За неке породице у Немачкој је време распуста, поготово лети, „најтежи период у години“. Јер, где са децом шест недеља? Наравно, ђаци су против идеје о краћим распустима. Осим тога, ту је и проблем с неким покрајинама.
Зашто родитељи у Немачкој траже краће школске распусте
Немачки Савез родитеља критиковао је велики број дана школских распуста. „Период распуста је за многе породице организациони и финансијски изазов“, рекла је заменица председника, Алин Зомер-Ноак, за Редакцијску мрежу Немачке.
Шест недеља летњег распуста тешко се уклапа са просечних 30 дана годишњег одмора – „посебно за самохране родитеље или оне без породичне подршке“, каже Зомер-Ноак. Распусти нису само фуснота у календару, већ за многе породице најтежи период године – организационо, емотивно и финансијски.
Ученици против краћих распуста
С друге стране, краћи распусти нису опција за генералног секретара Савеза ученика Немачке, Квентина Гертнера: „То је погрешно решење за врло реалан проблем“, рекао је. „Многе породице не могу да приуште да један родитељ смањи радно време или остане код куће само зато што су распусти и неко мора да пази на децу.“
Његов предлог: квалитетна организована брига о деци током распуста. „Школе би могле да сарађују са омладинским центрима, спортским клубовима или другим ваншколским партнерима. Важно је да током распуста постоји нека форма бриге о деци која је квалитетна и педагошки вредна“, каже Гертнер.
Ко одлучује о школским распустима и на основу којих правила
У основи, свака покрајина у Немачкој сама одлучује о терминима школских распуста. Међутим, за летњи распуст постоји договор између покрајина који се прави унапред, на више година. Тренутни договор важи до 2030. године.
Покрајине су подељене у пет група које се смењују у терминима летњих распуста, у периоду између 20. јуна и 15. септембра. Тиме се избегавају гужве на аутопутевима и превелик притисак на туристички смештај, а туристички сектор може боље да планира капацитете.
Код планирања распуста током целе године узимају се у обзир и педагошки критеријуми: на пример, да после Ускрса и Духова има довољно времена за припреме и тестове, да настава траје у континуитету по шест недеља и да полугодишта буду приближно једнако дуга.
Зашто Баварска и Баден-Виртемберг не учествују у ротацији
Баварска и Баден-Виртемберг чине пету групу, али се не придржавају ротационог система. Њихови летњи распусти су увек у приближно истом термину. Разлог: у тим покрајинама су Духовски празници (Pfingstferien) касни и трају дуже него у другим деловима Немачке. Каснији почетак летњег распуста спречава да се школска година „згусне“ и омогућава здрав ритам између школе и одмора.
Један од историјских разлога био је и тај што је током жетве (почетком септембра) била потребна и помоћ деце – али то данас више није релевантно.
Папрене казне
Родитељи често покушавају да избегну гужве и високе цене путовања тако што децу раније изводе из школе или продужавају распуст, али то може имати озбиљне последице. Школе пријављују такве изостанке, а локалне власти покрећу поступке. У неким случајевима, као на аеродрому у Мемингену, полиција је открила децу која су била лажно пријављена као болесна, а родитељи су кажњени.
Породице које без одобрења школе путују непосредно пре или после школских распуста крше закон о обавезном похађању школе, што се у Немачкој третира као прекршај. У зависности од покрајине, казне могу бити високе – до 1.500 евра по детету, и то за сваког родитеља посебно. У Северној Рајни-Вестфалији, на пример, казне се крећу од 300 до 1.000 евра, док у другим покрајинама могу укључивати и додатне мере, па чак и затворске казне у тежим случајевима.
Дакле, иако је путовање ван сезоне примамљиво, неовлашћено одсуство из школе може скупо да кошта – и финансијски и правно.
Извор: РТС
Напишите одговор