“Дешифрујте” кашаљ свог детета и предузмите праве мере

Суви, “зрели” или онај што га прати отежано дисање? Реч је, разумљиво, о врстама кашља… Звуци који га прате указују на његов узрок, а од тога зависи и врста терапије коју би требало применити.
suvi-kasalj-kod-dece
Кашаљ детета увек забрињава родитеље, нарочито када се закашље усред ноћи. Али, знајте да кашаљ често звучи много страшније него што заправо јесте. Да бисте дешифровали дечји кашаљ и одабрали ефикасну помоћ, прочитајте водич који је настао на основу препорука лекара.

1. Врста кашља: Сув, дубок и атипичан, обично се јавља усред ноћи… Овај кашаљ прати звук који подсећа на оглашавање фоке.
Остали симптоми: Типично за ову врсту кашља јесте то да се све одвија по утврђеном ритму. Током дана стање се побољшава, док се ноћу знатно погрошава. Дете, такође, може да има благо повишену температуру, а у тежим случајевима кашаљ може да буде пропраћен и пиштавим звуком сваки пут када дете удише ваздух (звук сличан оном који настаје након дужег напада плача).

Шта треба да урадите? Седите са дететом око пет минута у купатилу испуњеном паром (влага ће омогућити спуштање слузи из плућа и ублажити кашаљ). Пред спавање пресвуците дете у топлу пиџаму (пре облачења држите је на радијатору) и отворите прозор у спаваћој соби (хладан и влажан ваздух ублажава отоке слузокоже дисајних путева). Ипак, ако се кашаљ погорша, или дете отежано дише, одмах позовите лекара. У том случају, детету је вероватно потребан лек за редуковање упале. У супротном, кашаљ ће се повући након три-четири дана.

2. Врста кашља: зрео кашаљ, без убрзаног или отежаног дисања и пратећих пиштавих звукова.

Остали симптоми: кијање, сузење очију, цурење слузи из носића и благо повишена температура (испод 38 степени C).

Шта треба да урадите? Чистите носић свог детета што је чешће могуће јер зачепљен носић и сливање слузи из носа у ждрело подстичу кашаљ. Код беба и мале деце која не могу сама да издувају носић користите капи за нос и пумпицу (аспиратор) за извлачење слузи. Наравно, пре употребе било којег медикамента посаветујте се са педијатром. Уколико не дође до побољшања (носић је и даље запушен а кашаљ не престаје) ни након десет дана, обратите се лекару. Упорни симптоми могу да укажу на синуситис (бактеријску инфекцију синуса која се обично развије из обичне прехладе) или да буду знак алергије, астме и упале плућа.

3. Врста кашља: Напади сувог кашља при чему дете отежано дише у настојању да дође до ваздуха.

Остали симптоми: Пре него што се јави кашаљ, дете испољава благе симптоме прехладе али без повишене телесне температуре. Код беба, болест може јаче да се манифестује, уз константно изливање слузи из носића. Ово стање такође може да доведе до појаве конвулзија, чак краткотрајног заустављања дисања.

Шта треба да урадите: Позовите лекара уколико након недељу дана кашаљ вашег детета постане још интензивнији. Бебе обично морају да буду хоспитализоване због контроле кашља и ослобађања слузи из грла. Болест се лечи антибиотицима, мада кашаљ може да остане присутан недељама, чак месецима.

4. Врста кашља: Упоран кашаљ који се јавља увек након оброка и постаје интензивнији када је дете у лежећем положају.
Остали симптоми: Повраћање или подригивање (и бљуцкање) приликом гутања хране. Оболеле бебе прилично су узнемирене и плачљиве, због чега се понекад погрешно сматра да пате од стомачних грчева. Старија деце отежано дишу, а често постају и врло избирљива када је храна у питању.

Шта треба да урадите: Обратите се лекару ако се кашаљ не повуче након две недеље. У том случају лекар ће вероватно саветовати да држите бебу у усправном положају, бар пола сата након оброка, као и подгнете узглавље на њеном креветићу. Медикаменти, које може да препише само лекар, такође ће држати симптоме рефлукса под контролом.

5. Врста кашља: Храпав, грлени кашаљ, који се јавља у једнаким интервалима, може да буде сув или “зрео”.

Остали симптоми: Дете је малаксало и жали се на болове у грлу, на главобољу, на болове у мишићима ногу и руку. Такође, пратећи симптоми могу да буду последица повишене температуре и мучнине.

Шта треба да урадите? Обратите се лекару ако телесна температура вашег детета прелази 38 степени Ц, ако оно упорно повраћа, има пролив или одбија да једе и пије. Лекар ће препоручити методе спречавања дехидратације. У првом реду – давање доста течности детету. Такође, да бисте спречили појаву грипа, распитајте се код педијатра о вакцинацији. Експерти посебно препоручују вакцинисање деце узраста од 6 до 23 месеца, јер су малишани у овом узрасту нарочито подложни компликацијама које узрокује грип.

Извор: mamaibeba.com