ТикТок школа и зашто деца не треба да се “школују” да буду инфлуенсери

Друштвене мреже и интернет странице портала данас су испуниле фотографије летка који су неки родитељи у Београду затекли у свом поштанском сандучету. Реч је, заправо, о реклами “Тикток школе” чији “оснивач” позива родитеље да и њихово дете постане познато.

“Дошло је дигитално доба, где се највећа зарада налази управо на интернету и друштвеним мрежама. Преко 30% деце се изражава да желе да буду инфлуенсери када порасту”, пише на промотивном флајеру, где стоји и број чијим се позивањем могу добити додатне информације.

Да је инфлуенс маркетинг индустрија која вртоглаво расте као и да компаније сваке године повећавају буџет који улажу у овај вид маркетинга, није никаква тајна. А када се одрасли, зрели људи, формиране личности које су на неки начин доказале своје познавање одређених тема и области упусте у овај вид маркетинга, то се може разумети.

Међутим, проблем настаје када деца, недовољно емоционално зрела, уђу у ринг у ком нема много милости. А друштвене мреже су управо такве.

“Када причамо о ТикТоку морамо да нагласимо да је она постала минско поље кад су у питању деца и млади. И поприлично би требало да нас забрине какав је то садржај који наша деца гледају. А он је поприлично непримерен, вулгаран, насилан. Сам алгоритам друштвене мреже се управо труди да такве садржаје намеће широкој публици, пре свега таргетирајући младе. И ако анализирамо који су то видео-клипови најгледанији, реч је баш о тим непримереним.” – каже за наш портал Катарина Јонев, стручњак за безбедност деце и младих на интернету.

Она додаје да није једини проблем непожељан и насилан садржај, већ и дигитално насиље ком је био изложен сваки трећи ученик у Србији.

“Уз све то, ту су и ти чувени ТикТок изазови. Морбидни, агресивни, брутални, а децу коштају повреда, угрожавања здравља, а у неким случајевима и живота. Један случај недавно смо имали и у нашој земљи.” – казала је Катарина Јонев.

Не окривљујући родитеље, она верује да је све што им је потребно помоћ да разумеју опасности које вребају из виртуелног света и алати да своју децу заштите.

“Родитељи су неретко уплашени и забринути, а некад и немају технолошка знања или се воде логиком да се неће баш њиховом детету десити. А веома је важно да прве лекције о понашању у виртуелном свету дете треба да чује од својих родитеља. Па чак и кад не поседују довољно технолошког знања, родитељи сигурно имају неко животно искуство и животну мудрост коју би требало да пренесу деци.” – објашњава наша саговорница.

О летку који је родитеље сачекао у сандучету није имала да каже ништа добро.

“Уз све изазове с којима се родитељи боре и о којима сам овде говорила, неко се сад досетио да нашу децу учи да буду инфлуенсери. Ово је велики шамар за све нас. Ако погледамо само последњих неколико месеци шта се све дешавало на том ТикТоку и како се деца тамо понашају, довољно је да нам буде јасно у каквом смо проблему.” – истиче Јонев и додаје да међу децом постоји мит који каже да, ако направиш направиш неки виралан клип, где не треба да покажеш ни знање, ни вештину, ни хуманост, већ да будеш груб и да промовишеш бахатост, зарадићеш много новца и прозваће те инфлуенсером.

“Деци данас нису представљени добри идоли од којих могу нешто да науче, већ погрешни узори уз које могу само да постану лошији. Још ако немамо јаку породичну основу, деца не могу да се са овим изазовима изборе сама. Поготову у тинејџерском периоду. Ако им ми као друштво нисмо понудили боље узоре од оних на ТикТоку, онда треба да се запитамо у какве ће људе наша деца израсти и какав ће бити њихов идентитет.” – закључила је Јонев и изразила наду да ниједан родитељ неће окренути број телефона на овом летку.