Након инцидента који се догодио у Трстенику 9. новембра, наставничко веће Техничке школе донело је одлуку о искључењу три ученика из школе. Један од њих, који је снимао инцидент са професорком, исписао се из ове школе, али ће се васпитно-дисциплински поступак ипак водити.
Сва тројица ученика ће, ако директор усвоји одлуку Наставничког већа, бити избачена из ове школе.
Али, шта онда? Ови млади људи само престају да буду проблем Техничке школе, али остају „проблем“ друштва и заједнице у којој живе, ако им се не пружи адекватна помоћ у виду васпитног рада.
Председница Уније синдиката просветних радника Србије Јасна Јанковић каже немамо право да занемаримо ова три младића, нити да их се одрекнемо.
– Они морају имати психолошку подршку, а надам се да се ово неће поновити ни нама, ни њима. – рекла је Јанковић и додала да пре било каквих коментара ипак треба да сачекамо да видимо хоће ли директор усвојити одлуку Наставничког већа.
Подсећа и на то да виновници насиља имају право на жалбу, па да се може очекивати и инспекција, а тек након свега тога ћемо знати више.
– Колико чујем, један ученик се јуче сам исписао, тако да не знамо да ли ће моћи да настави школовање одмах или неће…. Све су то питања на која тренутно немамо одговоре. Ако остане искључење, то ће значити да смо сви свесни да казне морају бити веће и озбиљније, али то опет не значи да смо било шта поправили, јер без превенције не можемо решити проблем. – каже Јанковић
Такође, ако са искљученим ученицима не буду радили психолози, специјални педагози и социјална служба само смо неодговорно поступили јер смо тројицу младића препустили улици, објаснила је Јанковић.
– Они су жртве система који им је показивао свакодневно да је насиље прихватљиво и некажњиво. У озбиљном смо проблему када је у питању насиље у школама и више времена за причу немамо. Потребна су нам дела и договори са свим учесницима у образовном процесу, што јесте тест за цело друштво. – закључује председница УСПРС.
Mislim da Jankovićka sad muti vodu. Šta sad? Treba da svi misle na agresivne učenike? Da ne misle na žrtve? E, pa, takav stav nas je i doveo dovde. Da li Jankovićka misli da niko nije od sada nije razgovarao sa tim učenicima? Jankovićka se ponaša kao da je vođa učeničke organizacije a ne sindikalni vođa. I šta to uopšte znači da direktor usvoji odluku Nastavničkog veća? Koliko mi je poznato, direktor daje Ukor što povlači dovoljnu ocenu iz vladanja, a Ukor Nastavničkog veća povlači nedovoljnu ocenu i isključivanje iz škole. Prema tome, direktor se tu ništa ne pita.
Г-ђо Јовановић – искључење из школе је превенвија за цело друштво, а ово се примењује ретко и то само код најтегжих прекршаја, а овај то јесте.
Да су школски психологзи (ако их школе имају) радили свој посао како треба ово се неби ни десило.
О даљњој психолошкој превенцији треба да одлуче родитељи – али да су их они васпитавали како треба ово се меби ми десило.
Мене је мој отац за учињену грехшку током школовања једном превентивно васпитавао батинама – и хвала му на том (али само том) јер да то није учинио ја никада не бих завршио школу.
Svako vršnjačko nasilje, nasilničko ponašanje ispoljeno u bilo kom vidu od strane učenika moralo bi da zahteva procene psihijatra roditelja i učenika i sprovođenja korektivnih mera ponašanja i edukacije te porodice od strane psihijatara i socijalnih radnika.
U skolama nema rada reda i odgivirnosti ocene se poklanjaju kriju se nasilja i obezvrefuju Vukove nagrade.Kad je neki ucenik ponavljao razred u zadnji 15 g a rsnihe nije bilo poklanjanhe ocena i zato ucenici osete fa i bez rada dobro prolaze.Hitno uvesti disciplinu kazne da sola bude vaspitna ustanovs a ne buvlja pijaca