Velika matura na kraju školske 2018/2019.

Ovaj ispit prva će polagati generacija učenika koja trenutno pohađa drugi razred srednje škole

prije
Prijemne ispite na fakultetima zameniće velika matura, i to – opšta, stručna ili umetnička
Pre nedelju dana dobili smo pozitivan stav Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje u vezi sa uvođenjem velike mature. Ne može biti primarni uslov materijalni interes fakulteta, ne može se ucenjivati, velika matura mora da bude kruna školovanja – izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević, u emisiji „Prosveta ima reč”, koju je na početku ove godine pokrenula Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Odgovarajući na pitanja predsednice Unije Jasne Janković, on je precizirao da će se velika matura polagati na kraju školske 2018/2019. godine, odnosno da će na ovaj ispit izaći generacija učenika koja je sada u drugom razredu srednje škole.
Podsetimo, prema dokumentu „Strategija razvoja obrazovanja Srbije do 2020. godine”, prijemne ispite na fakultetima zameniće velika matura, i to – opšta, stručna ili umetnička, u zavisnosti od toga koju školu đaci završavaju. Opšta matura (za gimnazijalce) davaće pravo upisa na sve visokoškolske ustanove bez polaganja prijemnih ispita (izuzetak su studijske grupe koje zahtevaju posebne sposobnosti, tj. talente, poput umetničkih). Umetnička matura (za učenike umetničkih škola) omogućavaće prohodnost na umetničke fakultete, a stručna (za đake srednjih stručnih škola) pravo upisa na matičnim disciplinama.
Ideja tvoraca strategije jeste da se ojačaju gimnazije kako po broju, tako i po kvalitetu đaka i da ovaj vid obrazovanja bude glavni „inkubator” budućih studenata. Srednje stručne škole su i zamišljene kao škole posle kojih će se učenici zapošljavati, a decenijama je takva situacija da se maltene čitava generacija đaka četvorogodišnjih srednjih stručnih škola upisuje na fakultete.
Autor: Sandra Gucijan
Izvor: Politika