Зашто сва деца треба да иду рано на спавање, али колико је то рано?

Ново истраживање открило је да рани одласци у кревет у предшколској доби смањују ризик од развијања гојазности у тинејџерским годинама, али и да квалитет и квантитет сна има трајне последице на многе аспекте понашања код деце.

Истраживање објављено у часопису Journal of Pediatrics открило је да предшколци који раније иду на спавање – имају пуно мањи ризик од гојазности у тинејџерским годинама. Другим речима, добра и доследна рутина за спавање могла би бити кључни фактор у спречавању прекомерне тежине касније у детињству, преноси miss7mama.24sata.hr .

Није у питању тачно одређено време у које дете иде на спавање већ квалитет и квантитет сна која има трајне последице на многе аспекте понашања, тврде аутори истраживања. Изненађујуће, све од способности управљања емоцијама, психичких здравствених проблема, хормона до метаболизма, може бити под утицајем недостатка сна.

Америчка Академија за медицину спавања објавила је препоруке спавања за децу према узрасту, укључујући и поподневни сан:

Бебе од 4 до 12 месеци: 12 до 16 сати сна

Деца од 1. до 2. године: 11 до 14 сати сна

Деца од 3. до 5. године: 10 до 13 сати сна

Деца од 6. до 12. године: 9 до 12 сати сна

Тинејџери од 13. до 18. године: 8 до 10 сати сна

Педијатар Сумит Баргава са Универзитета Станфорд, такође саветује родитељима да одреде време за спавање које ће детету омогућити довољну количину сна како би савршено функционирало следећег дана. “Рани одлазак на спавање неће нужно утицати на дететово физичко здравље, расположење или на психичко здравље у позитивном смислу. Циљ би требало да буде одабрати прикладно време које ће детету омогућити онолико сна колико му је потребно”, објашњава др. Баргава.