Зашто мали дечаци више воле кухињу него радионицу и како да то искористите на добар начин

Foto: Canva

Када сам, пре седам месеци, за Нову годину свом братанцу купила дрвену кухињу, прва реакција мог брата, а његовог тате било је питање: „А да заменимо ми то за радионицу?“. Не онако типично балкански: „Шта ће дечаку кухиња, носи то!“, већ више стидљиво, тек да предложи да га баш не гурамо у том смеру. Ипак је дечак. Наравно, предлог је одбијен већином гласова и кухиња је остала. До данас, то је Лукина омиљена играчка. И ником више није необично, па чак ни деди.

А зашто дечаци док су мали више воле кухињу него радионицу?

Једноставно је. Колико год да се трудимо да некако уједначимо улоге родитеља, маме ипак брину о деци већи део дана у првим годинама живота. Деца проведе сате посматрајући маму како гули, сецка, кува, мути, припрема. То је онај део света одраслих који им је пред очима и чији део желе да буду. Јер је све то МАМА. Е сад, није да их не бисте могли навести да више воле радионицу или башту, има начина и за то, драге тате. Све што је потребно је да, дан за даном, месец за месецом, свакодневно радећи те послове у радионици и кухињи, бринете и о беби која је ту с вама. Баш као што мама ради. Пробајте, није тешко :).

Шалу на страну, али требало би да нам свима буде јасна једна важна истина:

Кување није мушки или женски посао. Кување је животна вештина потребна сваком од нас. Без обзира на пол. Не морамо сви бити врхунски кувари, али би требало сви да знамо основе кулинарства.

Да бисмо овој вештини децу учили кроз игру и забаву, а уједно и ширили њихове видике када је реч о различитим кухињама које нам долазе из свих крајева света, Креативни центар превео је и издао једно ново, изузетно издање, под називом Кухиње света.

Кухиње света су кувар намењен пре свега деци која ће јела припремати уз помоћ одраслих, али ће у њему уживати и одрасли! Верујте ми на реч!“ – Абигејл Витли

У овом занимљивом и богато илустрованом кувару налази се мноштво рецепата из различитих крајева света. Породице су поделиле са ауторком своје приче и рецепте и тако омогућиле настанак књиге. Рецепти су довољно једноставни за куваре почетнике, а у припреми јела користе се лако доступни састојци и опрема коју мање или више сви имамо код куће. Живописне илустрације јасно показују шта треба радити при сваком кораку у справљању јела према овим рецептима.

Сви рецепти се могу прилагодити различитим прехрамбеним потребама и навикама, односно уз извесне измене постати вегетаријански, вегански, без глутена, без млека и млечних производа, без јаја и без коштуњавог воћа. 

На почетку кувара налазе се бројни корисни савети и упутства. Кувари почетници сазнаће како да безбедно користе опрему и апарате за кување и биће упућени у основе припремања јела – како се сецка лук а како јабуке и крушке, како се разбијају јаја, како се мути слатка павлака, како се подмазују и облажу посуде за печење и слично. 

Кухиње света садрже и занимљиве податке о врстама воћа, поврћа и зачинских трава карактеристичним за поједине регионе, о необичном прибору и посуђу за кување с разних меридијана, као и о традиционалној храни која се у неким земљама припрема за празнике и у свечаним приликама. 

Справљање јела према овим рецептима и њихово конзумирање омогућавају добру забаву и магично путовање кроз различите културе, кухиње и укусе.

Зато, без обзира на то да ли имате девојчицу и дечака, учите их томе како да никад не зависе од тога да ли ће им неко други припремити оброк кад одрасту. Какве год да буду околности, нека то умеју и сами да ураде. На крају, познавање различитих кухиња света је помало и ствар опште културе.