Učiteljica Zvonimrka Jovičić: Rad sa malim brojem dece pruža JEDINSTVENU priliku nastavniku da napravi značajnu razliku u životima svojih učenika

Zvonimirka Jovičić

Zvonimirka Jovičić je magistar metodike razredne nastave matematike i pedagoški savetnik. Radi kao učitelj u Osnovnoj školi „Moša Pijade” u Žagubici. Dobitnica je nagrade „Najbolji edukatori Srbije u 2015. godini” i jedna od pobednica na nacionalnom takmičenju za svetsku nagradu „Global Teacher Prize”. Autor je priručnika za integrativnu nastavu u prvom razredu i koautor priručnika za integrativnu nastavu u trećem razredu u izdanju Izdavačke kuće „Eduka”. Autor je nagrađenih radova „Čas za ugled”, „Digitalni čas” i dobitnik specijalne nagrade povodom „Dana inteligencije 2020”.

Nakon što je osvojila prvu nagradu na Edukinom konkursu ČAS ZA UGLED, iz ove izdavačke kuće Zvonimirki su postavili nekoliko pitanja o njenom radu i postignućima.

Deo intervjua prenosimo u nastavku teksta, a ostatak možete pročitati OVDE.

Zahvaljujući upravo ČASU ZA UGLED, upoznali smo se sa Vašim radom, i ovo nije prvi put da ste među nagrađenima. Iz beleške o Vama iz 2023. godine, koju smo preuzeli sa sajta Instituta za moderno obrazovanje, saznajemo i o drugim nagradama i priznanjima za Vaš rad. Koliko Vam znači to što su Vaša postignuća u nastavi prepoznavana u proteklim godinama i visoko vrednovana u stručnom i širem društvenom kontekstu?

Svaka nagrada i priznanje su odraz uloženog truda, ali i podsticaj za dalji napredak. Motivisana sam željom da kreiram časove koji su inspirativni i prilagođeni učenicima, kako bi stekli što šira i dublja znanja. Posebno mi je važno da učenici vide školu kao mesto gde mogu da razvijaju svoj potencijal, kreativnost i ljubav prema učenju. Moja najveća motivacija dolazi upravo od njih.

Rad sa mladim ljudima me obavezuje da se neprestano usavršavam i budem svesna svojih odgovornosti. Stručna priznanja su, naravno, važna jer pokazuju da moj trud i inovativni pristup dobijaju odjek i u stručnoj zajednici. Oni su ujedno i potvrda da je ulaganje u kvalitetnu nastavu vredno, kao i da rad u obrazovanju ima dubok uticaj na širu zajednicu.

Iz nagrađene pripreme se veoma jasno izdvajaju elementi koji ukazuju na visoku stručnost, metodičku inovativnost, ali i Vaše stvaralačke sposobnosti. Kako se prednosti integrativne nastave (u Vašem primeru, integrativnog dana) odražavaju na motivaciju učenika za rad, na njihovu radoznalost i saradnju?

Integrativna nastava zaista donosi mnoge prednosti koje se neposredno odražavaju na motivaciju i angažovanost učenika. Ovakav pristup omogućava učenicima da povežu znanja iz različitih oblasti, što podstiče njihovu radoznalost i čini im učenje zanimljivijim i smislenijim. Kroz integrativni dan, oni imaju priliku da praktično primenjuju ono što uče, što doprinosi dubljem razumevanju gradiva i jača njihovu samostalnost.

Integrativna nastava podstiče i saradnju, jer učenici često rade u grupama i razmenjuju ideje. Ovaj pristup omogućava mlađim učenicima da uče od starijih, a starijima pruža priliku da preuzmu ulogu mentora, čime se razvijaju njihove liderske veštine i samopouzdanje. Kada kombinujemo sadržaje, učenici shvataju kako različite teme i veštine funkcionišu zajedno, što unapređuje njihovu kreativnost i omogućava im da bolje razumeju veze između pojmova.

U kombinovanim odeljenjima, integrativni dani omogućavaju nastavniku da kreira aktivnosti koje su pristupačne svim uzrastima, ali i izazovne za svakog učenika, podstičući saradnju i međusobnu podršku.

Prošle godine ste držali onlajn-predavanje „Emocionalna inteligencija na časovima”, čime ste jasno istakli možda i najvažnije pitanje aktuelnog vremena i savremene nastave. Sve više se poslednjih godina skreće pažnja na emocionalnu inteligenciju (iako se, na primer, uticajna Golemanova knjiga pojavila odavno). Šta naročito ističete u svom predavanju?

U predavanju „Emocionalna inteligencija na časovima” istakla sam da je razvijanje emocionalne inteligencije kod učenika od ključnog značaja za njihov celokupan razvoj.

Fokus je bio na tome kako nastavnici mogu da kreiraju podsticajno okruženje u kome učenici uče da prepoznaju, razumeju i regulišu svoje emocije, kao i na važnosti otvorene komunikacije, rešavanja sukoba i razvoja saradnje u odeljenju. Govorila sam o konkretnim tehnikama koje mogu da pomognu učenicima u izgradnji emocionalne otpornosti i samopoštovanja. Posebno je istaknut značaj izražavanja zahvalnosti, adekvatno planiranje aktivnosti i određivanje prioriteta. Smatram da je emocionalna inteligencija temelj koji omogućava učenicima da se uspešnije suočavaju sa izazovima, ne samo u školi već i u životu.

Dugogodišnji rad u učionici uverio me je u važnost emocionalne inteligencije nastavnika, koja igra ključnu ulogu u podsticanju emocionalnog razvoja učenika. Nastavnici sa razvijenom emocionalnom inteligencijom ne samo da bolje razumeju i upravljaju sopstvenim emocijama, već služe i kao uzor učenicima u tome kako se emocionalno inteligentno ponašati u različitim situacijama.

Nastavnik koji je empatičan, svestan emocionalnih potreba svojih učenika i ume da ostane smiren u izazovnim momentima, stvara atmosferu u kojoj se učenici osećaju sigurno, podržano i poštovano. Takvo okruženje ohrabruje učenike da otvoreno izraze svoja osećanja, da se suočavaju sa stresom i da razvijaju pozitivne odnose.

Emocionalna inteligencija nastavnika tako postaje model koji učenici oponašaju, učeći kako da upravljaju svojim emocijama i da pokazuju poštovanje i razumevanje prema drugima. Na taj način, emocionalno inteligentan nastavnik ne samo da prenosi znanje, već aktivno učestvuje u formiranju emocionalno zrele ličnosti svojih učenika.

Šta biste izdvojili kao najvažnije iz svog dosadašnjeg iskustva u razrednoj nastavi? Šta biste prvo savetovali mladim kolegama početnicima?

Dvadeset godina radim u maloj školi u višerazrednom odeljenju. Smatram da rad sa malim brojem učenika pruža jedinstvenu priliku nastavniku da napravi značajnu razliku u životima svojih učenika. Uz izgrađeno poverenje, prilagođavanje nastave i otvorenost za nove metode, učitelj im može pomoći da rastu i razvijaju se ne samo kao učenici, već i kao ličnosti.

Kolegama koji su na početku karijere poručujem da je nastavnički posao pun izazova, ali i velikih nagrada. Potrebno je vreme da se nauče efikasne tehnike upravljanja razredom i efikasne metode nastave.

Ne smemo da zaboravimo da nastavnički rad nije samo prenošenje znanja, već i stvaranje sigurnog, inspirativnog okruženja u kojem učenici mogu da budu najbolja verzija sebe. Neka nam entuzijazam, posvećenost i kreativnost budu vodilja u ovom važnom i lepom pozivu.