У учионицу само са факултетом?

Унија синдиката просветних радника упозорава на нови Правилник. Са вишом школом неће моћи да раде нови наставници
Учитењи и наставници са завршеном вишом школом или некадашњим шестим степеном неће од септембра моћи да предају у школама – упозоравају забринуто из Уније синдиката просветних радника. Они се позивају на измењен Правилник о степену и врсти образовања наставника и стручних сарадника у основној школи, објављен у “Службеном гласнику”, који би могао без посла да остави више од 10.000 наставника, јер се процењује да их је толико без факултетске дипломе.
Осим учитеља, који су најбројнији међу просветарима с високом школом, Правилник каже и да музичко у основној школи неће моћи да предају наставници музичке културе, а ни часове ликовног неће више држати наставници ликовне уметности. Исто важи и за наставнике страних језика и српског језика са елементима културе, који неће моћи да држе часове у нижим разредима.
Прочитајте и Шарчевић: Гледаћемо да се Упутство о формирању одељења не примењује
Ако немају факултетску диплому, наставници ће остати и без часова изборних предмета. Учитељи с вишом школом неће имати право да предају ниједан изборни предмет у нижим разредима, а ни шах у старијим, иако имају додатне квалификације. Наставници музичког неће држати хор и оркестар, наставник домаћинства остаће такође без норме ако није завршио четворогодишње студије.
У Министарству просвете тек касно синоћ успели смо да добијемо објашњење о томе да наставници без факултетске дипломе не треба да брину, јер неће остати без посла.
– Овај правилник усклађен је са чланом 8 Закона о основама система образовања, који прописује ко може да ради у настави. То се односи на новозапослене, а не и на оне који су већ у систему. Зато нико ко већ ради не треба да брине – објашњавају у Министарству.

ТЕХНОЛОШКИ ВИШКОВИ
Наставници са шестим степеном, када постану технолошки вишак, тј. остану без дела часова, не могу ни да буду преузети у некој другој школи, јер не испуњавају услове. Из Министарства просвете стиже обећање да ће овај проблем бити решен тако што ће их, према Закону о раду, упућивати на друга радна места, мимо Закона о основама система образовања.

А у поменутом закону се каже да наставник може да буде неко ко је завршио четворогодишње студије пре “Болоње”, мастер студије ако се школовао према “Болоњи” и изузетно високу школу. Е сада тог “изузетног” више неће бити.
Ипак, остаје апсурд да неко када заврши учитељски факултет не може да ради у школи. Није квалификован док не стекне мастер диплому. Исто важи и за дипломце филолошког, филозофског, географског, биолошког или неког другог наставничког факултета.
Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника, сматра да се мора пронаћи начин да људи без потребних квалификација оду у пензију, јер им није остало много до пуног радног стажа. Једна од опција био би и добровољни одлазак из система, уз одговарајуће отпремнине. У Унији наводе примере, па кажу да у једној школи од 10 учитеља осам нема факултет, у једној другој, у Кикинди, све четири учитељице завршиле су вишу педагошку, а таквих примера је, кажу, у свакој општини.
– Било би добро и да се пропише рок од три или четири године да наставници с вишом школом заврше мастер студије, односно да се дошколују – предлаже Ивана Гојков, секретар ОШ “4. октобар” у Војвода Степи.
И. МИЋЕВИЋ
Извор: Новости