Treba vam samo pola sata dnevno da biste popravili školski uspeh svoje dece, njihovo samopouzdanje i opšte blagostanje

Kada se cela porodica okupi za stolom da podeli obrok, od toga velike koristi mogu da imaju i deca i roditelji.

Da li ste znali da večera koju pojedete za stolom kao porodica može da bude savršen roditeljski trik? Uostalom, kako biste u samo pola sata vremena uspeli da poboljšate školski uspeh svoje dece, njihovo samopoštovanje, ali i opšte blagostanje?

Izdvojte samo nekoliko desetina minuta svakoga dana da isključite ekrane i iskreno se povežete jedni sa drugima dok jedete. Na ovaj način povećavate šanse za bolje fizičko i mentalno zdravlje svih članova porodice.

Koje su još prednosti obroka za jednim stolom u kom uživa cela porodica?

Zajednički obrok podstiče zdravije navike u ishrani

Jedenje obroka sa članovima porodice povezano je sa boljom ishranom u celini, posebno među adolescentima, tvrde nalazi naučnih istraživanja. Tinejdžeri koji su jeli sa porodicom imali su veću verovatnoću da konzumiraju više voća i povrća. Takođe, imali su manje sklonosti ka brzoj hrani i slatkim pićima. Pored toga, ne morate da budete savršena srećna porodica da biste primenili ove pogodnosti. Studija je pokazala da su deca bila u stanju da izgrade zdravije navike bez obzira na to koliko je porodica bila funkcionalna.

Zajednički obroci pomažu u prevenciji poremećaja mentalnog zdravlja

Prema pregledu grupe kanadskih istraživača iz 2015. godine, česte porodične večere mogu sprečiti probleme sa poremećajima u ishrani. Takođe, manja je verovatnoća da će adolescenti konzumirati alkohol i psihotične supstance.  Ujedno se smanjuju šanse za nasilno ponašanje, depresiju i samoubilačke misli.

Jedno istraživanje Američkog zdravstvenog udruženja iz 2022. godine pokazalo je da je 91% roditelja izjavilo da su njihove porodice znatno manje pod stresom kada njihove porodice redovno jedu zajedno.

Zajednički obroci mogu sprečiti borbu sa težinom u odraslom dobu

Studija iz 2015. godine otkrila je direktnu vezu između učestalosti zajedničkih porodičnih obroka u adolescenciji i smanjene šanse za gojaznost ili probleme sa težinom 10 godina kasnije. Zaključak istraživačke analize bio je da porodice treba da pokušaju da se okupe za najmanje jedan ili dva obroka svake nedelje kako bi sačuvali svoju decu od borbe sa težinom kasnije u životu.

Stopa gojaznosti u odraslom dobu je niža ako su porodični obroci koje su deca jela zajedno sa roditeljima kuvani kod kuće.

Zajednička ishrana može poboljšati samopoštovanje dece

Važno je da podstičemo decu da pričaju o svom danu i iskreno i skoncentrisano slušamo njihove odgovore. Ovako im saopštavamo da cenimo i poštujemo ono što jesu.

Deci treba dozvoliti da sama biraju svoja mesta i ohrabriti ih da pomažu u postavljanju stola, posluživanja hrane ili pospremanja.

Pored opšteg zdravlja, kondicije i samopoštovanja, socijalna interakcija i diskusije o aktuelnim temama za stolom mogu poboljšati komunikacijske veštine deteta.

Porodični obroci kao pomoć da se dete izbori sa vršnjačkim nasiljem

Jedno istraživanje iz 2014. godine koje je anketom obuhvatilo skoro 19.000 studenata otkrilo je jasne veze između sajber maltretiranja i anksioznosti, depresije i zloupotrebe supstanci. A sa čak 1 od 5 mladih ljudi koji doživljavaju neki oblik maltretiranja putem interneta, to je zaista veliki problem.

Međutim, tinejdžeri koji su večerali sa svojim porodicama (idealno četiri ili više puta nedeljno) prijavili su da imaju manje problema sa vršnjacima. Autori studije napominju da redovni kontakt sa porodicom olakšava roditeljsko usmeravanje i otvorenu komunikaciju između dece i njihovih roditelja.

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.