Збирке задатака за малу матуру у продаји од данас

Од јутрос су у продаји збирке задатака за малу матуру. Збирка за српски или матерњи језик кошта 600 динара, за математику 500, колико и комбинована збирка. Штампане су на српском и језицима националних мањина, а могу се купити у књижарама “Службеног гласника”, Завода за уџбенике и у другим књижарама широм Србије. Помоћник министра за предшколско и основно образовање и васпитање Милан Пашић објаснио је у разговору за РТС како све ђаци могу да се припреме за малу матуру.

Збирке из математике и српског, односно матерњег језика имају по 450 задатака, док збирка за пет изборних предмета садржи по 120 питања по предмету.

“Збирке су само један од ресурса које ученици могу да користе. Оне се традиционално на тржишту појављују негде око Савиндана”, рекао је помоћник министра за предшколско и основно образовање и васпитање Милан Пашић.

Истиче да су на РТС Планети, на подсајту Моја школа, постављени часови које ученици могу да користе за припрему за полагање завршног испита. Такође, ученици могу онлајн да вежбају задатке на порталу evezbaonica.zvkov.gov.rs. Ту се налази преко 4.200 задатака за седам предмета, задаци различитог типа и различитих нивоа. Постоји и могућност припреме у самим школама, подсећа Пашић.

“Имамо различите принципе, школе најчешће организују додатне часове, а ученици се и обраћају наставницима за неку подршку. Постоји и могућност да школе организују само полагање у школи као неку врсту припреме за завршни испит, поред званичног пробног завршног испита 22. и 23. марта”, каже Пашић.

На тесту ће бити 20 задатака, а време за полагање је 120 минута по тесту. Новина ове године нема. Ученици могу да остваре највише 100 бодова, при чему тестови из матерњег језика и математике носе по 14 бодова, а 12 бодова трећи тест.

Осмаци су до 29. децембра могли да се одлуче који ће предмет од пет понуђених радити.

“Највише њих ове године изабрало је географију 40 одсто, затим биологију 36 одсто, 10 одсто ученика ове генерације изабрало је историју, 7,7 одсто хемију и 6,4 одсто физику”, рекао је Пашић.