У Београду вакцинисано тек свако четврто дете

Београд је постао централно место за ширење антивакциналног амбијента, с обзиром да је у првих шест месеци ове године ММР вакцину (мале богиње, рубеоле, заушке) примило једва 26,5 одсто деце до друге године. У осталим градовима у Србији није овако алармантна ситуација, иако свуда у земљи опада број вакцинисаних.

Ово за “Блиц” тврди наш познати епидемиолог др Предраг Kон, који се годинама уназад бори са неистинама везаним око ММР вакцине.
– На основу података Завода јавно здравље Београд обухват имунизацијом ММР вакцином у Београду и даље опада. За шест месеци обухват у Београду је био 26,5 одсто од планираних за вакцинацију у 2017. години, што би по оваквом тренду, без неких значајнијих промена, значило да ће при крају године вероватно бити око 50-60 одсто вакцинисаних. Постоје три београдске општине у којима је обухват испод 20 одсто па ће са таквим трендом обухват у овим општинама до краја године бити знатно испод 50 одсто – упозорава др Kон.
Он каже да се тихо, али недвосмислено отвара простор за преношење вируса морбила и масовнију епидемију малих богиња у Београду. Исто важи и за заушке и рубеолу…
– Да ли ће вирус морбила доћи баш ове године или неке од наредних зависи искључиво од тога како нас послужи срећа и да ли ће вирус преко неке заражене особе ући у предшколске колективе. Оно што је несумњиво је да ризик од епидемије расте из дана у дан накупљањем осетљиве деце. То тренутно није под потпуном контролом друштва и поред свих законских обавеза – упозорава др Kон.
Појашњава да искуства из Румуније показују да и поред непрекидних позива за вакцинацију одазив невакцинисаних је испод 50 одсто чак и током епидемије.
– Неоправдани страх од вакцине је већи од страха од болести и тај парадокс је неопходно објаснити становништву. Болест се, због страха од вакцине, код оних који одбијају вакцинацију минимизира. Истина и релевантни подаци показују потпуно супротно, односно да су мале богиње и смртне и да изазивају компликације и озбиљан пад отпорности организма. Многи више и не желе да слушају било какву расправу о вакцинама, по оној “ваљда неће”… И не помишљају да постоји и опција “сигурно неће – ако смо вакцинисани” – објашњава он.
По последњим подацима “Батута”, из 2015. године обухват прве дозе вакцине ММР пао на 84 одсто, док је за ревакцинацију нешто виши и износи 87,5 одсто.
Зато смо и дошли у ситуацију која је претећа када се говори о могућности избијања епидемије, јер само у Београду чак једна трећина деце сада није примила прву дозу ММР вакцине.
То значи да су нам вртићи пуни осетљивих малишана, а број вакцинисаних није довољан да би се зауставила епидемија, на пример малих богиња.
Оно што је посебно опасно, а што многи не знају, то је да они родитељи који не вакцинишу своју децу, осим њих угрожавају и осталу. Наиме, и она деца која су примила ММР вакцину могу да оболе од малих богиња, рубеола и заушки, уколико се наруши колективни имунитет и дође до епидемије.
Соња Тодоровић
Извор : Блиц