Učiteljica predlaže igre koje pripremaju dete za početno pisanje

Važan zadatak pripreme dece za polazak u školu jeste osposobljavanje za učenje pisanja. To je izuzetno složena psihofiziološka, motorička i mehanička veština i zahteva misaonu aktivnost analize i sinteze, kao i uopštavanja, što je neophodno za prekodiranje fonema (glasova) u grafeme (slova).

Motoričke sposobnosti deteta razvijaju se od rođenja, rastom i sazrevanjem, ali se mogu podsticati i usavršavati različitim aktivnostima.

Razvoju grafomotoričkih sposobnosti, koje se ubrajaju u finu motoriku, prethodi razvoj krupne motorike, koja podrazumeva sposobnost izvođenja pokreta tela, nogu i ruku uz određenu kontrolu.

Razvoj krupne motorike i koordinaciju pokreta kod dece podstiču različite vrste igara na otvorenom, igre loptom, skakanje, preskakanje, trčanje, plivanje, penjanje, silaženje i slično.

Deca moraju da zadovolje potrebu za kretanjem. Alternativa tome ne postoji.

Pored slobodne igre na otvorenom i vremena za nestrukturirane aktivnosti u kući, deca bi trebalo da se kroz određene vođene igre pripreme za početno pisanje. Neke od korisnih aktivnosti su:

  • premeštanje predmeta iz ruke u ruku,
  • sakupljanje sitnih predmeta,
  • seckanje, lepljenje,
  • mešenje testa, gline, plastelina,
  • kreiranje slike uz pomoć bockalica,
  • slaganje slagalica,
  • igra klikerima,
  • nizanje perlica, motanje vunice
  • provlačenje između proreza plastičnih čaša…

Veoma korisna je i igra koju sam igrala sa svojim đacima, a koja se zove Tip-tap.

Igra se prstima tako što pri izgovoru svake reči prsti obe ruke dodirivanjem obrazuju sliku, koja se menja u ritmu u kojem se pesmica izgovara.

Tip, tap, tip-tap, tipa, tapa, ti, malog zeku veseljaka u šumi love svi.

Bzzz, bzzz, bzzz, bzzz, šta to zuji tako?

To je pčela radilica što med pravi lako.

Dum, dum, dum, trapa, trapa, trapa, pojeo sam med i u šumi napravio red.

Još kruške da omlatim, pa u zimski san da se vratim. 

Crtanje je najprirodnija vežba za razvoj grafomotoričkih veština. Ponavljanje crtanja motiva na ubrusima, salvetama i sličnim površinama zahteva koncentraciju i odlična je aktivnost.

Pogodni motivi za to su: vitraži, crepovi na krovu, stubovi, kukuruz, suncokret, godovi drveta, čipke, ćilimi. Crtanje ćilima i čipke su se pokazali kao idealan podsticaj u motivisanju dece za razvoj grafomotoričke vežbe.

Praktikovanje likovnih tehnika u radu sa decom u okviru pripreme za početno pisanje i čitanje povoljno utiče i na razvoj estetsko-likovnih sklonosti.

Autor: Bojana Pešić, profesor razredne nastave i pedagoški savetnik iz Niša