školi od korone razboli bar jedan ili dvoje nastavnika. Apelujemo da se obezbedi da u školama ne borave kovid pozitivni. Smatramo da niko ne može da uđe u školu bez negativnog testa, a kod nas ulaze bolesni i učenici i nastavnici. Niko o tome ne vodi računa! Kako uopšte funkcioniše rad pod školskim krovom kad za kolektiv nisu obezbeđene višeslojne zaštitne maske, ni aparati koji proveravaju vazduh u školskim prostorijama, ni testiranje nastavnika i učenika bar dvaput nedeljno? – stav je članova Foruma srednjih stručnih škola Beograda.

Iz ove sindikalne organizacije najavljuju moguće proteste upozorenja. Apeluju da se za sve đake i zaposlene u školama Srbije obezbede odgovarajuće, minimum četvoroslojne, zaštitne maske i uređaji koji doprinose boljem kvalitetu vazduha u učionicama. Ukazali su i da je neophodno osigurati dovoljan broj tetkica jer su u datim epidemijskim okolnostima, umesto da budu pojačani, čišćenje i dezinfekcija školskih prostorija „smanjeni i neredovni zbog velikog broja kovidom zaraženih radnika koji inače brinu o higijeni škole”.

Čišćenje škola treba obavljati svakodnevno najmanje dvaput, stoji u novim merama prevencije prenošenja kovida 19 u školskoj sredini koje je krajem prošle sedmice objavio Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”. Stručnjaci, u istim smernicama, ne preporučuju nikakve uređaje za prečišćavanje ili proveravanje vazduha u školskim prostorijama, nego obavezno jednostavno i prirodno – provetravanje.

– Potrebno je redovno provetravanje školskih prostorija isključivo prirodnim putem – otvaranjem prozora. Efektivnost provetravanja zatvorenih prostora u smanjenju rizika od infekcije postiže se nakon prosečno 30 minuta provetravanja. Prozore treba držati otvorene tokom svakog školskog odmora i između smena, a kada vremenski uslovi to dozvoljavaju, preporučuje se držanje otvorenih prozora i tokom trajanja nastave – preciziraju iz „Batuta”.

U novim merama za škole epidemiolozi pominju i višeslojne filtrirajuće maske (takozvane FFP2 i FFP3), ali ne nalažu da se isključivo takve koriste u školama, već objašnjavaju da se „one koriste kao lična zaštitna oprema u posebnim situacijama, najčešće u medicinske svrhe”.

– Masku je važno koristiti kada nije moguće održati rastojanje od drugih osoba od najmanje dva metra, a posebno u zatvorenom prostoru (autobus, automobil, učionica, bioskop, igraonica ili drugi zatvoreni prostori). Na otvorenom masku treba koristiti kada smo u nekoj gužvi, a da bi maska pružila zaštitu, ne deli se s drugima, stavlja se čistim rukama, mora da prekriva usta, nos i bradu i što bolje prijanja uz lice.

Ne treba je dodirivati sa spoljne strane, niti spuštati ispod brade dok govorimo, jedemo ili pijemo. Kada se zaprlja, treba je zameniti čistom. Ako je pamučna, nakon skidanja je treba odložiti, pa oprati i popeglati pre sledeće upotrebe. Hirurške maske koriste se jednokratno, kada ovlaže ili se uprljaju, bacaju se u kantu za smeće. Iako maska ne pruža apsolutnu zaštitu, ako je svi pravilno nose, mogućnost prenošenja infekcije postaje veoma mala – pojasnili su školskim radnicima znalci iz „Batuta”.

Izvor: Politika