Члан 82 Закона о основама образовања и васпитања
Ученик основног и средњег образовања и васпитања, његов родитељ, односно други законски заступник има право да поднесе:
1) приговор на оцену из обавезног предмета, изборног програма и активности и из владања у току школске године;
2) приговор на закључну оцену из обавезног предмета, изборног програма и активности и из владања на крају првог и другог полугодишта;
3) приговор на испит.
Приговор на оцену из обавезног предмета, изборног програма и активности и из владања у току школске године подноси се директору школе у року од три дана од саопштења оцене.
Приговор на закључну оцену из обавезног предмета, изборног програма и активности и из владања на крају првог и другог полугодишта подноси се директору школе у року од три дана од дана добијања ђачке књижице, односно сведочанства, осим за ученике завршних разреда у року од 24 сата.
Приговор на испит подноси се директору школе, у року од 24 сата од саопштавања оцене на испиту.
Директор школе, у сарадњи са стручним сарадником и одељенским старешином, решењем одлучује о приговору из става 1. тачка 1) овог члана у року од три дана, односно у року од 24 сата о приговору из става 1. тач. 2) и 3) овог члана, претходно прибављајући изјаву наставника.
Директор је дужан да предметном наставнику на чију оцену је уложен приговор, у року од три дана од дана доношења решења из става 5. овог члана достави решење.
Ако оцени да је приговор на оцену из обавезног предмета, изборног програма и активности основан и да оцена није јавно саопштена, образложена, односно да оцењивање није у складу са прописима, директор поништава оцену, појачава педагошко-инструктивни рад са наставником у установи и решењем образује комисију за проверу знања ученика, преглед и поновно оцењивање писменог или другог рада ученика. Комисија има три члана, од којих су два стручна за предмет, односно област предмета.
Уколико се утврди да закључна оцена није изведена у складу са прописима, директор поништава и враћа оцену одељењском већу на разматрање и закључивање.
Ако директор и након поновног разматрања и закључивања од стране одељењског већа прописаног ставом 8. овог члана, утврди да закључна оцена из обавезног предмета, изборног програма и активности није изведена у складу са прописима или је приговор из других разлога основан, решењем поништава закључну оцену и упућује ученика на полагање испита.
Наставник чија оцена је поништена упућује се и на стручно усавршавање за област оцењивања и комуникацијских вештина.
Уколико појачани педагошко-инструктивни рад у установи и стручно усавршавање наставника не дају позитиван резултат, директор је у обавези да захтева стручно педагошки надзор над радом наставника од стране просветног саветника.
Ако директор у сарадњи са стручним сарадником и одељењским старешином оцени да је приговор на оцену из владања основан и да оцењивање није у складу са прописима упућује одељенском већу на разматрање и поновно одлучивање, уз учешће стручних сарадника.
Ако утврди да је оцена на испиту изведена противно прописима, поништава испит и упућује ученика на поновно полагање испита. Испит се организује у року од три дана од дана подношења приговора. Уколико школа нема потребан број стручних лица, ангажује стручно лице из друге школе.
Наставник чија оцена је оспорена или на чији је предлог утврђена закључна оцена, не може да буде члан комисије.
Када је поништен испит директор образује нову комисију у чијем саставу не могу да буду чланови комисије чији је испит поништен.
Оцена комисије је коначна.
Kakvo vređanje i ponižavanje prosvetnih radnika, pa bih čak mogao da kažem i i iživljavanje nad profesorima, pa i na direktorima. Nje ni čudo što u strahu od ovih imbecilnosti i budalaština nastavnici dele petice kao konfete. Ako je to i bio cilj ja se izvinjavam, dobili ste petičarsku naciju koja nema veze sa mozgom….čestitam.
Potpuno se slazem. Vise ocigledno ne vredi davati druge ocene sem petice. Svima, pausalno.
Šta sa nastavnicima fizičkog,koji redovno ništa ne rade sa devom,bace im loptu i ceo čas divane sa kolegom. Onda im le čuda,padne na pamet da ocenjiju idaju 3 i 4 onima koji redovno rade fizičko. A oni koji sede i sete se da rade kada je ocdnjivanje,dobiju 5. Možda su bolje uradili ali nisu li druga deca tako kažnjena?
Да ли се појачава педагошко-инструктивни рад са наставником, уколико се утврди да није добро закључена оцена из владања? Тај део ми није најјаснији, а веома ми је битан.
Pojačava se kolega, nastavnij če za kaznu da sedi pola sata u ćošku, a posle toga će na tabli da napiše sto puta „neću nikad više“.
Moje dete završava treću godinu gimnazije opšti smer. Izostajala je sa dosta časova zbog sportskih takmičenja nastupajući za školu i klub. Zbog toga su joj iz nekih predmeta smanjene ocene, jer nije bila aktivna na časovima. Rukomet je u pitanju. Učestvovala i osvajala sa ekipom prvo mesto na opštinskom, okružnom, međuokružnom i državnom prvenstvu predstavljajući školu. Učesnik i svetskog školskog prvenstava Dohi. Sa klubom je prvak Vojvodine i Srbije za 2001. godište, a u seniorskog ligi prvak PRLS. Da li imam pravo da uložim žabu na ocene?
Jedan od profesora mi je rekao :“Oni nisu sportska gimnazija“
Inače sam isto prosvetni radnik
Strasno,a sta ako ucenik prepisuje bezocno,a ne smes da mu oduzmes mobilni telefon ili papir na kome je napisano,a rad je nesamostalan, jer ga je neko drugi uradio?
Da li nastavnik moze da se zali na nepostovanje licnosti i predmeta? Cinjenica da vise skoro niko ne cita knjige, tj.lektiru,vec sve prepisuju sa interneta,tako da se ocena iz pismenog i usmenog dela moze drasticno razlikovati. Ko ce zastitii nastavnika od bahatih ucenika i roditelja?
Šta ćemo sa nastavnicima koji postavljaju pitanja npr. lanac ishrane ,sa deci nepoznatim životinjama? Ne pominju se u 4 udžbenika vezana za predmet. Šta sa onima koji za tačan odgovor priznaju samo ono što su izdiktirali, iako u udžbenicima piše drugačije?
Gledam komentare i uvidjam koliko su jednostrani. Profesorka matematike sam po struci iako ne radim u prosveti vise. Ipak, odgovorno tvrdim, posebno za moje kolege iz oblasti prirodnih nauka da medju njima ima mnogo njih koji osnovnu metodiku nastave ne primenjuju, a tek psihologiju i pedagogiju prema deci. Ni jednoj strani u ovom procesu ne treba dati neogranicenu slobodnu posto izivljavanja i manipulacije ima sa obe strane. Dolazili su mi ucenici na privatne casove, koji su bili potpuno unisteni od strane nefunkcionalnih i neobjektivnih nastavnika matematike. Cesto su to bili ucenici koji su osteceni za citavu ocenu a vidjala sam jadne djake koji su i po 2 ocene manje dobijali od strane ekstremnih nastavnika. Dete koje objektivno zna za 4, ima zakljucenu 2. U osnovnoj skoli. I sta cemo sa tim pojavama?