Ново истраживање открило је једну другачију, модерну, а неки би рекли и помало забрињавајућу праксу у западним земљама. А то је да ће већина родитеља својој деци послати поруку да је вечера на столу, уместо да их једноставно позову (викну или оду до њихове собе).
Ако се било ко од нас осврне на детињство, вероватно велики део тог сећања чини мамин глас који увек истим тоном узвикује: „Рууучаааааак!“. Па, изгледа да се свет променио, а технологија преузела неке ствари. Између осталог и то по чему ми данас памтимо своје маме, а што наша деца неће памтити.
Према подацима сајта Study Finds, истраживање је открило да више од половине родитеља (њих 59%) деци шаље поруке (Viber, Whats upp…) да их обавесте да је вечера спремна, чак и кад се налазе код куће. Истраживање је обухватило 2000 родитеља деце школског узраста. Иста студија имала је за циљ да истражи и навике кад је реч о употреби технологије код деце, као и колико родитељи знају о томе. Тако је откривено и да:
70% родитеља потпуно верује деци кад је у питању коришћење телефона
66% ипак и даље користи апликације за родитељску контролу на уређајима своје деце, иако им верују.
62% рекло је да је технологија важна и корисна за развој социјалних вештина код деце.
Истраживање је показало и шта је то што је мотивисало родитеље да деци купе телефон, с обзиром на то да је узрасту у ком добијају свој први уређај сваке године све нижи.
55% родитеља рекло је да су деци купили телефон јер су желели да буду сигурни да га имају код себе, за случај било какве опасности или потребе да их контактирају.
47% каже да су желели да деца стекну вештине коришћења дигиталних технологија на време.
46% тврди да су одлуку донели јер су веровали да су им деца довољно зрела.
Иако су предности дигитализације несумњиве, требало би ипак да пазимо да нас не одвуку од неких традиционалних навика које су добре. Попут разговора, гледања у очи и, па зашто да не, викања оног чувеног „руууучаааааак!“
Напишите одговор