Rezultati novih dugogodišnjih naučnih studija pokazuju osetan pad inteligencije kod mlađih ljudi. Novo istraživanje sa 730 hiljada testova koeficijenta inteligencije, koju su sproveli stručnjaci iz Norveške…
… pokazuje vrlo zabrinjavajuće rezultate, naročito po pravilima Flynova učinka.
Naime, novozelandski naučnik James FLUN utvrdio je da prosečni koeficijent inteligencije stanovništva u mnogim delovima sveta raste oko tri boda za deset gordina. Testovi inteligencije na svakih deset godina standardizuju tako da se prosek definiše kao koeficijent 100, a standardno odstupanje iznosi 15 bodova.
Nova je studija prikupila rezultate testova mladih Norvežana u dobi od 18 i 19 godina koji su testirani u sklopu obvezatne vojne službe. Od 1970. do 2009. godine testovima su pristupali mladi rođeni između 1962. i 1991. godine.
Rezultati su pokazali da je do promene, po Flynovom istraživanju, došlo nakon 1975. godine, tako da je svaka sledeća generacija biležila sedam bodova manje. I studija koja obuhvata britanske tinejdžere pokazala je da je 2009. godine koeficijent inteligencije četrnaestogodišnjaka u Ujedinjenom Kraljevstvu za 28 godina u proseku pao dva boda, a kod mališana iz srednje klase čak za šest.
Svi stručnjaci ističu da nije reč o genetici, već o lošem odgoju, načinu na koji mladi provode vreme i vrstama igara i zabave, kao i vremenu koje (ne) provode čitajući. Postoji i druga utešna mogućnost – da savremeni testovi nisu prilagođeni odgovarajuće vrednovati savremenu inteligenciju, odnosno da favoriziraju zastarele načine razmišljanja koji se manje naglašavaju u savremenom obrazovanju i vaspitalju mladih.
Izvor: The Conversation
Napišite odgovor