Зашто родитељи ЗАИСТА морају да испусте телефоне из руку

Скоро три четвртине родитеља забринуто је због количине времена које деца проводе пред екранима, показале су студије. Али, проблем није само у деци. Пре него што се забрину за то колико деца користе паметне телефоне, требало би да размисле о својим навикама.

Сваки пут када родитељ и дете покушају да искључе игру или спусте уређај, они се боре против невидљиве војске стручњака за бихејвиорални дизајн чији је посао управо то – да свима нама буде тешко да одвојимо очи од екрана.

Људи који креирају апликације и игре раде у сарадњи са стручњацима из области психологије, како би заједно пронашли врсте садржаја који ће нас највише ангажовати.

Једноставно речено, убедљив дизајн комбинује психологију понашања са технологијом како би променио људско понашање. То је одговор на вишегодишње питање: „Зашто су деца тако залепљена за уређаје?“

Негативан утицај паметних телефона на развој детета

Ризици коришћења паметних телефона код деце су привукли пажњу последњих година. У академској заједници расте забринутост због тога што деца врло често имају готово неограничен приступ модерној технологији, да ли кроз сопствену иницијативу или кроз иницијативу наметнуту од стране родитеља у виду смиривања разних видова хиперактивности код детета.

Али, пре него што се родитељи забрину за употребу паметних телефона код своје деце, треба да сагледају своје навике. Родитељи морају да размотре какву слику изражавају својој деци и како комуницирају са одговорном потрошњом паметних телефона.

Која решења би могла помоћи?

Добра је идеја да одложите давање паметног телефона детету колико год можете. Ако сматрате да им је потребан телефон, рецимо, за вожњу аутобусом, можете им набавити онај традиционални, уместо паметног. И даље их продају. А онда када добије паметни телефон, постоје апликације које омогућавају родитељима да ограниче број сати дневно које тинејџери користе на паметном телефону, као и у које доба дана га користе.

Зашто родитељи ЗАИСТА морају да одложе своје телефоне

Мала деца су, на неки начин, зависна од пажње својих родитеља. Од те пажње зависи и њихов друштвени и емоционални развој. Неколико недавних истраживања показује какву штету родитељи могу да направе када су физички присутни, али расејани и мање реагују, јер се баве својим паметним телефонима.

СТУДИЈА БР. 1: МАМЕ НА МОБИЛНИМ ТЕЛЕФОНИМА ИМАЈУ ДЕЦУ КОЈА СУ НЕГАТИВНИЈА И МАЊЕ ОТПОРНА.

У једној студији, објављеној у Developmental Science објављено је да деца по више узнемирености и да су мање склона да истражују своје окружење када су њихове мајке користиле своје мобилне телефоне.

Истраживачи су закључили: „Као и други облици мајчиног повлачења и нереаговања, употреба мобилних уређаја може имати негативан утицај на социјално-емоционално функционисање бебе и интеракције родитеља и детета.

СТУДИЈА #2. ДЕЦА СЕ ОСЕЋАЈУ НЕВАЖНО И МОРАЈУ ДА СЕ ТАКМИЧЕ СА ПАМЕТНИМ ТЕЛЕФОНИМА ЗА ПАЖЊУ РОДИТЕЉА.

У великој међународној студији у којој је учествовало шест хиљада деце узраста од осам до 13 година, 32 процента је изјавило да се осећају „неважно“ када њихови родитељи користе своје мобилне телефоне током оброка, разговора или других породичних времена. Више од половине деце у студији рекло је да њихови родитељи проводе превише времена на својим телефонима.

СТУДИЈА #3. РАСЕЈАНА РОДИТЕЉСКА ПАЖЊА ШТЕТИ СОЦИЈАЛНОМ/ЕМОЦИОНАЛНОМ РАЗВОЈУ ДЕЦЕ.

Још једно велико истраживање, обављено на пацовима, такође је показало како расејана родитељска пажња штети развоју беба, посебно њиховој способности да процесуирају незадовољство и да се укључе у друштвене активности. Истраживање је обухватило две групе пацова. Младунци које су одгајале растројене мајке су добијали оно што им је било потребно да напредују, постигли су нормалну тежину, а са мајкама су проводиле исто време као и бебе које су одгајане у нормалном окружењу. Истраживачи су, међутим, приметили да су младунци које су одгајале растројене мајке проводили су мање времена играјући се и јурећи своје вршњаке него пацови које су одгајале мајке које нису биле ометане.

Оно што се разликовало је врста пажње коју су добијале од својих мајки. Растресене мајке су биле мање предвидиве, мање поуздане и мање пажљиве. Истраживачи су закључили да фрагментирана и хаотична брига мајке о деци омета развој мозга, што може довести до емоционалних поремећаја касније у животу. „Потребна нам је предвидивост и доследност да би се емоционални систем развио“, пишу они. Исти истраживачи сада примењују своја открића на пацовима у студијама на људима.

СТУДИЈА #4. УПОТРЕБА МОБИЛНОГ ТЕЛЕФОНА ОМЕТА ЗДРАВО РОДИТЕЉСТВО.

Једна студија која је спроведена базирала се на навике породица када је реч о коришћењу мобилних телефона у ресторанима. Установљено је да су многи родитељи узели уређај одмах након што су сели. Већина их је користила телефон и током оброка, а често се чинило да су више фокусирани на своје паметне телефоне него деца.

Ови истраживачи су открили да је већа вероватноћа да ће се деца чији су родитељи заокупљени својим уређајима понашати лоше или бучно. Многи родитељи на мобилним телефонима били су раздражљиви и нестрпљиви, што је само довело до лошијег понашања.

СТУДИЈА #5. ДЕЦА СЕ ОСЕЋАЈУ ТУЖНО, ЉУТО И УСАМЉЕНО КАДА РОДИТЕЉИ КОРИСТЕ МОБИЛНЕ ТЕЛЕФОНЕ.

Још један истраживач је интервјуисао хиљаду деце између четири и осамнаест година, питајући их о томе како њихови родитељи користе мобилне уређаје. Она је известила да су многа деца себе описала као „тужну, љуту и усамљену“ када су њихови родитељи били на својим уређајима. Неколико мале деце је пријавило да су намерно оштетили или сакрили мобилне телефоне својих родитеља.

Коришћење паметног телефона када сте са дететом је облик психолошког повлачења и нереаговања. Наравно, ово се не односи на одговарање на хитну поруку или обављање брзог позива, посебно ако укључује ваше дете.

Али што је више могуће, када сте са својим дететом, будите са њим.