Zašto roditelji ZAISTA moraju da ispuste telefone iz ruku

Skoro tri četvrtine roditelja zabrinuto je zbog količine vremena koje deca provode pred ekranima, pokazale su studije. Ali, problem nije samo u deci. Pre nego što se zabrinu za to koliko deca koriste pametne telefone, trebalo bi da razmisle o svojim navikama.

Svaki put kada roditelj i dete pokušaju da isključe igru ili spuste uređaj, oni se bore protiv nevidljive vojske stručnjaka za bihejvioralni dizajn čiji je posao upravo to – da svima nama bude teško da odvojimo oči od ekrana.

Ljudi koji kreiraju aplikacije i igre rade u saradnji sa stručnjacima iz oblasti psihologije, kako bi zajedno pronašli vrste sadržaja koji će nas najviše angažovati.

Jednostavno rečeno, ubedljiv dizajn kombinuje psihologiju ponašanja sa tehnologijom kako bi promenio ljudsko ponašanje. To je odgovor na višegodišnje pitanje: „Zašto su deca tako zalepljena za uređaje?“

Negativan uticaj pametnih telefona na razvoj deteta

Rizici korišćenja pametnih telefona kod dece su privukli pažnju poslednjih godina. U akademskoj zajednici raste zabrinutost zbog toga što deca vrlo često imaju gotovo neograničen pristup modernoj tehnologiji, da li kroz sopstvenu inicijativu ili kroz inicijativu nametnutu od strane roditelja u vidu smirivanja raznih vidova hiperaktivnosti kod deteta.

Ali, pre nego što se roditelji zabrinu za upotrebu pametnih telefona kod svoje dece, treba da sagledaju svoje navike. Roditelji moraju da razmotre kakvu sliku izražavaju svojoj deci i kako komuniciraju sa odgovornom potrošnjom pametnih telefona.

Koja rešenja bi mogla pomoći?

Dobra je ideja da odložite davanje pametnog telefona detetu koliko god možete. Ako smatrate da im je potreban telefon, recimo, za vožnju autobusom, možete im nabaviti onaj tradicionalni, umesto pametnog. I dalje ih prodaju. A onda kada dobije pametni telefon, postoje aplikacije koje omogućavaju roditeljima da ograniče broj sati dnevno koje tinejdžeri koriste na pametnom telefonu, kao i u koje doba dana ga koriste.

Zašto roditelji ZAISTA moraju da odlože svoje telefone

Mala deca su, na neki način, zavisna od pažnje svojih roditelja. Od te pažnje zavisi i njihov društveni i emocionalni razvoj. Nekoliko nedavnih istraživanja pokazuje kakvu štetu roditelji mogu da naprave kada su fizički prisutni, ali rasejani i manje reaguju, jer se bave svojim pametnim telefonima.

STUDIJA BR. 1: MAME NA MOBILNIM TELEFONIMA IMAJU DECU KOJA SU NEGATIVNIJA I MANJE OTPORNA.

U jednoj studiji, objavljenoj u Developmental Science objavljeno je da deca po više uznemirenosti i da su manje sklona da istražuju svoje okruženje kada su njihove majke koristile svoje mobilne telefone.

Istraživači su zaključili: „Kao i drugi oblici majčinog povlačenja i nereagovanja, upotreba mobilnih uređaja može imati negativan uticaj na socijalno-emocionalno funkcionisanje bebe i interakcije roditelja i deteta.

STUDIJA #2. DECA SE OSEĆAJU NEVAŽNO I MORAJU DA SE TAKMIČE SA PAMETNIM TELEFONIMA ZA PAŽNJU RODITELJA.

U velikoj međunarodnoj studiji u kojoj je učestvovalo šest hiljada dece uzrasta od osam do 13 godina, 32 procenta je izjavilo da se osećaju „nevažno“ kada njihovi roditelji koriste svoje mobilne telefone tokom obroka, razgovora ili drugih porodičnih vremena. Više od polovine dece u studiji reklo je da njihovi roditelji provode previše vremena na svojim telefonima.

STUDIJA #3. RASEJANA RODITELJSKA PAŽNJA ŠTETI SOCIJALNOM/EMOCIONALNOM RAZVOJU DECE.

Još jedno veliko istraživanje, obavljeno na pacovima, takođe je pokazalo kako rasejana roditeljska pažnja šteti razvoju beba, posebno njihovoj sposobnosti da procesuiraju nezadovoljstvo i da se uključe u društvene aktivnosti. Istraživanje je obuhvatilo dve grupe pacova. Mladunci koje su odgajale rastrojene majke su dobijali ono što im je bilo potrebno da napreduju, postigli su normalnu težinu, a sa majkama su provodile isto vreme kao i bebe koje su odgajane u normalnom okruženju. Istraživači su, međutim, primetili da su mladunci koje su odgajale rastrojene majke provodili su manje vremena igrajući se i jureći svoje vršnjake nego pacovi koje su odgajale majke koje nisu bile ometane.

Ono što se razlikovalo je vrsta pažnje koju su dobijale od svojih majki. Rastresene majke su bile manje predvidive, manje pouzdane i manje pažljive. Istraživači su zaključili da fragmentirana i haotična briga majke o deci ometa razvoj mozga, što može dovesti do emocionalnih poremećaja kasnije u životu. „Potrebna nam je predvidivost i doslednost da bi se emocionalni sistem razvio“, pišu oni. Isti istraživači sada primenjuju svoja otkrića na pacovima u studijama na ljudima.

STUDIJA #4. UPOTREBA MOBILNOG TELEFONA OMETA ZDRAVO RODITELJSTVO.

Jedna studija koja je sprovedena bazirala se na navike porodica kada je reč o korišćenju mobilnih telefona u restoranima. Ustanovljeno je da su mnogi roditelji uzeli uređaj odmah nakon što su seli. Većina ih je koristila telefon i tokom obroka, a često se činilo da su više fokusirani na svoje pametne telefone nego deca.

Ovi istraživači su otkrili da je veća verovatnoća da će se deca čiji su roditelji zaokupljeni svojim uređajima ponašati loše ili bučno. Mnogi roditelji na mobilnim telefonima bili su razdražljivi i nestrpljivi, što je samo dovelo do lošijeg ponašanja.

STUDIJA #5. DECA SE OSEĆAJU TUŽNO, LJUTO I USAMLJENO KADA RODITELJI KORISTE MOBILNE TELEFONE.

Još jedan istraživač je intervjuisao hiljadu dece između četiri i osamnaest godina, pitajući ih o tome kako njihovi roditelji koriste mobilne uređaje. Ona je izvestila da su mnoga deca sebe opisala kao „tužnu, ljutu i usamljenu“ kada su njihovi roditelji bili na svojim uređajima. Nekoliko male dece je prijavilo da su namerno oštetili ili sakrili mobilne telefone svojih roditelja.

Korišćenje pametnog telefona kada ste sa detetom je oblik psihološkog povlačenja i nereagovanja. Naravno, ovo se ne odnosi na odgovaranje na hitnu poruku ili obavljanje brzog poziva, posebno ako uključuje vaše dete.

Ali što je više moguće, kada ste sa svojim detetom, budite sa njim.