Večita dilema s kojom se roditelji suočavaju i jedna od onih koja verovatno nikad neće biti rešena – da li da učim dete da vrati kad ga neko prvi udari?
Ok, jasno nam je da svi učimo decu da prvi nikad ne udaraju, ali nekako se, bez obzira na to, uvek nađe neko dete koje će prvo udariti (iako su mu rekli da to nije ok). S druge strane, stručnjaci, učitelji, vaspitači, nastavnici, pedagozi, gotovo svi su jednoglasni – ne učite decu da vrate kad ih neko udari. Zbog čega? Većina će reći – jer to produbljuje sukob.
Uvek kad razmišljam o ovoj dilemi (a razmišljam često jer moja deca imaju 6 i 8 godina), setim se jedne poznanice koja ima sad već veliku decu. U jednom razgovoru, rekla mi je: „Ne znam kako da savetujem N. Ako mu kažem nemoj da vratiš, učim ga da se povlači i trpi nasilje. Ako ga naučim da uvek vrati, šta će se desiti ako jednog dana taj kome je vratio izvadi nož?“
Tema za ozbiljno razmišljanje i definitivno situacija i dilema u kojoj nijedan roditelj ne želi da se nađe. Ipak, imajući u vidu činjenicu da je vršnjačko nasilje u porastu, šanse da će dete biti žrtva nisu uopšte zanemarljive.
Samo nasilje dolazi u različitim oblicima. Ono može biti fizičko, verbalno, ali i sajbernasilje.
I da, svi mi učimo decu da je prva stvar koju treba da urade da potraže pomoć odrasle osobe. Ako se nasilje desilo u školi, da potraže svog učitelja, razrednog starešinu ili dežurnog nastavnika. Ali, u nekim situacijama za to nema vremena. U drugim, nažalost, nastavnici pokušavaju da umanje značaj događaja i izbegnu razgovor o događaju. A ponekad se, uprkos trudu nastavnika i pedagoške službe, nasilje ponavlja.
Da vrati ako nije kriv i ako je napadnut.