Жене сазревају брже од мушкараца – нова истраживања потврђују

par-ruke
Canva.com

Емоционална зрелост није иста за мушкарце и жене – постоје значајне резлике међу половима, показује студија коју је спровела заједница Our World UK. Према резултатима овог истраживања жене обично достижу пуну зрелост до 32. године, док мушкарци настављају да се развијају до 43. године.

Истраживање је показало да 80% жена доживљава мушкарце као оне који задржавају детињасто понашање. Склоност ка брзој храни и видео игрицама, чак и у одраслој доби само су неки од примера који се наводе.

Поред тога, студија показује да жене често преузимају улогу особе која доноси одлуке у односима. Многе жене осећају потребу да често подстичу своје партнере да „поступе у складу са годинама.

Премда је емоционална зрелост нешто за шта обично претпостављамо да долази са годинама, ово ново истраживање показује супротно и баца ново светло на концепт емоционалног сазревања. Заправо, постоји низ фактора који утичу на то како емоционално сазревамо и када. неке, то може бити путања напред и узлазно, док се други могу суочити са препрекама на путу.

Наша искуства из детињства, односи са нашим родитељима, па и наше године, култура и пол могу имати велики утицај.

Шта је заправо емоционална зрелост?

Сви смо чули за фразу „емоционална зрелост“, али шта значи бити емоционално зрео? Када некога описујемо као „емоционално зрелог“, мислимо да зна ко је, да је у стању да осети све своје емоције и да на одговарајући начин реагује на своја осећања. Емоционална зрелост такође обухвата способност препознавања и саосећања са емоцијама других.

Међутим, важно је знати да не сазревамо сви истом брзином. Начин на који смо подизани, искуства која имамо у детињству могу утицати на то када да ли ћемо и када достићи емоционалну зрелост.

6 знакова да сте емоционално зрели

Проблем са емоционалном зрелошћу је у томе што није увек лако знати да ли сте емоционално зрели или не. Постоје извесни знаци који могу да сугеришу колико сте „напредовали“ и развили своју емоционалну зрелост.

Преузимате одговорност за своја осећања

Када је особа емоционално зрела, она препознаје да је она та која поседује моћ да контролише своје емоције. Примера ради, када је неко узнемири, не размишља: „Повредио си ме! Како си само  могао!“ Уместо тога, мисли: „Вау, оно што су урадили ме је узнемирило. Како да се осећам боље?“

Можда изгледа као мала разлика, али разлика је важна. Идући емоционално зрелим путем, не кривите друге или себе. Поред тога, избегавањем кривице и преузимањем одговорности заправо преузимате власништво над својим благостањем.

Показујете саосећање према другима

Емоционално зрели људи развили су способност да виде свет из перспективе друге особе. Ако им се пријатељ пожали на тежак дан, можда ће помислити: „О, не, тужан је. Питам се како могу да помогнем.”

Насупрот томе, емоционално незрела особа може помислити: „То није ништа – сачекај да чујеш шта се мени догодило!“ или: „Чудно се понаша, да није љут на мене?“

Формирате здраве односе

Формирање здравих односа почиње у детињству са односом који градите са својим родитељима или старатељима. Ако су вам дозволили да изразите свој пуни спектар емоција и помогли вам да пронађете здраве начине за управљање њима, вероватно сте развили сигуран стил везивања.

Сигурна везаност у раном детињству поставља тон вашим односима касније у животу, олакшавајући вам да верујете другима, будете рањиви са њима и изражавате своје емоције на здрав начин. Несигуран стил везивања, с друге стране, чини супротно.

Извињавате се за своје грешке

Емоционална зрелост долази руку под руку са самосвесношћу, тако да емоционално зрели људи могу да идентификују када су направили грешку. То значи да је већа вероватноћа да ће преузети одговорност за своје поступке и извинити се за њих, посебно ако су некога узнемирили или довели до непријатности.

Особа са ниском емоционалном зрелошћу, с друге стране, углавном има низак ниво самосвести и често ниско самопоштовање. Као резултат тога, или се бране и одбијају да се извине или се пак превише извињавају и идентификују са својом кривицом. Почну да верују да су лоша особа што су некога узнемирили.

Осећате се пријатно и кад су рањиви

Када сте емоционално зрели, не плашите се рањивости. Генерално, људи са добро развијеном емоционалном зрелошћу се не плаше да се ослоне на своје блиске пријатеље и породицу за подршку, говорећи о својим борбама и бригама.

Насупрот томе, емоционално незрели људи се могу плашити да ће бити рањиви. Можда виде рањивост као слабост, а не знак снаге, због чега је мање вероватно да ће ићи код других за подршку. Нажалост, овај образац понашања може негативно утицати на њихове односе, јер је рањивост велики де јаких веза.

Препознајете и постављате здраве границе

Морамо да поставимо здраве границе да бисмо задовољили наше емоционалне потребе. Емоционално зрели људи су вероватно често били сведоци здравих граница својих родитеља. Ако то није случај, онда њихова самосвест олакшава препознавање њихових емоционалних потреба и њихово испуњавање.

Старост, пол и емоционална зрелост

Нисмо рођени са потпуно развијеним мозгом – далеко од тога. У ствари, истраживања сугеришу да се наш мозак непрестано развија до средине или чак касних 20-их. Штавише, део нашег мозга одговоран за нашу емоционалну зрелост и контролу наших емоција (познат као лимбички систем) не почиње да се развија до 10. или 12. године!

Дакле, у којој доби достижемо пуну зрелост? Па, то зависи од нашег пола. Истраживања показују да жене обично достижу емоционалну зрелост 11 година пре мушкараца. Мушкарац ће постати потпуно емоционално зрео око 43 године. Међутим, то је случај само ако има здрав развој, јаке породичне односе и нема искустава из детињства која негативно утичу на емоционални развој.

Према истом истраживању, жене потпуно емоционално сазревају са 32 године. Опет, то зависи од њихових искустава из детињства и веза везаних за њих.

Културе се драстично разликују широм света, и док делимо исте емоције, наш емоционални развој – укључујући начин на који изражавамо, препознајемо и регулишемо своје емоције – ипак се разликује. Главни културни фактор који утиче на емоционални развој детета је однос са родитељима. Овај однос утиче на дечја уверења о емоцијама, на њихово изражавање својих емоција и на технике које користе да своје емоције регулишу.

Културна веровања и норме утичу на то како су родитељи реаговали на емоције своје деце. То што може значити да је већа вероватноћа да ће породице из одређених култура развити несигурне везе. Међутим,  научници се слажу да је потребно је више истраживања да би се ове претпоставке потврдиле.

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.