Недавно смо били на прослави стогодишњице наше школе. Поред професора, на свечаности су се окупили и најгори ђаци из свих генерација!
А кога другог да зову: најгори ђаци су једино и успели у животу. Можете замислити какав је то био тријумф: најгори ученици у фраковима, а најгоре ученице у свечаним тоалетама под најскупоценијим накитом – плешу са својим професорима који су, сироти, још увек у оним истим похабаним и још у оно доба кад су сашивена, демодираним оделима.
Најбољих ученика нигде нема. Kо зна где су заглавили, или су у Немачкој, или овде, али без посла, или још уче, или су на нервним клиникама, или су се несрећно оженили неком најбољом ученицом, или су се разочарали у живот – а ко такве уопште третира у животу! Њих се више нико не сећа. Претрпели су потпуни фијаско. Заборавили су их чак и њихови професори! Заборавили су их јер су морали.
Доведени пред свршен чин, да цео њихов живот и рад не би био промашен, а све чему уче децу погрешно, професори су почели да се поносе својим најгорим ђацима, да их накнадно проглашавају најбољима, евоцирајући успомене на њихове чувене одговоре и бриљантне задатке.
Најгорим ђацима све је нормално, па им од тога и нема ништа природније!
Замислите професоре који су свој позив озбиљно схватили, који уче децу како да успеју у животу, а у животу успевају једино они који их нису слушали!
Kако се осећа стари строги професор који верује у своју мисију и своје критеријуме, а чим укључи телевизор угледа неког од својих најгорих ђака како води главну реч.
Или оде у биоскоп, а у филму главну улогу тумачи његова најгора ученица.
Kад с пријатељима једино разговара о мудрости, генијалности и великим делима бивших најгорих ученика.
Kад му се бивши најгори ученици, проблеми својих школа и застиђа својих родитеља, смеју с насловних страна илустрованих часописа.
Kад види да су по његовом мишљењу најгори постали асови, бардови, старови, прваци, ветерани, крем.
…
Kад… Али ко би набројао све успехе најгорих ђака? То би било достојно најјачих пера, кичица и камера!
И шта друго преостаје професору, старом искусном педагогу, него да у таквој ситуацији најгоре прогласи најбољима, и да на њиховим примерима васпитава нове генерације.
Матија Бећковић
„Najgori“ po čemu, ocenama? „Najbolji“ po čemu, jer su profesori pogrešno procenili da oni imaju najviše potencijala? Ima jedna zabavna izreka u engleskom jeziku: „ko zna, radi; ko ne zna, predaje“.
A vi se, Jole, prepoznaste!!!
…rijetko njegosevci i vukovci dokažu kasnije njihov ,da kažem pedigre…muka je i u tome što u početku inteligentniji zadobiju poverenje i onda samo extremno se istaknu i tako dobiju dobre ocene a propuštaju i gradivo i šuplje znanja izlaze sa titulama…sigurno da ovo nije opšti stav…
da su englezi tako ismevali obrazovanje ne bi toliko napred dogurali.
Cemu ova jadikovka nad polozajem prosvetnih radnika. Ima i profesora koji su bili losi djaci, a izvrsni profesori. I obrnuto. Bolje da je testopisac smislio nesto sto ce potaknuti narod da se konacno pokrene i zbaci tirane. A zna se kako se to radi.
Zato poštovani gospodine uručiste nekakav Orden jednom od najboljih !!
Није у реду називати децу епитетима као што су најгори. Није у реду правити поделе међу децом на најбоље и најгоре. Зар никада нисте поставили питања: зашто неко дете има лоше оцене? Зшто не учи? Зашто је најгоре, због лоших оцена? Имамо много тих најбољих, ученика генерације, студената генерације и на жалост немају ништа друго осим тих добрих оцена, ни људскост, ни интелигенцију, ни интелектуално поштење, ни стручност. Да ли су то најбољи? По чему? По коме? Има много примера деце која су била, како кажете, најгора. Имала су тежак живот, проблеме, лоше оцене, али радили су, мењали су себе, учили након школе и постали добри људи, интелектуалци, успешни стручњаци. Оцењивати некога на основу тога какав је био пре пет, десет, двадесет година, толико је површно и говори да онај ко то чини не зна ништа о човеку. И доста више са тим излизаним фразама попут „освета лоших ђака“…
…Matija je usko literalni stvaralac i zavicajno potrošači predstavnik severa Crne Gore ali je predstavlja još gore…nesretna je njegova ambivalencija kao i Djilasova ali za visokoumnost se ne može osporiti kao što može politička kontraverza…ne bi smio jedan Pjesnik njegovih visina da ulazi u dnevnopoliticnost…Crna Gora i Srbija su često kroz Istoriju se sporeckavale ali uvijek dodje na svoje…kao što se reklo ako nemaš neprijatelja ,majka će ti ga roditi…
Одавно је пракса да се излази у сусрет најгорим ученицима, прецизније речено, на наставничком већу радије ће се поклонити осам двојки да ученик не би понављао, него једна оцена више да би ученик био одличан. Мисли се на ученика одличног од почетка до краја – не на вуковца (још једна институција која је фаворизовала медиократију), – ученика који зна шта хоће и на коју је страну опредељен. Резултат дугогодишњег рада на уништавању школства и интелигенције уродио је плодом – Природно математички, Филолошки и Филозофски факултет немају довољно уписаних. А и зашто би? Има ли неког толико несебичног да ће све своје време и интелигенцију, цео живот, радни век, посветити школи, јединој установи где се не може напредовати, где само од директора зависи хоће ли неко бити награђен за свој успешан рад, и која се деценијама одржава само на алтруизму свих који тај посао воле. Питање је докле ће. Ово пише бивши наставник.
Зато треба свим ђацима дати што веће оцене. Ако оцена, већ одавно није мерило знања, онда дати што боље оцене. A у животу ђака, биће како се ко снађе.
Уз дужно поштовање господине и велики песниче , професору, као и свакоме Србину, остаје оно чему нас је научио Свети Цар Лазар, а и многа Небеска Србија, да чува част, достојансво, уверења, веру, наду, идеале, интегритет и светост своје професије. А , исте муке и дилеме имао је и псалмопојац Давид, ништа од искушења није од јуче.
Bravo! Kao bivši nastavnik pomenutog Filološkog fakulteta, u potpunosti se slažem. Jad, beda i sramota!
Mnogo teška ali i tužna istina i nama, a izgleda o svima okolo, isto.
Ništa ne vrede lepo kazane istine mudrih.
Svet ide svojim tokom. Tu nema „kočnice“.
Zagazili smo u neki novi život, ono staro više ne vredi, a i nije „u modi“.
……..odmaram u svojim penzionersim danima i prolaze mi kroz glavu lepa sećanja………
Tako i u Sanu, predlazete i birate najgore.
Zbog poštovanja kolega iz generacije i pijeteta prema počivšima ne mogu a da se ne usprotivim ovakvom ‘generalisanju’ kako prolaze najgori, a kako najbolji đaci! Iz moje i bliskih mi generacija samo najbolji đaci su izrastali u najbolje predavače, naučnike, lekare, projektante, privrednike, pitomce, predstavnike, diplomate, a najgori u šanere, tapkaroše, švercere i valjatore po hausterima, prolazima sa kojima se nijedan njihov predavač nije ponosio niti hvalio.
По ко зна који пут иста прича.
Најбољи ђаци су ништа а најгори су најуспешнији.
Да су најбољи били би успешни а нису јер нису. Живот није само образовање. Живот је чудо.