Tinejdžeri često kreću u srednju školu vođeni perfekcionizom – da postignu odlične ocene, vrhunske rezultate u sportu i imaju sjajan društveni život. Taj pritisak da se istaknu u društvu, ali i u akademskom smislu ili u sportu može da potiče od roditelja, prijatelja ili društvenih mreža.
Tinejdžeri se nadaju da će, ako budu dobro napredovali pre mature, biti uspešni kasnije. Međutim, istraživanja pokazuju da je perfekcionizam nepotreban da bi učenici napredovali nakon srednje škole. Roditelji bi trebalo da se uzdrže od usmeravanja svojih tinejdžera ka savršenom uspehu u srednjoj školi ili da odgajaju tinejdžere kojima su besprekorna dostignuća prioritet.
Tinejdžerima nije potreban savršen prosek da bi napredovali
Jedna od najznačajnijih oblasti u kojoj se tinejdžeri bore sa perfekcionizmom su ocene. Odrasli često naglašavaju važnost dobijanja svih petica. Ali da li ste znali da dobre ocene nisu potrebne za uspeh? Često pojedinci koji nisu bili na vrhu u svom razredu postaju profesionalci u svojim oblastima.
Uspeh je višedimenzionalan, a akademski učinak je samo jedan njegov aspekt. Dok učenici koji dobiju četvorku ili trojku mogu imati niži prosek, isto tako stiču vredne veštine na druge načine. Ove ocene učenicima daju iskustvo u prevazilaženju izazova, prihvatanju neuspeha kao mogućnosti za učenje i razvijanju otpornosti na nevolje.
Često deca uče da jure za perfekcionizmom zbog onoga što vide na svojim ekranima. Na društvenim mrežama vide naizgled savršene studente, uticajne sportiste. Zbog svih tih milionskih pregleda i bezbrojnih lajkova na internetu, nije ni čudo što se tinejdžeri osećaju neadekvatno i kao da moraju da urade više.
Društveni mediji su duboko ukorenjeni u našoj kulturi – gotovo je nemoguće da tinejdžeri ne budu pod uticajem. Roditelji mogu da intervenišu i pomognu tinejdžerima da se snalaze u onome što vide onlajn. Prvo, počnite tako što ćete naučiti svoje tinejdžere da imaju samopoštovanje i zdrav način razmišljanja. Od malih nogu deca treba da nauče da njihova vrednost ne zavisi od izgleda, ocena ili prijatelja.
Takođe, važno je da postanu medijski pismeni – tj. da su sposobni da se kritički odnose prema svim informacijama koje saznaju sa Instagrama, Fejsbuka ili TikToka. Dakle, da ne veruju apsolutno svemu što vide dok skroluju, kao i da izgrade zdrave granice tako da ne padnu potpuno pod štetan uticaj društvenih mreža.
Roditelji, smanjite pritisak
Iako roditelji ne uče uvek namerno svoje tinejdžere da budu savršeni, ponekad nesvesno doprinose tome svojim stavovima ili reakcijama. Važno je zapamtiti da ne hvalite svog tinejdžera samo za savršene postupke i umesto toga da mu ukažete na to da su i nesavršenosti i te kako vredne.
Dakle, učite decu da se fokusiraju na postizanje onoga što je „savršeno prihvatljivo“, a ne isključivo na ono što je savršeno. Tako će tinejdžeri dobiti priliku da postave jasne i izazovne ciljeve, ali bez očekivanja da sve bude besprekorno. Ciljevi moraju da imaju akcenat na napretku i pomeranju granica, a ne samo na konačni rezultat.
Pored toga, roditelji mogu naučiti tinejdžere da su nesavršenosti deo puta ka ličnom i profesionalnom rastu. Prihvatanjem nesavršenosti, postavljanjem realističnih ciljeva i negovanjem okruženja podrške, roditelji mogu osnažiti svoje tinejdžere da se snalaze u izazovima koji su pred njima, umesto da pokleknu pod pritiskom savršenstva.
Savršeni tinejdžeri – dodatne napomene
Perfekcionizam nije potreban da bi se dostigao puni potencijal. Umesto toga, fokusirajte se na postignuti napredak, veliki ili mali. Ponekad ćete napraviti nekoliko koraka unazad, ali nastavite da gurate napred i da učite u svakoj situaciji. Ne zaboravite da se osvrnete unazad i razmislite kako bi vaš prošli ja video vaša trenutna dostignuća. Dozvolite sebi da budete ponosni i zadivljeni svojim rastom. Zapamtite, merite svoj uspeh kroz prepreke koje ste prevazišli.
Napišite odgovor