Naučnici tvrde da znatno jačamo svoje pamćenje ukoliko, kada nešto novo učimo, zapisujemo beleške rukom na papiru. Naime, potvrđeno je da je mozak aktivniji dok zapisujemo određene podatke, umesto da iste kucamo na računaru ili u mobilnom telefonu. Kada držimo olovku i prelazimo njome preko papira oblikujući slova i reči, mozak na taj način dobija mnogo više povratnih informacija koje duže ostaju sačuvane u našoj memoriji.
Psiholozi objašnjavaju da ono što se dešava kada pišemo jeste da mi zapravo kreiramo plan i aktivnosti koje potom moramo izvršiti da bismo dobili konkretan rezultat u vidu slova, reči i rečenica. Ovaj proces se, međutim, u našoj glavi odvija velikom brzinom i na jednom gotovo nesvesnom nivou. Ali to je jedna od prvih demonstracija mozga koja se menja, pod uticajem vežbanja. New York Times je objavio istraživanje na ovu temu koje donosi nove dokaze u vezi sa neraskidivom i dubokom vezom koja postoji između pisanja rukom i opšteg razvoja. Prema mišljenju neurologa, pisanje aktivira određena područja u mozgu koja nam pomažu da učimo brže, ali i efektivnije. Takođe, studije su pokazale i da mališani brže nauče da čitaju ukoliko prvo savladaju pisanje, ali se pokazalo i da bolje i brže pamte i generišu ideje.
Osim kao alat za bolje pamćenje, pisano izražavanje igra veliku ulogu i u ostalim sferama života. Pogotovo kada je reč o kreativnom pisanju, o čemu je već bilo pomena u jednoj od naših ranijih objava. Kreativnim pisanjem deca, ali odrasli, pre svega bolje upoznaju i razumeju sebe. Uče kako da jasnije prepoznaju, ali i da izražavaju svoje misli i osećanja, a kroz kreiranje nekih novih svetova i likova razvijaju se i empatija i bolje razumevanje drugih. Zbog toga smo vam pripremili jednu tabelu sa različitim interesantnim temama o kojima vaši mališani, a i vi zajedno sa njima, možete svakodnevno da pišete. Zabavite se!
Izvor: crown.edu.rs/
Napišite odgovor