Важан задатак припреме деце за полазак у школу јесте оспособљавање за учење писања. То је изузетно сложена психофизиолошка, моторичка и механичка вештина и захтева мисаону активност анализе и синтезе, као и уопштавања, што је неопходно за прекодирање фонема (гласова) у графеме (слова).
Моторичке способности детета развијају се од рођења, растом и сазревањем, али се могу подстицати и усавршавати различитим активностима.
Развоју графомоторичких способности, које се убрајају у фину моторику, претходи развој крупне моторике, која подразумева способност извођења покрета тела, ногу и руку уз одређену контролу.
Развој крупне моторике и координацију покрета код деце подстичу различите врсте игара на отвореном, игре лоптом, скакање, прескакање, трчање, пливање, пењање, силажење и слично.
Деца морају да задовоље потребу за кретањем. Алтернатива томе не постоји.
Поред слободне игре на отвореном и времена за неструктуриране активности у кући, деца би требало да се кроз одређене вођене игре припреме за почетно писање. Неке од корисних активности су:
- премештање предмета из руке у руку,
- сакупљање ситних предмета,
- сецкање, лепљење,
- мешење теста, глине, пластелина,
- креирање слике уз помоћ боцкалица,
- слагање слагалица,
- игра кликерима,
- низање перлица, мотање вунице
- провлачење између прореза пластичних чаша…
Веома корисна је и игра коју сам играла са својим ђацима, а која се зове Тип-тап.
Игра се прстима тако што при изговору сваке речи прсти обе руке додиривањем образују слику, која се мења у ритму у којем се песмица изговара.
Тип, тап, тип-тап, типа, тапа, ти, малог зеку весељака у шуми лове сви.
Бззз, бззз, бззз, бззз, шта то зуји тако?
То је пчела радилица што мед прави лако.
Дум, дум, дум, трапа, трапа, трапа, појео сам мед и у шуми направио ред.
Још крушке да омлатим, па у зимски сан да се вратим.
Цртање је најприроднија вежба за развој графомоторичких вештина. Понављање цртања мотива на убрусима, салветама и сличним површинама захтева концентрацију и одлична је активност.
Погодни мотиви за то су: витражи, црепови на крову, стубови, кукуруз, сунцокрет, годови дрвета, чипке, ћилими. Цртање ћилима и чипке су се показали као идеалан подстицај у мотивисању деце за развој графомоторичке вежбе.
Практиковање ликовних техника у раду са децом у оквиру припреме за почетно писање и читање повољно утиче и на развој естетско-ликовних склоности.
Аутор: Бојана Пешић, професор разредне наставе и педагошки саветник из Ниша
Напишите одговор