Делује ми да се родитељима данас ређају све захтевније теме и много је битно да са дететом имате отворену комуникацију и брижан однос.
Често причам о томе колико је важно изградити однос поверења. То значи да дете има слободу са родитељима да подели своју грешку, своје недоумице, питања, осећања. Да дете дође и пита вас када види или чује нешто, а није му познато уместо да прибегне интернету или само доноси закључке. Када имате то са дететом не постоји тема коју нећете адекватно обрадити.
Могуће је да некада нисте спремни за одређена питања и то је у реду, не морате ви све да знате. Одложите разговор или ваш партнер нека поприча о томе ако је спремнији. Замолите дете да вам да мало времена да размислите како бисте му дали одговор.
Једна од таквих, можда за део родитеља „тешких“ тема је и родни идентитет. Како то објаснити деци?
Радећи са родитељима чини ми се да је све већи притисак на њима које и окружење а и сами родитељи себи намећу – да нешто не пропусте и да морају све да објасне. Деси се и да се „запетљају“ јер им је тема страна, непријатна и онда се тај осећај преноси и деци. Зато је потребно себи дати времена да родитељ прво себи објасни па онда детету.
За почетак, битно је да будете свесни који узраст је у питању. Што је мањи узраст једноставније речи и примере је потребно користити. На примеру родног идентитета код деце која су још у вртићу, то би могло да звучи овако: „Када идеш на маскенбал деца облаче костиме. И обично дечаци изаберу суперхероје, а девојчице неке принцезе. Међутим, може се десити да дечак пожели да носи костим принцезе и то је у реду. Нама може то да се не свиди или свиди, дете има право на то и битно је то поштовати (не ругати се) без обзира на његову одећу или изборе.“
Када је школски узраст у питању проверите колико знају о теми, шта они мисле о томе, да ли су причали са другарима, шта су деца закључила, да ли су учитељи/наставници помињали ту тему. Онда крените са једноставним објашњењем да има пуно људи који се разликују од нас и дете сме да носи одећу која је њему пријатна. Објасните детету да када је нешто другачије од нас може нам изгледати чудно, али да не исмевамо то, јер и некоме наша фризура може бити чудна и не желимо да будемо исмевани због тога.
Упростите детету значење родног идентитета. Можете рећи: „Када се беба роди кажемо да је дечак или девојчица на основу пола и углавном ћемо касније чути да се поистовећују са својим полом и кажу ја сам дечак/девојчица. Међутим, нека деца се могу осетити другачије. Дете које се родило као девојчица може се осетити као дечак и обрнуто. Свако од нас има свој осећај ко смо и како се осећамо унутра. То апсолутно не значи да особа није добра већ само да се разликује од нас.“
Уколико родитељ не уме да се снађе у овој теми или има одређене страхове, које би било добро да не пренесе детету, потребно је да поприча са стручним лице ради савета и додатне едукације.
Неки родитељи имају и ригидне ставове по питању ове теме и могу уплашити дете и тиме завршити разговор, а дете оставити са упитницима изнад главе.
Едукација, отвореност, спремност да сачекамо, саслушамо, емпатија, кључни су алати који вам само могу помоћи када се води ова и свака наредна изазовна тема.
Zbog propagiranja rodne ideologije dobicete veliki otprat od mene, dovidjenja, a bili ste dobra stranica
bas…Gospode spasi nas
Браво Мајо,поступам исто.
Neki ljudi(I stručnjaci)ne shvataju da Ovim slobodnim pristupom truju mâle glave. Kako? Jednostavno. „Znaš, ti si rođena kao devojčica ali imaš pravo da se osećaš kao dečak“
Koja je to varka? Kome to treba? Ako je neko stvarno različit to će se pokazati kad za to dođe vreme I bitno je da bude prihvaćeno bez drame .
Ne zaslužujete ni naziv „učionica“. Ovo je katastrofa.
А јел сте поставили питање због чега дете може да се осети другачије од пола који му је природа подарила. Ко је то ко је манипулисао осећајима малог детета и слуђивао га или злостављао психички? Ни речи о томе,него да објасним детету зашто неко неће да буде то како се родио. Па зато што су ненормални око њега у 99 посто случајева, а оних 1 посто је ствар природе, и то се види из авиона. Ово пропагирсње је пузајући тоталитаризам . Тако је нацизам кренуо са пропагирањем а онда је кренуо и да практикује
Детету треба објаснити да кад почне да се осећа другачије од свог пола у ком је рођено(а не верујем да било које дете то осећа,само су му ближе игре и занимања које се сматрају да су за девојчице или обрнуто),треба му објаснити да и дечаци и девојчице бирају разна занимања у животу,а увек ће бити дечаци или девојчице.
И никад их не треба „гурати“ у та размишљања која су демонски упливи у дечију душу ,већ их штитити од таквих напада „заштитника људских права“.
Зато У СРПСКОМ ЈЕЗИКУ имамо ЗРИ РОДА РЕЧИ:мушки -тај,женски-та и дечји-то.
ДЕЦА ИМАЈУ ПРАВО ДА БУДУ ДЕЦА!!!
И то до 18.године,по нашем закону!
А ако им се у пубертету,кад се значајније показују особине пола,деси да …нпр.постају сувише маљаве(девојчице) или недовољно маљави(дечаци)…или неке друге физичке особине,објаснити им да то није ништа страшно и да ће се променити на боље и одвести их код лекара да се види да ли се одвија неки хормонски поремећај.
Кажу да на
такве ствари(поремећаје, стварне)много утиче расположење родитеља пре зачећа,а и током трудноће мајке,у смислу да ли поштује вољу Божију,да роди здраво дете,или се све време бави жељом да роди дете баш једног или другог пола.
То није“посао“ за наставнике,школу, психолога,већ за родитеље,здравствени систем или свештенство вере коју исповедају.
Не објављујте овакве текстове, не желимо их.
Дакле,и код вас болештије са запада узимају маха.Не,са децом апсолутно не треба разговарати о „родним идентитетима“јер се 99,5% деце савршено осећа у два родна,а истовремено и полна идентитета.Ако неко ипак осети да се ту не уклапа,тиме се баве психолози психијатри који отктивају шта је по среди.Нећемо тровати децу болесним агендама.
Neki ljudi(I stručnjaci)ne shvataju da Ovim slobodnim pristupom truju mâle glave. Kako? Jednostavno. „Znaš, ti si rođena kao devojčica ali imaš pravo da se osećaš kao dečak“
Koja je to varka? Kome to treba? Ako je neko stvarno različit to će se pokazati kad za to dođe vreme I bitno je da bude prihvaćeno bez drame .