Na pitanje u kom uzrastu detetu kupiti smartfon, psiholog s Univerziteta Jejl dao je jednostavan odgovor. Međutim, mali je broj roditelja koji će se dugo odupirati pritiscima deteta da dobije svoj prvi pametni telefon. Bilo da je razlog taj što „svi imaju, samo ja nemam“, što je retko baš potpuna istina ili to što je detetu telefon objektivno potreban da bi pratilo informacije od nastavnika, pokušajte da ustanovite pravila. I insistirajte na njihovom poštovanju.
Mi predlažemo ovih 10 kojih bi trebalo da se držite, kao osnove zdravog korišćenja tehnologije u vašoj porodici:
1. Tehnologija je PRIVILEGIJA, ne pravo.
Iako su dečja prava važna, moramo ih vrlo jasno razlikovati od privilegija. Dete ima prava da se leči, obrazuje, da bude uvaženo i da kaže svoje mišljenje. Ima i mnoga druga prava, ali pravo na pametni telefon nije jedno od njih. To je privilegija koju roditelji mogu odlučiti da priušte ili uskrate detetu.
2. Ako nešto ne bi rekao osobi u lice, ne govori ni onlajn.
Postojanje interneta donelo je mnogo veću „slobodu“ u izražavanju. Ali, ta sloboda se u tinejdžerskim danima vrlo često pogrešno shvata i čak zloupotrebljava. A iskucati neki maliciozan komentar mnogo je lakše nego osobi nešto reći u lice. Zato, ponavljajte često i učite svoje dete – kad otkuca komentar ili poruku, pre nego što je pošalje, neka se zapita: da li bih ovo rekao i da je osoba kojoj se obraćam ispred mene?
3. Ništa što dospe na internet nikad se ne može potpuno obrisati.
Čak i ako se predomisliš i obrišeš neku fotografiju ili video koji si objavio, znaj da postoje velike šanse da je neko to već sačuvao. A čak i da nije, ti podaci pohranjuju se negde i čuvaju, postoje i dalje.
Ako želite da isprintate pravila, evo ih ovde:
ili PDF:
4. Ljudi i odnosi s njima daleko su važniji od tehnologije.
Ovo zvuči kao nešto što je potpuno besmisleno objašnjavati. PA to se, valjda, podrazumeva. Ali nije sasvim tako. Pre nekoliko dana, poznanica mi je pokazala kameru u svom stanu koja je u tom trenutku snimala njenu decu sa drugarima koji su im došli u posetu. Desetak tinejdžera sedelo je na velikoj ugaonoj garnituri i zurilo u svoje telefone. Bez ikakvog kontakta.
To je ono što želimo da sprečimo.
5. Ako su druga deca nasilna prema nekome, pronađi odraslu osobu kojoj veruješ i reci joj.
Nasilje na internetu vrlo je ozbiljna stvar. Nismo jedanput pročitali da je neko oduzeo sebi život zbog ružnih komentara na mrežama, s kojima nije mogao da se nosi. Naučite dete da ne zatvara oči.
6. Nema telefona dok ručamo niti iza zatvorenih vrata.
Obrok je vreme za porodicu i tu nema ni pregovora ni izuzetaka. Tačka. A zatvorena vrata? Veoma dugo bi trebalo da imate kontrolu nad onim što radi vaše dete kada je u virtualnom svetu. Jer odluke koje oni donose retko su rezultat promišljanja, a često jednostavno impuls. A to može imati ozbiljne posledice ako dete s telefonom u rukama ostavite samo, iza zatvorenih vrata.
7. Domaći zadaci i kućni poslovi su važniji od uređaja.
Roditelji koji dozvoljavaju deci da najpre satima igraju igrice, pa da tek onda nameste krevet i urade domaći, rade veoma loš posao. Nemojte to dozvoliti.
8. Roditelji treba da imaju sve šifre, barem do 16. godine.
Ne to nije zadiranje u privatnost deteta. To je RODITELJSTVO.
9. Kad krenemo na spavanje, svi ekrani ostaju u dnevnoj sobi
Ovo je možda i najvažnije pravilo. Ekrani pred spavanje ne donose ništa dobro. Remete san, decu čine nervoznijom, negativno utiču na koncentraciju ali i na razvoj mozga. Ako ste odgovoran roditelj i svom detetu želite dobro, bićete istrajni u odluci da NEMA EKRANA KAD SE KRENE NA SPAVANJE.
Koja su vaša pravila, kada je reč o upotrebi tehnologija?
Napišite odgovor