Zašto je Singapur najbolji na PISA testu 2022?

Nedavno objavljeni rezultati PISA testiranja pokazali su da je znanje petnaestogodišnjaka u oblasti čitalačke, matematičke i naučne pismenosti u svim zemljama regiona – ispod proseka. Slovenija i Hrvatska nešto su bolje od Srbije, ostali dodatno kaskaju. Singapur je, s druge strane, pokazao sjajne rezultate, a učenici iz ove zemlje bili su najbolji u sve tri kategorije, posebno se istakavši u matematičkoj pismenosti. Prosečan rezultat učenika iz Singapura na testu iz matematike iznosi 575 poena, dok je prosek u 81 zemlji 472.

U čemu je tajna Singapura?

Kako piše BBC na srpskom, vlasti Singapura veruju da matematičko obrazovanje igra važnu ulogu u osposobljavanju ljudi da razmišljaju logički i analitički, tako da singapurska deca rano počinju da izučavaju kritičke matematičke procese kao što su rasuđivanje, komunikacija i modeliranje.

Specifičan pristup ove države koji se primenjuje u predavanju ovog predmeta poznat je kao singapurska matematika.

Ministarstvo obrazovanja Singapura ga je prvobitno razvilo 1980-ih u javnim školama.

Cilj je da se deca usredsrede na dublje razumevanje materije, a poslednjih decenija ova metoda je široko prihvaćena širom sveta u različitim oblicima.

Šta su osnovne metode singapurske matematike?

U osnovi singapurske matematike su dve kljune ideje: konkretan, slikovit, apstraktni pristup (CPA) i majstorstvo (vičnost).

„Deca u singapurskoj matematici uvek rade nešto konkretno. Sabiraju ili sastavljaju kocke. Rade nešto slikovito ili sastavljaju slike cveća, ljudi, žaba ili nečeg drugog što je lakše povezati od samih brojeva”, kaže Arijel Lindorf, vanredna profesorka obrazovanja na Univerzitetu u Oksfordu, za BBC.

Kroz ove različite reprezentacije matematika se lakše razume.

Kada deca pokažu da dobro razumeju konkretne i slikovite faze matematičkog problema, onda napreduju u apstraktnoj fazi učenja.

„Metod singapurske matematike nije povezan sa pamćenjem”, kaže Lindorf.

Drugi stub singapurske matematičke metode je pojam ‘majstorstva’ – ideja da svi učenici u odeljenju napreduju ravnopravno.

Neko će, na primer, sabiranje savladati brže od drugih.

Kod singapurske matematike, učenici, kojima određena oblast ide slabije, dobijaju dodatne vežbe kako bi bolje razumeli tematiku.

„To ne znači da ostali moraju da čekaju, dok svi ne dođu do istog nivoa znanja. Ako su deca savladala sabiranje, nastavnik im neće pokazivati novu oblast, već će im dati dodatne zadatke kako bi proširili postojeće znanje”, objašnjava Lindorf.

Metoda se već primenjuje u brojnim drugim zemljama, kao što su SAD, Kanada, Izrael, Velika Britanija.

Više informacija: BBC