Za samo jedan vikend, recite zbogom pelenama

Prije nego što krenete isprobati ovu vikend-trening metodu, pedijatar Sears savetuje da roditelj proveri je li dete uopšte spremno za trening.

Roditelji su većinom skloni tome da đecu na nošu privikavaju postupno kroz nekoliko nedelja ili meseci i napreduju brzinom koja odgovara đetetu.
Međutim, neki bi se vrlo rado uhvatili ukoštac s brzim tečajem preko vikenda ili godišnjeg odmora. Ako ste jedni od tih, donosimo vam vikend-trening metodu koju su osmislili doktor medicine William Sears i medicinska sestra Martha Sears. Ovaj poznati bračni par pri samom je vrhu svjetske liste najčitanijih i nacjenjenjenih autora iz područja nege i odgoja deteta.
Dr. Viliam Sears svoje je iskustvo stekao u najpoznatijim dečjim bolnicama u svetu, a pedijatrijom se bavi više od trideset godina.
Prije nego što krenete isprobati ovu vikend-trening metodu, pedijatar Sears savetuje da roditelj proveri je li dete uopšte spremno za trening.
Ovo su neki od znakova koji upućuju na to da je dete dovoljno razvijeno i spremno na privikavanje na nošu: oponaša vas kad obavljate nuždu, govorom pokazuje druge osećaje, poput gladi, razume jednostavne zahteve poput “idi po loptu”, počinje skidati pelenu kad je mokra ili natopljena, istražuje delove tela kojima obavlja nuždu.
Priprema
Usresredite se na igru
Na približavanje vikenda gledajte kao na intenzivno druženje s detetom. Kada je dete budno, vi ćete neprekidno biti uz njega i paziti na svaki telesni znak koji upućuje na pražnjenje creva ili nokraćnog mehura. Ako možete, odgodite sve ostale obveze.
Odaberite pravo vrijeme
Brzo privikavanje na ne planira se kada je dete u negativnoj fazi. Privikavanje planirajte kada su vremenske prilike takve da je dete dobro raspoloženo, a ako prevlada lože raspoloženje, sve odgodite za kasnije.
Planirajte unaprijed
Dan unapried najavite detetu da je sutra “poseban dan.” Možete mu reći: “Igrat ćemo posebnu igru.” Izraz “posebnu igru” ponovite više puta tokom dana.
Zagriejte se prije igre
I dalje ističite da je ovo poseban dan i recite detetu da ćete danas raditi nešto posebno. Možete mu reći: “Igrat ćemo se da više ne nosimo pelene i na zahod ćemo ići kao mama i tata.” Dete dodatno podstaknite i time da će na zahod ići kao npr. stariji brat ili seka, ako ih ima. Svoje uzbuđenje prenesite i na dete.
Odaberite prikladnu odeću
To na primer može biti detetova odeća za proslavu rođendana, ako je u skladu s vremenskim prilikama. Molimo, bez pelena. Detetu pokažite gaćice za privikavanje. To su njegove posebne gaćice. Pokažite mu kako da obuče posebne gaćice, kako da ih gurne prema dolje i ponovno navuče.
Fotografišite ga i slike pokažite detetu. Svlačenje i navlačenje gaćica demonstrirajte pred ogledalom.
Raspodelite opremu
Iznesite “posebne nagrade.” Jedno po jedno otkrijte oruđe kojima ćete se služiti: kahlicu sedalicu, lutku koja piški i drugi pribor, gaćice za privikavanje, nagradne nalepnice i ostale nagrade.
Vežbe i pomoć prilikom sedenja
Vežbe sedenja
Vežbajte sedeti na kahlici “baš kao mama i tata.” Kahlicu sedalicu- nošu stavite uz svoj stolac, sedite zajedno i čavrljajte.
Uputstvo za upotrebu
Dok sedite, možete čitati slikovnicu o privikavanju na nošu.
Odredite signale
Detetu upućujte izraze poput “dođi na nošu”, “hajde da piškiš” ili “dođi da kakiš.”
Vežba odlaska na zahod i onoga što se onde čini
Neka vas dete gleda kako idete na zahod.
Lutka koja piški
Vežbajte pomoću lutke koja mokri i pritom objašnjavajte svaki korak: skidanje, presvlačenje i pražnjenje kahlice u zahod.
Igra počinje
Ako dete čučne, znat ćete da je vreme za obavljanje nužde. Pogledavanje i hvatanje za mesto na kojem se nalazi ili se nalazila pelena također signaliziraju da će se uskoro nešto dogoditi. Posmatrajte dete. Čim čučne, recite mu “idi na nošu” i uputite ga prema kahlici sedalici. Celi dan podsećajte dete da ide na nošu čim primetite da mu je sila. Noša neka bude u središtu zbivanja.
Nagrade
Ako je dete celi prvi dan uspešno, pripišite to početničkoj sreći. Očekujte i dosta lažnih uzbuna, jer će dete shvatiti da će mama i tata dotrčati čim čučne. Kada pogodite i dete stavite na nošu pre nego što obavi nuždu ili ako samo potrči prema noši, nagradite ga nekim iznenađenjem.
Noću napravite pauzu
Nakon uspešnog privikavanja na zahod preko dana, barem još nekoliko nedelja ne očekujte da će dete i noću biti bez pelena. Ako ovakvo privikavanje na zahod ne deluje, nemojte misliti da ste loš učitelj ili predbacivati detetu. Možda vaše dete treba nešto opušteniji pristup. Potreba za pelenom će svakako proći.
Izvor:  klinfo.rtl.hr