Три варијанте термина распуста: “Не долази у обзир је да све остане како јесте, одлука следеће недеље”

Члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић изјавио је да ће седница Кризног штаба бити вероватно одржана следеће недеље и да ће на њој стручни део штаба, уз консултације са људима из просвете, предложити да зимски распуст почне раније због епидемиолошке ситуације у земљи. Тиодоровић каже да за термин распуста постоје три варијанте, али да је најмање вероватна она да све остане по старом и распуст почне 31. децембра. Он је рекао и да се противи одржавању масовних дочека Нове године и других славља на којима је велики број људи, али да сматра да би славе требало славити, у породичном кругу, са 10 – 15 људи.

Он је рекао да Кризни штаб врши свакодневне припреме и процене епидемиолошке ситуације, да прате шта се дешава не само код нас, већ и на Балкану, у Европи и свету, те да епидемиолошку ситуацију не може да оцени стабилном, већ несигурном, преноси Н1.

Каже да је с једне стране, смањење броја неовопотврђених случајева и нешто бољи однос примљених и отуштених у болницама него раније, али да је са друге стране забрињавајућ велик број фаталних завршетака, због чега би целу ситуацију требало посматрати са опрезом и да ако посотји неки оптимизам, он мора бити заснован на чињеницама.

Говорећи о предлозима за зимски распуст, објаснио је да би по првом, он почео 15. децембра и обухватио би и католички Божић, а трајао би до иза православног Божића. Други предлог је да распуст почне пред католички Божић, дакле мало касније и да траје можда до иза 13. јануара. „Трећи предлог, који мислим да не долази у обзир је да све остане како јесте“, каже Тиодоровић.

Тиодоровић је нагласио да ће у сваком случају бити консултовани просветни радници који су и до сада поднели велики терет током пандемије.

Он је рекао и да од мере померања распуста очекује ефекте уколико се не понови оно што је било за продужени јесењи распуст, да се одлази на зимовања и у бање.

„Ако се то претовори у одласке у скијалишта, туристичке боравке у бањама, онда опет нисмо ништа урадили“, рекао је Тиодоровић и додао да у надама да ће бити другачије полази од тога да је сигурно сваки човек чуо да је умро неко у његовој околини, у породици на радном месту… „Колико уметника, лекара, сестара, грађана смо изгубили…“, подсећа Тиодоровић.

Извор: Недељник